• orta yaşın üstü hastalarda fibula kırıklarında sıklıkla kullanılmaya başlayan modern işkence şekli.doktor "hasta 2 hafta içinde yürümeye başlamalı ! bu tedavi için gerekli " emrini verdiğinde "ayakta öyle bir alet varken nasıl yürünür ?" diye şaşkınlığa düşersiniz. en kötü yönü aylarca her ama her gün uzun süren pansumanlar sebebiyle hasta ve yakınlardında oksijenli su ve badicon nefreti uyandırmasıdır.görünüş acı verici ve işe yaramaz izlenimi versede sonuçta başarısı ile sizi şaşırtır.
  • bu yontem acik ve kapali kiriklarda kullanildigi gibi boy uzatmak icin de kullanilmaktadir.ancak ciddi ve tehlikeli bir cerrahidir.
  • pardus aracılığıyla tanıdığım ve kısa bir süre önce bu operasyonu geçiren sezai yeniay, bu süreçte yaşadıklarını tuttuğu günlük üzerinden 32 kısım tekmili birden paylaştı. tedaviyi düşünenlere fikir verecektir.

http://ilizarovgunlugu.wordpress.com/
  • veteriner ortopedi ve travmatoloji alanında ilizarov tekniği, köpeklerde, kedilerde ve büyük hayvanlarda kırık sağaltımında yaygın olarak kullanılmaktadır. ayrıca ilizarov tekniği angular deformitenin düzeltilmesinde, nonunionlarda, ekstremite uzatmalarında, artrodezlerde, tümör rezeksiyonundan sonra kemik transportunda son 10 yılda yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • 2015 yili mart ayi itibariyle haberdar oldugum boy uzatma yontemi. bobregimi satip bu ameliyati olmaya karar verdim.
  • 90'lı yıllarda kullanılan madeni malzemelerin tamamı operasyondan önce rusya'dan uçakla geliyordu.

rusya'daki olumsuz hava koşullarından gelemeyen malzemeler yüzünden operasyonların ertelendiği olmuştur. şu anda böyle bir sıkıntı yok.
  • ah ilizarov, üzümlü kekim. naçizane yaşadıklarımdan tavsiyelerim ve önerilerim :

1- fayda / acı analizini iyi yapın. eğer doktorunuz gerekli görürse ve sizin de rölantide geçebilecek bir seneniz varsa yapmalısınız. kolunuzda olsa bile hayatınız hatırı sayılır miktarda zorlaşacak.

2- efendim vücudunuza çiviler giriyor bu kadar basit aslında, siz de ingiliz anahtarıyla o çivilerin arasını açarak kemiğinizi uzatıyorsunuz. uzatmanın kendisi pek fazla can yakmıyor.

3- en fazla karşılaştığım ve en çok canımı yakan sorun, çivilerin dibinin iltihap kapması. yıkanırken asla oraya su kaçırmamalısınız.

4- yukarda da yazıldığı üzere takarken zaten anestezi olacaksınız ama çıkartırken de mutlaka anestezi alın. beni babam ve hasta bakıcı zor zapt etti acıdan.

5- durum çok da kötü değil, ağır bir işte çalışmıyorsanız kendinizi ve aletinizi kollayarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

6- alet takılıyken ve kurtulduktan sonra benim gibi yapmayın, takılı olduğu kısmı doktorun tavsiyelerine paralel olacak şekilde mutlaka alıştırın. ilerde kendinize teşekkür edeceksiniz.

7- ilk takıldığı zaman çok ağrınız olacak, ağrı kesicilere fazla abanmayın.

8- iltihap kapmayın, uyuyamazsınız gerçekten diyorum bak.

9- eğer taktıracaksanız bana mesaj atın, sizinle fahri kardeş olalım.
  • basarili bir yontem olmasinin yani sira uygulandiktan sonra hastayi cok sancili bir surec beklemektedir.

ameliyat sonrasinda agriya ve metallerin onca agirligina ragmen 1. veya 2. gunde egzersizlere baslanilir.

kemiklesmeyi arttirmak icin hasta birkac gunde uzerine yuk vermeye ve yurumeye baslamalidir (bkz: wolf kanunu).
  • boy uzatmak amacıyla yapılan cerrahi işlem.

kasların bu işleme uyum süreci çok zorlu ve meşakkatli. fizyoterapistler eşliğinde geçirilmesi şart olan bir süreç gerektiriyor cerrahi sonrası.

magazin notu: zengin bir adam basketbolcu olmak isteyen kızına doğum günü hediyesi olarak yaptırtmış.
    (kaynak: pamukkale ftryo ortez protez dersi hocası doç dr suat erel)
  • kemikte yaşanan eğrilik, kırık gibi vakalarının tedavisinde kullanılan bir tür ortopedik tedavi yöntemidir. günümüzde, response ortho llc firmasının sunduğu yazılım destekli smart correction diye tabir edilen ilizarov aparatı ile manuel tedavilerde yaşanabilecek semptonların önüne geçilebilmesi sağlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap