• uzun süre sonra beni etkileyebilmiş bir suv'dur kendisi. gerek görüntüsü, gerek teknik verileri, gerek özellikleri, içine binince verdiği his, hepsi hoşuma gitti. devasa bir bagaj var, arka koltuklar ön koltuklar gibi ileri geri gidebiliyor, dahası sırtlığı da ayarlanabiliyor. böylece bagajda daha da fazla hacime sahip oluyorsunuz. deri koltukları, öyle "deri koltuk yaptık alın hadi" diyen markalarınki gibi değil. dikişleri filan düzgün, tasarımları iyi. hoparlör kapakları kalite algısını yükseltiyor. kamera çözünürlülüğü en iyilerinden. net pırıl pırıl bir görüntü alabiliyorsunuz. sinyallerden bahsetmeye gerek var mı bilmiyorum. dönüş yapacağınız yöndeki görüntüyü gösterge paneline aktarıyor. liste böyle gider, sonuç olarak hyundai son yıllarda çok başarılı işler yapmaya başladı ve bunun arkası gelecek gibi de duruyor. ben bugüne kadar yüksek araç sevemedim, çekmediler beni bir şekilde. ama bu araba başka, yol konforu hangi ülke için yapıldığını ele veriyor zaten. konfor istiyorsanız, belki premiumlarda bile bulamayacağınız amortisör konforunu bulabilirsiniz. ha tabii ki dolayısıyla sportif kullanımlarda abartmamaya dikkat etmek lazım. ama bu keyif makinesi olmuş... üstüne 5 yıl garanti, adam gibi teknoloji vs derken ruhsuz vee sorunlu vw grubu filan geçeceksiniz.
  • 2024 modelinin dış tasarımı tek kelimeyle “atanamamış land rover discovery 3”

gerçi her halükarda ingiliz tenekesinden kalitelidir orası ayrı.

şurada
  • 2024 kasası ile beni benden almış suv. köşeli dış tasarımı, sade ve işlevsel görünen şık iç tasarımı ve kocaman boyutları ile doldur içini ve her yeri gez toz gece de içinde yat. tam hayallerimin arabası, evet tam olarak hayal çünkü bugün bile satışa çıksa en az 3.5 milyon çekerler hyundai bile olsa. yaklaşık 25 yıl para biriktirmem gerek bugünkü maaş ile.
  • böyle bir arabanın varlığından 2022’de abd’ye taşınınca haberdar oldum. hayır mağarada yaşamıyorum. ankara’da ne etrafımda ne sokaklarda gördüm. 2022 ekim’de abd’ye bir seneliğine taşınınca beni bir senelik idare edecek bir araba aramaya başladım. yerel bir satıcıda 2008 220.000km’de hyundai santa fe’ye denk geldim. yılı eski, km’si çok falan derken çok da para harcamak istemediğim için arabayı aldım. türkiye’de 2017 hyundai i20 aracım var. biraz da hyundai olması sıcak hisssettirdi, arabayı çok incelemedim. allah nazarlardan saklasın araç mükemmel çıktı. yükseklik ve genişliği bence mükemmel. suv dediğimiz bir çok arabadan daha yüksek. sürüş konforu muhteşem. 2008 araba ama sunroof’undan deri koltuğuna, koltuk ısıtmasından hız sabitleyiciye kadar yok yok. biraz çok yakıyor diyebiliriz ama o da burada benzin nispeten ucuz olduğu için gözümüze batmıyor. düşünün 2017 i20’den 2008 santa fe’ye binince eşşekten inip ata binmişim gibi hissettim. zaman da 9 yıl geri gideceğime 9 yıl öne gitmiş gibi hissettim. fakirliğin gözü kör olsun, i20'ye iyi araba diye biniyoruz bizim oralarda.

neyse dönünce türkiye’de santa fe’den başka araba almam diye hanıma artistik yaparken fiyatlara baktım. bayağı hyundai’nin en üst segmenti arabasıymış, 2022 modelinin fiyat da (araba hibrit) 2 milyon tl’ye yakın. yuh artık, türkiye’de biz ne yaşıyoruz. sarı siteden temiz bir 2008 modelini bulsam da gelince onu alsam. tabi 7500 usd’ye türkiye’de 2008 modelini alır mıyız meçhul.

@daabstract isimli yazar uyardı, 7500usd’ye tr'de 1994 model opel corsa bulursak opup basimiza koyuyormuşuz. epeydir araba fiyatlarına bakmamıştım, durum bu kadar mı kötü, vay halimize.
  • paylaşılmış görsellere bakınca yeni kasasının tasarımının önden bakınca land rover, arkadan bakınca ssangyong esintileri taşıdığını düşündüğüm araç.
  • 2019 modeli ile komple yeni dizayn ve tüm özelliklerle pazarda üst sıraları almıştır.
  • bunun 2003 model 2.7 v6 versiyonunu alma gafletinde bulundum, bu araba icin tek diyebilecegim ucuz plastik ve 4 ileri dandik sanzimani, alin veya almayin demem ama bunun yerine gidin honda crv alin en azindan satarsiniz.
  • sport modeline sahibim,cok keyifli cok kullanisli ve sessiz. ayrica sorun cikarmamasi veya alman arabalari gibi salak sacma mekanik sorunlar yaratmamasi benim icin herseye bedel. lazim olan bir parcasini da ebay den bulabildik, muhtemelen artik sadece santa fe (lacivert) kullanirim.
  • 2021 modeli türkiye'de!

santa fe'nin tekrar satılacağına ihtimal vermiyordum.

hibrit bir araç olup 180 beygir güç, 265 nm tork ve 4x4 çekiş sitemine sahip.

hibritin elektrikli motoru dahil sistemin toplam gücü 230 beygir ve 350 nm tork olarak verilmiş.

teknik özellikler.
  • fiyat performans açısından alınabilesi en uygun arazi araçlarından birisidr.

hyundai santa fe, consumer reports’un toplam 10 ayrı segmentte 260’tan fazla araç üstünde yaptığı yol testleri, yakıt ekonomisi, güvenilirlik ve güvenlik değerlendirmesinde, orta sınıf suv’ler
    hyundai santa fe sınıfının en iyisi seçildi (türkiye’de üst sınıf suv) arasında en iyi araç seçildiği ve böylece bu önemli değerlendirmede ilk kez bir güney koreli üreticinin birincilik kazandığı ifade edildi.

santa fe’nin birinci seçilmesindeki en önemli özellikleri arasında sessiz ve geniş bir kabine sahip olması, mükemmel işçiliği ve kalitesi, 7 kişilik oturma kapasitesi sağlayan ve isteğe bağlı olarak alınabilen üçüncü koltuk sırası, gelişmiş yürüyen aksamı ve bununla bağlantılı olarak da üstün sürüş konforunun gösterildiği anlatılan açıklamada, şu bilgiler verildi: "ayrıca consumer reports’un önemle dikkat ettiği elektronik stabilite programı’nın (esp), santa fe’de standart olarak sunulması da büyük bir avantaj sağladı. türkiye’de ilk kez 2000 yılında satışa sunulan ve 2006 yılı mayıs ayında şu anki ikinci nesline kavuşan santa fe, türkiye’ye 150 ps gücündeki 2.2 crdi-vgt dizel motor seçeneği ve select, style ve style max olmak üzere üç ayrı donanım paketiyle ithal ediliyor. hyundai santa fe’lerin fiyatları 82 bin 800 ytl ile 92 bin 300 ytl arasında değişiyor.
hesabın var mı? giriş yap