• demirel'in, kemal ılıcak'a doğum günü hediyesi olarak sunduğu paraların kaynağıdır.
    (bkz: ilksan skandalı)
  • ülkenin kan emici kurumlarından biri. gelirini sadece faizde değerlendiren vizyonsuz yöneticilerin, çoluk çocuklarını yüksek maaşlarla işe alan, babalarının çiftliği gibi kullandıkları bir sandık. o kadar faydasız, gereksiz bir sandık ki anlatamam. sadece sınıf öğretmenlerinin zorla üye yapıldığı bir sandık. oysa önlerinde oyak gibi sandık örnekleri var. nasıl yönetilmesi gerektiğini öğrenebilecekleri bir sürü yer var ama. dediğim gibi vizyonsuz olunca böyle oluyor...

edit: yeni öğretmenler için üye olmak zorunlu değil. yeni öğretmenlere söylüyorum. sakın ha sakın üye olmayın
  • seçimleri gizli oy açık sayım ile yapıldığı için eğitim bir sen'in bir türlü ele geçiremediği kuruluş. hakkında yapılan eleştirilerden bazıları kabul edilebilir, ona bir şey diyemem ama ebs'nin eline geçmesinden iyidir mevcut durum.
  • ne işe yaradığı belli olmayan, faydadan çok zararını gördüğümüz aşırı gereksiz sendika. hayır çıkamıyorsun da, öyle bir saçmalık. zorunlu sendika üyeliği nedir allah aşkına ya?!
    aidatına zam gelmiş, derecem arttığı için mi yoksa genel mi bilmiyorum ama 2-3 kat fazla kesinti yapmışlar bu ay. yahu hadi onu da geçtim toplanan aidatlar nereye gidiyor, ne yapılıyor gerçekten merak ediyorum. kimse sesini de çıkarmıyor, nedir bu ilksan'ın olayı allasen?
  • hayatımda bu kadar gereksiz bir kurum çok az gördüm. hiçbir sike yaramayan ama derece atladığım için ocak maaşımdan 500 lira kesinti yapan bir kurum. daha kötü tarafı bu kurumdan çıkmak yasak. bildiğin vergi ödüyoruz bu kuruma, 1 yetkili kişi de bunu dile getirmiyor.
  • sonunda kurtulduğum sandık.
  • standart, çok başarılı olmamakla birlikte yine de eski türkiye kamu sistemi mantığıyla yönetilen bir kuruma eğitim bir sen adlı yandaş sendikanın çökme operasyonu son seçimlerle yine hüsrana uğradı. yeni türkiye’de ele geçiremedikleri son kurumlardan biri olabilir bu sandık. yıllardır deniyorlar ama ilkokul öğretmenlerimiz seçimlerde her türlü kirli baskıya rağmen geçit vermiyor bu yapıya. hadi bi khk isteyin abilerinizden de el koyun bari.
  • 03 nisan 2021 tarihinde temsilci seçimleri yapılacak sandık. tes'in kontrolünde olan kurumda ebs hakim olmaya çalışacak gibi. sınıf öğretmenleri ve meb memurlarının üyeliğinin kanunla mecbur tutulduğu bir yardımlaşma sandığı bu. bir oyak'a bak; bir de ilksan'a. gideri olmayan, üyelerden yapılan zorunlu kesintiyle geliri olan bir kurumu iflas noktasına getirmek de ayrı bir başarı olsa gerek. sandık ya üyelere avantaj sağlayan, oyak benzeri bir yapıya bürünmeli veya tüm eğitim çalışanlarına açılarak üyelik zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. olmadı lağvedilmeli.

edit: ilçe temsilci seçimleri ertelendi.
  • nasıl bir sandıksa, üyeye hiç bir katkısı yok. banka mantığı kazan kazan. kefalet sigortası da ayrı soru işareti. bizim gücümüzle bizi sömürüyorlar.
  • depremzede bir öğretmen olarak üyesi olduğum "ilkokul öğretmenleri yardımlaşma sandığı".

çoğu kurumda depremzedelerin çoğunun borçları ertelenirken ikraz borçları ertelenmedi. bir de şu mesajı yollamışlar:

"sayın uyemız, memur maas odemelerı 10 subata cekıldıgınden, teknık ımkansızlık nedenıyle ıkraz borcunuz ertelenememıstır. afet bolgesındekı uyelerımızın ıkraz taksıt erteleme ıslemlerının sısteme aktarım calısmaları devam etmektedır.
    hayatını kaybeden vatandaslarımıza allahtan rahmet, yaralılara acıl sıfalar dılerız."

herhalde depremin yaraları sarıldıktan sonra erteleme yapacaklar. bunu banka yapsa zoruma gitmez ama öğretmen yardımlaşma sandığı yapınca zoruma gidiyor. 10 yılım dolunca paramı alıp çıkacağım. zor günde yanımda olmayan yardım sandığına ihtiyacım yok.
hesabın var mı? giriş yap