• ilkokul öğretmenleri yalanlarının yanında daha acemice söylenebilen, peklik çeken yalanlardır. hiçbir aklı başında ilkokul öğretmenin yutmayacağı, fakat bazen hüsnü niyetinden -mış gibi yaptığı da görülmüştür. kimse kimseyi kandırmasın.
  • unutulan malzemelerle ilgili söylenen basit yalanlara örnek:
    -öğretmenim yanlış derse bakmışım.
    -öğretmenim yanlış kitabı almışım .
  • odev yapilacagi gece nedense hep elektrikler kesilir.
    -odevin nerde hani ?
    -ortmenim elektrikler kesikti
  • aldatılan kadının erkekten duyduğu sözler, bu listenin en başında yer alır.
    (bkz: açıklayabilirim)
  • öğretmenimizin yerine başka bir öğretmen geldiğinde ona şunun gibi bir tirad sunmuştum kırmızı kordelalar başımda:
    '' öğretmenim, siz gittiniz ya, çok üzüldük inanın: ama sizin yerinize gelen öğretmen de çok iyi. sevinesiniz diye söylemiyorum, hayır. öyle güzel okuyor ki sizin okuduğunuz şiirleri, öyle güzel konuşuyor ki. sizin kadar iyi öğretmenim. inanın sizin kadar iyi..biz ama hiçbir zaman sizin yerinize kimseyi koyamayacağız.,,

(o yaşta tarafımdan bu kadar duygusalca söyleyebildiğim bu ucube laflar öğretmenimizin gözlerinin yaşarmasına neden olmuştu ama itiraf ederim ki, yalandı tüm söylediklerim. o öğretmenlerin ikisi de hiçbir zaman iyi öğretmen felan değillerdi çünkü)
  • odev kontrolu sirasinda bol bol yasanan diyalog

- evladim nerede defterin?
    - annem cantama koymayi unutmus!
  • bi de gövde gösterisi yapmak amacıyla söylenenleri vardır

-benim babmın senin boyunda tüfeği var vurur seni
    --benim babam kunhu(kung-fu) biliyo
  • -alphan, ödevin nerde?
    -örtmenim, dün bizim eve fare girdi. yapmıştım ben ödevi de, fare ödevin olduğu sayfaları yemiş.
    (bu bir ilkokul 1 diyaloğudur ve bunu söyleyen adam birkaç sene sonra okulu birbirine katacak türlü zıpırlıklara imza atmıştır.)
  • - anne öğretmen yarın seni çağırdı
    - neden naptın yine?
    - ya soruyu bitirince oley yaptım heyecanlandım el çırptım öğretmen el hareketi çektim sandı
  • öğretmen bir gün ders anlatırken aniden beni çağırdı. lan dedim nooluyo, neyse gittim kulağını yaklaştır hareketi yaptı, yaklaştırdım, dedi ki eliyle ağzını kapatarak. pipinle oynama. eliyle tamam git yaptı gittim oturdum. tenefüste geldi bütün millet, işte ne dedi sana ne söyledi falan, demiştim ki: senin parmak kaldırmana gerek yok dedi.
hesabın var mı? giriş yap