• euro 2000 zamani italya milli futbolcularinin hicbirinin sozlerini ezbere bilmemesiyle ulkede buyuk skandala yol acan mars..

sozleri italyan sair goffredo mameli tarafindan yazilmis olup, italya'nin cumhuriyetini ilan ettigi tarih olan 1946'dan beri milli mars olarak soylenmektedir. cok guzel bir tinisi vardir bu marsin, sonlara dogru bir iner bir cikar ritm, doyamazsiniz.

bendeki yeri ve anlami ise bircok turk sporseverle ayni sanirim. 13 haziran 2008 italya romanya maci ile fark ettim ki bu mars istiklal marsimiz disinda bildigim tek milli mars. seremonide kendimi sarkinin sozlerini sallamasyon olarak soylerken ve melodisini mirildanirken buldum. yaklasik 5 saniyelik bir dusunce firtinasindan sonra uzun yillar ferrari'nin formula 1 grand prix zaferlerinin ardindan michael schumacher sayesinde muzigi ezberledigimi fark ettim. harbiden yalniz da degilmisim, bu melodiyi hatasiz mirildanabilen binlerce turk varmis. sonra yeniden o gunlere dondum bir an ve icimi anlatilmaz bir ozlem, gozlerimi tarifi imkansiz bir mutluluk ve gulumseme kapladi. ozledik be schumi..
  • ne zaman duysam arkasından michael schumacher'in havaya sıçrayacağını sandığım milli marş. o derece refleks olmuş.
  • dünya bu eseri michael schumacher'in elinde şapkasıyla, zıplayarak ve sırıtarak çektiği yüzlerce klip sayesinde tanımıştır.
  • formula 1, m.schumacher ve ferrari sayesinde tamamına ıslıkla eşlik edebildiğim gayet güzel bir milli marş.istiklal marşının yerini tutamaz o apayrı.
  • açık ara dünyanın en güzel ulusal marşı. bunu dinleyip, schumacher ve ferrari'ye selam çakmamak olmaz.
  • bi iki yıl önceki bi uluslararası turnuvada* milli futbolcuların sözlerini bilmediği ortaya çıkan marş. italyada büyük bi rezalet olarak nitelendirmişti ki bence de öyledir
  • bu muhteşem melodili marşı dünyaya ezberleten kişi bir alman olan michael schumacher'dir.
  • bu sabah farkettim ki ezbere biliyorum bunu, ıslıkla çala çala gidiyordum yolumda. italyanın köpeğimiydim? silkimdim kendime geldim hemen en çok karıştırdığım istiklal marşının 8. kıtasını içimden hızlıca okuyup tekrar türk oldum ve "evrenin sırrını ne?", "yaratılış amacım ne?", "cebelitarıktaki sular neden birbirine karışmıyor" diye düşüneceğime öküzün trene neden baktığını anlamaya çalışan inek gibi düşünmeye başladım.

italya 90dan bu yana dünya ve avrupa kupalarında italya' yı tutuyorum. italya 90' ın açılışında çalınıp çocukluğunda etkisiyle aklımda yer etmiş olabilir. bu birinci ihtimal ve çok zayıf. kuvvetli olan, yıllarca schumacher sayesinde duydugum ve benim de f1' in marşı zannetmemden dolayı kanıksamışlık olabilir. hatta zannetmekten öte bir karizma meselesi olarak kullandım bu marşı.

-bak şimdi schumacher birinci oldu ya önce alman milli marşını çalacaklar, sonra da formula 1 in kendi marşı var onu çalıyor. adamlar cumhuriyet gibi kardeşim kendi bayrakları, kendi marşları bile var, bizimkilerde 80 milyon dolar için yapmıyorlar bi pist.

bundan daha kuvvetli bir olasılık var aslında marşın doğasından gelen coşku, zafer ve birliktelik havası. 2008 italya gpsini vettel* kazandıktan sonra iyice farkettim bunu. vettel de tıpkı schumacher gibi italya milli marşı çalmaya başladığında ellerine hakim olamadı ve bir orkestra şefi gibi ellerini sallamaya başladı ki schumacherin yıllar önce aldığı tepkiler aklına gelmiş olacak ki hafifçe gülümseyerek hareketini yarıda kesti. şimdi tifosilerin aklının bir köşesinde olacak vettel-almanya milli marşı ve italya milli marşı kombinasyonu.
    uç vettel uç…
  • ciddi ciddi rusya 2018'de çalınmayacaktır.
    hala inanamıyorum amk.
    ulan infantino!!! bir şeyler yap amın oğlu.
  • "dov'e' la vittoria?" kısmında cidden italyan gibi hissettiren marş. severek dinliyoruz. forza italia!!
hesabın var mı? giriş yap