• türkiye'nin yetiştirdiği en önemli insanlardan biridir. ufacık bir köyden çıkıp, tamamen parasız yatılı olarak okuyarak, üniversiteyi bitirmiş, fizik öğretmeni olarak çalışırken; tamamen kendi olanaklarıyla bugüne gelmiş; dershanelerinden kazandığı parayı gene eğitime yatırmış, açtığı mef okulları'nda özenle öğrenci ve öğretmen seçerek; gerektiğinde kendi yeğenlerini bile okuldan uzaklaştıracak kadar dürüst olan; ahlaklı bir eğitimcidir.
  • cagda$ egitime hakkaten gonul vermi$ $ahis. her ne kadar ozel okullar, dersaneler sahibi ise de, ticari du$unmeden gercekten idealist olarak cok para yatirdigi i$ler mevcuttur. ayrica sanirim bir holdingi var. arikanli holding olmasi lazim.
  • ozel dersaneler birligi ozdebirin de kurucusu ve baskani olur.
  • koy enstituleri mezunlarından, eğitime türkiye'de en çok önem ve değer veren insanlardan biri.
    eğitime verdiği değer kadar sanat ile de içiçedir. türkiye'nin önemli koleksiyonerlerinden sayılabilir.
  • daha görüşecektik be hocam. ben kalabalıkta sesizce yanınıza yaklaşıp; "hocam!" diyecektim, "nasılsınız?" siz de şöyle bir bakacaktınız bana, gözlerinizde öğrencisini gören, gerçek bir eğitimcinin ışığı parıldayacaktı sonra...

ilkokulda yazdığı kitaplardan ders çalıştığım, daha sonra okullarında ve dershanesinde eğitim gördüğüm yirmi yıllık hocamdı.

türkiye; tüm ömrünü modern, donanımlı, atatürkçü bireyler yetiştirmek uğruna, eğitim için harcayan bir aydınını kaybetti. onun gibisi bir daha zor gelir.

ruhu şad olsun
  • çok iyi satranç oynar. yener.
  • 2-3 sene içerisinde açacağı üniversiteler ile kaliteli eğitim veren ve kaliteli gençler yetiştiren bir üniversiteye daha sahip olmamıza sebep olacak adam. eğitime verdiği önem ve ticari zekası ile bu günlerine gelmiştir.

ilk olarak açtığı dershane, ardından mermer ocağı ve yurt içi kargoyu kurmasını takiben şuan 24 şirketlik bir şirketler grubunu yönetmekte buna rağmen mütevaziliği elden bırakmamaktadır.

en güzel cümlelerinden biri "ben sabah uyandığımda çalıştırdığım 17.500 kişinin sorumluluğunu üzerimde hissediyorum" olan ve bu ülkede çalıp çırpmadan dürüstlük esasıyla ticaret yapmış ender insanlardan biridir.
  • yarın kurduğu okulda benim de liseyi okuduğum okul oluyor anma töreni olacak anısına. ben de o sırada bir aksilik çıkmazsa okulda bulunacağım. sonra da defnedilecek. güzel bir insandı değerli birisiydi gerçekten. eğitime çok önem vermiş birisiydi. bunda hiç şüphesiz köy enstitüsü mezunu olmasının orada eğitim almasının da katkısı var. toprağı bol olsun, mekanı cennet olsun.
  • kendisine ait ekonomi kitabı ya yenilenirsin ya da yenilirsin'de okuduğuma göre kendisi mef dersanelerinin/okullarının kurucusu (1972). ayrıca türkiye'de ilk kargo şirketi olan yurtiçi kargo'nun da kurucusudur (1982). daha sonraları şirketlerini 'arıkanlı holding' çatısı altında toplamıştır.

şu an bu kurumların vermiş olduğu hizmetler beğenilir yahut beğenilmez bilemem de kendisinin başarılı bir iş adamı olduğu ve başarılarla dolu bir hayat yaşadığı su götürmez bir gerçektir. kendisi okuduğum, bildiğim kadarıyla 'atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir eğitimcidir." toprağı bol olsun.
  • kardeşimin kendisinin kurduğu eğitim kurumu sayesinde ülke ortalamasının çok üstünde ve laik bir eğitim almasını sağlayan insandır. bugün cenazesinde gerek öğrencilerinden olsun gerek çalışanlarından olsun herkes ona minnet borcu olduğunu belirtiyor ve iyiliğinin dokunmadığı insan yoktu diye anıyordu kendisini. patronluğunu bir kenara bırakın sırf eğitmen kimliğiyle yaptığı işlerin ve kurduğu kurumların kalitesi bile tek başına onun duyarlılığı hakkında çok şey anlatıyor. özellikle de günümüzde cahillik ve eğitimsizlik yüzünden başımıza neler geldiği ortadayken. acı bir gerçek ama ibrahim arıkanın da aramızdan ayrılmasıyla böyle insanların sayısı daha da azaldı.

mekanın cennet olsun güzel insan, umarım yaptıklarının izinden biraz da olsa biz de gidebiliriz...
hesabın var mı? giriş yap