• önümüze küçükken koca kemiği koyup emmemizi bekledikleri şey.

bunu reddedince de "sen ne anlarsın ki be!" şeklinde bir cevapla ve "hüloooaarpffşşşşş" şeklinde bir ilik emiş sesiyle karşılaşır, tekrar bir ayrı mutlu olurduk iliği reddettiğimize.
  • efendim yine suna dumankaya dan duydugum ve basta annem olmak uzere deneyen bir cok insanin olumlu sonuclar aldigina sahit oldugum uzere 100 150 gr. dana iligini bir tavada eritip icine ayni miktarda hindistan cevizi yagi katip sicak sicak kafaniza surer iki uc saat bekletir bunu haftada iki kez tekrarlarsaniz sacinizda dokulme sona erer ve yeni yeni saclar cikar
  • gazoz kapağına çocukçada verilen ad.
  • kemiklerin iç boşluklarını dolduran yağlı madde; kemiklerin ortasındaki ilik kanalında ve kemiklerin sünger dokusu içinde bulunur. bazen bi haywanın kemiğini kemirirken [ahı], jöle benzeri bi sıvı ile karşılaşılır, ben yemem; sofradaki herhangi bi büyük seslenir "ilik lan ilik, ne güzeldir bu, wer bakiim ne anlican sen"... "al tabi.. çürüt iliği"
  • hatunlarun vücudundaki yağ dokusunun tam kıvamında olmasını kemik iliğine benzetme ilgisi kurmak suretiyle betimleyen ifade. malumunuz üzre kemik iliği leziz, ılık, yumuşak ve yemesi hoş bir nimettir. ilik gibi olan hatun bir de beyaz tene sahipse (bkz: süt) (bkz: rus) tadından yenmez, murdar olur, murderer yapar adamı.
  • küçükken bir sürü yemekte insanın karşısına çıkan, büyüdükçe karşılaşılmayan lezzetli doku.

bu ilik denen meret bazen derinlerde saklandığı için kemiği dişlerimle kırmaya çalıştığım zamanları hatırlıyorum.
    sonra nasıl köpek oldum.*
  • zamanında kemik dergisinin sayfa alt bölümlerinde hayatını sürdürmüş olan kaçak yayın. illaki vardır hatırlayan
  • harika bir saç maskesi nimetidir.
    erkeklerde ise yarar mi bilmem ama kadin tipi sac dokulmesinde etkili olduğunu denedim gördüm.
    kemiğin içindeki iliği uzun bir cisimle cikartin.tereyagi kivaminda olur. onu su degdirmeden benmari usulü eritin. eger normal yemek yapar gibi iliği tavaya alip eritirseniz ilik pişer, yagi ucar ; olmaz yani.

benmari erittikten sonra icindeki tanecikleri süzün geriye yağı kalsin. zeytinyagi, hindistan cevizi gibi hos kokan yaglarla karıştırdıginiz da hem maskenin etkisini artirir hem de kötü kokuyu dengelemis olursunuz. biraz sabır gerektirir ama yilmadan en az 2-3 ay 10 gunde bir yaptiginizda hem sac dokulmeniz azalacak hem de minik minik cikan saclari göreceksiniz.
  • yıllarca etin sadece kas dokusunu yedim, bakın yağını bile ayırırdım, zevksiz puşt.

geçen sene yediğim kella paça ile başlayan aydınlanma yolculuğuma bugün kardeşimin fırında yaptığı kemik iliği ile devam ediyorum.

şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler.

tanım: ilk kez denediğim ve hastası olduğum besin.
  • besin değerleri yüksek olduğu için kemikleri kuvvetsiz insanlara çorbası yapılan zar. israil'de bir mağarada 400.000 yıl öncesine ait bulunan kemikli ilikler de bunu doğruluyor.
hesabın var mı? giriş yap