• ifttt ile yapılmaması gereken bir salaklık örneği:

site nasıl çalışıyor anlayayım diye gmail'e yeni mail geldiğinde kendime bir mail atma komutu verdim.. sabah gmail'imi açtığımda kendi kendime 554 mail attığımı gördüm.. toplam gelen 4-5 mailin her biri için ifttt bana yeni bir mail atıp, bu her gelen için de aynı şeyi tekrarlayınca ortalık fwd:fwd:fwd:fwd:fwd:fwd başlıklı maillerle dolmuş.. böyle şeyler yapmayın.. mantıklı amaçlar için kullanın bu siteyi..
  • digiturk bayilerinin spam sms'lerinden bıkanlar için "return to sender" adlı bir reçete hazırladığım hizmet.

şu işe yarıyor: içinde "digiturk" geçen bütün sms'leri twitter üzerinden @digiturk'e yolluyor. sorun şu ki, içinde "digiturk" geçen bütün sms'leri @digiturk'e yolluyor... yani arkadaşınız size "maç digiturk'te mi?" diye bi' sms atarsa, onu da yolluyor. artık onlar düşünsün!

not: sadece android işletim sistemli cihazlar için :(

edit 1: başka markalar için de kendi versiyonlarınızı oluşturabilirsiniz. bi' arkadaşım a101 için uyarlamış reçetemi; twitter'da denk geldim bi'kaç kez :)

edit 2: dr cengiz alp'in sms'lerinden bıkan başka bi' arkadaş için de şunu hazırladım. bu da içinde cengiz alp geçen bir sms geldiğinde @drcengizalp'e fatih erkoç'tan "oynatmaya az kaldı, doktorum nerede?" şarkısının videosunu yolluyor.

kullanın.
  • hayalgucunuze bagli olarak super seyler yapabileceginiz uygulama.

mesela her gece saat 10'da ertesi gunun hava durumu push notification olarak gelsin diyorum geliyor.

yada nasa'da gunun astronomik fotografi telefonun arkaplan resmi olsun diyorum, oluyor.

the new york times'da icinde turkiye gecen bir makale yayinlandigi anda bildir diyorum, bana aninda haber veriyor.

eve gelince wifiyi ac, yataga girince sessize al, o gun tum arayanlarin listesini otomatikman google drive'a at vb zilyon tane kurgu..

teknoloji guzel sey.
  • hayvani kombinasyonlar var ya.

-> yagmur yagacaksa yarin, mail ya da sms at.
    -> eger facebook'tan tag'lenirsem otomatik olarak dropbox'a indir o resmi.

oeh.

ben de bi tane yaptim simdi. kindle sahibi olanlara gelsin.

gerekenler:

- google reader
    - kindle
    - gmail

google reader'dan en cok onem arzeden insanlari bir klasore toplayin. burada herhangi yeni bi entry girisi olursa otomatik olarak gmail'e yollasin. gmail de filtrelesin bunu [create a filter zartu zurtuyla], otomatik okusun, taglesin kindleblog diye. sonra da sizin kindle hesabiniza [blabla@kindle.com] yollasin ifttt. boyle bir sey olmasi halinde otomatik olarak amazon kindle'iniza yolluyor icerigi ve kindle internete baglandigi anda gelsin en onem arzeden blog entryleri.

teoride boyle. daha test etmedim. olur heralde :)
  • 2 aydır telefonuma yüklü yaptığım iki şey akşam 8'de yarının hava durumunu göster ve real madrid maçı sonuçlandığında skor bildir olan program. sanırım teknoloji konusunda git gide anneme benzemeye başladım.
  • bana şu kişiden / şu konulu bir mail gelirse ona şehirde olmadığımı bildir, beni de sms ile haberdar et, eğer sms olarak şu kelimeyi yollarsam da evdeki bütün aletleri/ışıkları kapat (sonra şu saatte tekrar aç) eğer şehir dışına çıkarsam şu kişiye buluşma yerini mail at, bilgisayardaki log dosyalarını pdf yapıp dropbox a kaydet sonra da bilgisayarı kapat gibi fantastik görevler yaratabileceğiniz servis.

tabi bunları yapmak için önce amerika'da yaşamalı ve tanımlayacağınız zilyon kanal ile beraber evinizdeki her prizi belkin wemo ile donatmalısınız. türkiye'de efektif kullanım için biraz zaman geçmesi gerek.
  • en çok aşağıdaki kuralları kullanıyorum;

- sabah evden çıkınca iş arkadaşıma haber ver
    - akşam market civarında iken evdekilere haber ver
    - wifi aç-kapa

- hava durumları, yağmur bildirimi vs.
    - foursquare checkin yapınca google takvimime kaydet. böylece ya o gün nereye gitmiştik diye bakmak daha kolay.

en sevdiğim ise: twitterda favladığımı pocketa kaydet.

iyidir. gps sürekli açık kalmak durumunda olduğundan biraz şarj yer.
  • müthiş servis. hastası oldum görür görmez.
  • fikir olarak çok heyecan verici ama pratikte ne işe yarar bilemiyorum. mesela aol reader feedlerimi mail adresime göndermek istedim ama aol reader desteği yok. feedly var ama o da paralı.
  • recipe denen şeyler applets olmuş *, sitenin tasarımı da yenilenmiş.
hesabın var mı? giriş yap