• - nesin sen?
    - ***ben... köfteyim!
    - içli mi?
  • ben kalplerin mimarıyım şeklinde cevap verilesi soru. fondan da bir arabesk şarkı girmesi abesle istigal etmeyecektir.

(bkz: allahim sen bana sabir ver)
  • dun bir arkadasimla yazisiyordum;

ben: kiz arkadasin gecimini nasil sagliyor peki...??

arkadasim: tekstil okumus iki senelik, dukkani var giyim uzerine.

ben: ic mi dis mi...?? (tum mimarlarin ocu ve golgelerin gucu adina)

icim rahatladi...

(bkz: ic giyim)
    (bkz: dis giyim)
  • sadece yurdumuzda değil , başka ülkelerde ve dış temsilciliklerimizde de sorulan soru.. tüm dünya halklarının kardeş olduğunu ispatlayan şey.

- whats yor profeşın ?
    - ay em en arkitekt
    - kuul .. interiyır or eksteriyır
    - :((( both ..ay miin.. fak yu. yu ar not sappos to esk det.. dis is törkiş kuesçın
    - what?
    - exterior
  • bu soruya verilecek pek çok esprili ayarmatör cevap mevcut olsa da, karşıdaki sormayı kesmeyerek bu ayarı almayacaktır. mimarsanız onun yerine şunu deneyin:

sağ elinizi 5 parmak açarak avuçiçinizi soruyu soran kişinin göğüs hizasına getirin. dirseğiniz 90 derece kırılsın. yavaş ama akıcı bir hareketle elinizle dışarı doğru (dirsek yönünde) yarım daire çizin. bu sırada elinizin taradığı alan karşıdakinin yüzü üzerinden de geçsin. bırakın gözleri elinizi takip etsin. işten tam bu anda diyaframınızdan gelen kalın bir sesle "kompleee...." deyin.

artık soru sormayacaktır. "komple mimarım" lafının anlamını anlamasa dahi hipnotize olmuştur artık. orada onu çürümeye terkedin. eğer kişiliği kolay hipnotize olmayacak kadar güçlü ise, yapacağı sadece sırıtıp "komple ha.. iyi iyi" diyip yoluna devam etmektir.. her halükarda sorun ortadan kalkmış durumdadır..

edit: efenim gelen mesajlar doğrultusunda altı çizilmesi elzem bir husus mevcut. kesinlikle elimizi konuştuğumuz kişinin vücuduyla temas ettirmiyoruz yani sıvazlamıyoruz. ve "komple" kelimesini "komple muamele.." olarak anlaşılabilecek şekilde telaffuz etmiyoruz. vurgulamalara dikkat ediyoruz. hele hele hanım bir mimarsak zaten bunu hiç yapmıyoruz. bu konuda sorumluluk neyim kabul etmiyorum.. sonra yok ben bilemedim, yok adamın memesine dokununca şeyoldu.. olmasın
  • bazı mesleklerin varlıgı bile bilinmezken mimarlık meslegine böyle bir kalenderlik yapılmıstır ve halk arasında ikiye bölünmüstür. insanların mantıgında ic mimarın karsı kefesine koyulacak meslek dıs mimarlık oldugu icin mimar lafı kesmez bu soruyu.
    -nerede okuyorsun sen evladım?
    -mimarlık abi
    -hımm. ic ? dıs?
    -simdi söyle oluyor. mimarlık aslında............
    -hangi okul peki?
    -anadolu ünv.
    -lan mimarlıgın acıkögretimi olur mu lan?
    -abi, canım abim, nereden cıkardın acıkögretim oldugunu. anadolu üniversitesinde pekala..........
    -hımmm. ic mi, dıs mı peki?
    -!.!.!
  • zaten mimarlıgın da gündeminde olagelen, sadece carsı pazar muhabbetine ait olmayan bir sorudur aslında. ic mimarlık, normal sartlarda mimarın tasarladıgı bir yapı icerisinde mekan kurguladıgı icin bir alt kategori olarak, ama insana yani mimarlıgın merkezinde bulunana en cok dokunan noktaları tasarladıgı icin de asıl olarak görülebilir. bu konuda uzun tartısmalar zaten yapılıyor ve yapılacaktır da. fakat, ic mimar dıs mimar sorusu ve verilmesi muhtemel cevaplar bugunun kural ve durumlarına göre incelenecekse eger dıs mimar yoktur. ic mimar kendine görev alanı yaratmaya calısmaktadır. aslolan mimardır ve yapıya dair ne varsa tasarlama yetkisine sahiptir. tasarlayıp tasarlamayacagı, ne kadar iyi becerebilecegi kendisini baglar, meslegin genel tarifini degistirmez.
  • bu soruyu "dışı seni içi beni yakar" şeklinde cevaplamanız karşı taraf döngüsel artıklık denetimi hatası verirken kaçmanızı kolaylaştıracaktır.
  • kişinin , karsısındakinin azimli ,inatcı bi o kadarda laftan anlamayan bi şahsiyet olması sebebiyle seri bir şekilde kulaklarını tıkayıp lalalalalalallala diye yuksek sesle sarkı soyleyerek ortamdan kaçmasını gerektiren soru

- mimarlıktamısın sen
    -evt
    -ne guzel iç mi dış mı
    -????
    mimarlıktayım işte..
    -yani iç mi dış mı?
    -mimarlık mimarlık!!!
    -mezun olunca napıcaksın sen?
    -bina yapıcam
    -e o zaman dış işte
    -binanın içini de ben yapıcam
    -ha peyzaj dasın sen..benım ablamda peyzaj mezunu