• kasko poliçelerinden ihmal etmemeniz gereken durum. yangın sel vb. seçenekleri ihmal edebilirsiniz ama bunu asla. anlamı şudur.;eger bir arabaya arkadan çarptığınızda o araç da sizin çarpmanız sonucu kendi önündeki arabaya çarparsa (ki bunun adı zincirleme kazadır) sigortanız 3 arabanın zararını da öder. tabii ki kasko poliçenizde ihtiyari mali mesuliyet'iniz varsa. eğer yoksa 3. arabanın masrafını cepten ödersiniz (umarım 4. 5. arabalar yoktur ortada) (trafik sigortası da bir çözüm tabi ama hadi bmw konvoyuna geçirdiyseniz arkadan, dimi ya :)
    önemli not: yaşadım ben bunu...
  • kasko sigorta poliçelerinde kısaca imm olarak geçer.
    karşı tarafın maddi zararını karşılayan bir teminattır ve kaskonun can damarıdır.

zorunlu trafik sigortası'nın maddi teminat limitini (bu yıl itibarıyla 5.000-ytl) aşan hasar meblağlarında devreye girer. sigorta ettiren, isteğine bağlı olarak teminat meblağını belirleyebilir. aksi durumda aracın kasko bedeline göre otomatik olarak atan bir teminattır. prim de bedele bağlı olarak artar elbette.
    sigortayı yaptıranın, bu teminatın ne işe yaradığından bihaber olması durumunda, sigorta eden genelde anlatmaktan kaçınır; teminat bedelini çekebildiği kadar aşağı çeker; sırf "poliçe primi artmasın, ben de poliçemi satabileyim " şeklinde dünyalık bir düşünceye sahip olmasından kelli.

kasko yaptırırken kendi aracının hasar tazminatını düşündüğü gibi diğer araçlara vereceği zararları da nasıl karşılayacağını hesaba katan kişi, kaskonun nimetlerinden sonuna kadar faydalanandır diyerek de imm'nin ana fikri çok daha iyi vurgulanabilir.
  • sigorta firmalarının kendi çıkarları için müşteriden sakladığı bir mevzudur.

50 bin tl olan mesuliyeti sadece yirmi otuz lira gibi komik rakamlar vererek 100 bin liraya çıkardım.

lütfen siz de kasko yaptırırken sigorta şirketine önce bunu sorun.

yıllar sonra gelen edit: artık ihtiyari mali mesuliyetim sınırsız. kaskomu 4 yıldır enuygun.com üzerinden yaptırıyorum. bu tip detaylı konulara dikkat eden sigorta danışmanları var.
  • 250bin liralık aracı olan arkadaşıma sigortacısı bildiğin kazık atarak kaskosu düşük çıksın diye 50bin yaptığını gördüm.

ben 5 yıldır yaptırıyorum ve sınırsız imm ile yaptırıyorum. sigortacı arkadaş sınırsıza gerek yok 200bin yapalım kaskon düşük çıkar diyor. bende ısrarla sınırsız talep ediyorum.

işi bilmeyen vatandaşa düşük kasko diyip dayıyorlar düşük teminatları adam da kaskom var sanıyor.
  • aracınızla karıştığınız bir trafik kazası sonucu kusurlu olduğunuz oranda devreye girmesi muhtemel standart bir teminattır . bu yıl standart bir trafik sigortasında 43 bin tl olup 1 ocak 2022 itibariyle 50 bin tl ye çıkacaktır. 6 ay veya yılda bir bu teminat güncellenmektedir ancak piyasa şartlarında çok yetersizdir.

bazı araçlarda araç farının 40 bin tl olduğunu gördüğümüz şu günlerde trafik sigortalarına ek olarak ihtiyari teminat alınması bazı şirket bu şekilde de sınırsız olarak veriyor ya da kasko yaptırabiliyorsanız bu teminatı ürün içinde sınırsız teminat almanızda büyük fayda olabilecektir.

3 farklı yöntem ile standart teminat arttırılabilir.
    * trafik sigortası ile birlikte alınabilir.
    *trafik sigortanıza ek olarak farklı bir sigorta şirketinden ek bir ürün olarak alınabilir. istediğiniz tarihte.
    *kasko poliçeniz ile teminatı belirli tutarlarda arttırarak alınabilmektedir.

örneğin : a aracına sahipsiniz b aracına arkadan çarptınız ve kusur tamamen sizde sizde sadece standart bir trafik poliçesi var . b aracında 200 bin tl. hasar var.
    satın aldığınız poliçe karşı tarafın sadece 43 bin tl (50 bin tl oldu )olan hasarını karşılar ve üstünde kalan bedeli sizden talep eder ve alırlar.
    ama sizin yukarıda yazdığım şekilde 250 tl civarında satın aldığınız bir ek bir imm teminatınız olsaydı cebinizden hiç bir ek bir tazminat bedeli çıkmayacaktı.

bu konularda bilinçli bir sigorta acentesi ile çalışırsanız size en yüksek teminatı önerebileceğini görebilirsiniz . ancak internet üzerinden sadece fiyat avantajı sağlayıp sigortacılık yaptığını iddia eden firmalar size çok düşük imm teminatı ile poliçe teminatları verebilir. aman dikkat !
  • 6. basamak olduğum halde sigorta 3950 tl çıktı. bu kadar para verdiğim sigorta 2023 itibari ile sadece 120 bin tl güvence sağlıyor.

ortalama bir araç 500k ve civarı olduğu ülkemizde sigorta fiyatları çok gelmiyor olsa da karşıladığı tutar %100 kusurlu olduğumuz bir kazada başımızı çok ağrıtabilir.

plastik aksam tampon bile orta segment bir arabada 15 bin civarı. o yüzden 1377,60 tl vererek neova sigortadan sınırsız ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırdım…

kasko yaptırmaya gücü olmayan herkese şiddetle öneriyorum bu sigortayı.
  • sınırsız olanı için 400-500'ler yazılan entrylerin üzerinden daha bir ay bile geçmeden bugün neova sigorta'dan 1000 liralık teklif aldım.

amına koyduğumun piyasası gümbür gümbür.
  • mutlak suretle limitsiz olarak yaptırılması gereken sigorta türü.

kimse bilmiyor ama maddi hasarlı kazada hayatınızı kasko değil imm kurtarır. çok basit bir kaza yaptığınızı varsayalım, kusur sizde olmak kaydıyla üst segment bir araca çarptınız, çarptığınız aracın hava yastıkları vs açıldıktan sonra büyük oranda pert olacaktır, buradan çok ciddi bir meblağ borçlanmanız mümkün, varsa kaskonuz ve sigortanız ufak limitler dahilinde bu zararı karşılar, artan kısım için size kusurunuz oranında şahsen siz sorumlusunuz.

bu arada zincirleme bir kazaya karışırsanız, sizden sebepli kamu veya özel sektör malı zarar görürse(direk devirdin trafo patlattın işyerine girdin vs) bunların da masrafı size ait olacaktır. sözün özü 200-300-500 neyse fazla verin imm'niz limitsiz olsun, basit bir kaza yüzünden hayatınızı karartmayın.
  • 100-200 fazla verin kaskonun ana sebebini düşük tutmayın.. kaskom var sanıp g*tünüz açıkta kalmasın..
  • imm kısaltmasıyla da bilinen ihtiyarı mali mesuliyet, anadolu sigorta’dan kasko sigortası yaptırdığınızda ne olduğunu öğrenmenize gerek kalmayan terimlerden biri.

çünkü anadolu sigorta'da sınırsız!
hesabın var mı? giriş yap