• 2014 modelini daha 10000 km bile yapmamışken bugün satarak kendisinden ayrıldığım canım böcüğüm. kendisine sadece şehir içi arabasıdır demek haksızlığına düşmeyeceğim çünkü 1500 km'lik şehirler arası yolu yokuşuyla inişiyle çıkışıyla hatasız bir solukta aldırmıştır bize. sanırım alnımın teriyle ilk sahip olduğum büyük mal olduğu için bende yeri farklı kendisiyle olan gönül bağımdan dolayı daha şaşalı bir ayrılış yapmak isterdim kısmet değilmiş buraya yazayım bari.
    uğur böcüğüm beni hiç yarı yolda bırakmadın, hiç hata vermedin , yolda seni sıkıştırmaya çalışanlara atikliğinle gereken cevabı verdin , bana hiç park yeri sorunu yaşatmadın en girilmez denilen yere sığdın, yeri geldi 5 tane izbandut gibi adamı aynı anda gık demeden taşıdın, şaka maka o bagajına demonte dolap sığdırdın, kazasız belasız her yere ulaştırdın beni, tüm emeklerin için teşekkür ederim umarım yeni sahibine de bana getirdiğin gibi şans getirirsin.
  • sıfır olarak aldığım, 2015 model 1.2 elite otomatik olanı ile 10.000 km dir beraberiz. ben aldığım zaman (nisan 2015) en üst donanımdı. ilk aracım, genel olarak memnunum. detaylar aşağıdaki gibi. başka merak ettiğiniz bir şey olursa yeşillendirebilirsiniz.

öncelikle bu araç istanbul için nimet gerçekten. kalabalık, park sorunu olan ve trafiği bol olan bir semtte yaşıyorum. çoğu arabanın park edemeyeceği yerlere rahatlıkla park edip, olmadık yerlerden kafamı çıkarabiliyorum.

otomatik vitesi güzel, geçişleri hissetmiyorsunuz. ortalama 7 yakıyor benimkisi. çok fazla kullanmadığım için dert etmiyorum ama kullandıkça daha da düşecek gibi. uzun yolda 5.5-6 arası yakıyor sakin kullanımda. deposu 37 lt. her seferinde 100 tllik benzin alıyorum yetiyor. bir keresinde 150 tllik benzin alımı için kampanya vardı alayım dedim, depoda da az benzin vardı fullersem 150 tl tutar heralde dedim, 148de kaldık :)

araç motor sesini kesinlikle içeri almıyor. hatta bazen lan araba çalışıyor mu deyip camı açmak zorunda kalıyorum. hiç ses gelmediği için çalışan arabayı tekrar çalıştırmaya kalktığım da oldu acemilik zamanı :)

motor sesi hiç yok ama rüzgar ve yol sesi 100-110dan sonra yüksek. şehiriçinde sıkıntı yok ama uzun yolda yorucu olabiliyor.

tavan yüksekliği başarılı. 183 cm olarak bir sıkıntı yaşamıyorum. 2015 model clio ve ibizanın tavanları i10'dan daha basıktı. sonra değişti mi bilmiyorum. kesinlikle dışardan göründüğü kadar küçük değil. muadillerine göre iç mekan başarılı.

sunduğu donanımları bu segment ve bu fiyat için bence yeterli. beklenti meselesi biraz da tabi. arabada yatmayacağım ve en uzun araç kullanım sürem nadir olarak 4-5 saat olacağı için çok süper konfor aramıyorum. sadece yan hava yastığı ve kol dayama olsaydı iyi olurdu diye düşünürüm arada.

bagaj küçük. araç iki kişi için tasarlanmış. bizim aile 3 kişi oldu mesela, ince ince düşünüyorum değiştirmeyi ama sıfır araç fiyatları çok saçma. hayır param da var hazırda ama mantıklı gelmiyor o kadar para vermek, yazık. fazla kullanmadığım için çok dert etmiyorum şimdilik. 2017'ye hayırlısı.

düz yolda sorun yok ama araç yokuşta hızlanmıyor. azcık bir eğim olsa bile sol şeride geçmiyorum genelde çünkü çok geç tepki veriyor. orta şerit adamı olduğum için dert değil, sakin sakin gidiyoruz. memlekete giderken 140-150 yapıyorum otobanda çok sırıtmıyor ama araç max 110-120 aracı orası kesin.

sonuç olarak aracı her gün kullanma mecburiyetiniz yoksa, genel olarak kısa mesafe yapıyorsanız, ayda 1-2 kez de uzun yol(2-3 saat) yapıyorsanız, daha da önemlisi istanbulda yaşıyorsanız rahatlıkla alınabilecek bir araç.
  • 2015 model baz donanım manuel vitesli halini 35.500 türk lirası bedelle sıfır olarak almıştım. bu bilgi bugün bu araca bakanları üzebilir ama üzülmeyin. maalesef her şey gün geçtikçe zamlanıyor.

yeni modelleri hakkında bilgim yok. sanırım platform ve iç tasarım aşağı yukarı aynı ama motor ve şanzıman değişiklikleri yapmışlar gibi. ben alırken dört ileri tork konvertörlü otomatik versiyonu vardı.

2015 modeli için konuşmaya devam etmem gerekirse üç silindirli motoru, ufacık yapısı ve sorunsuzluğuyla beni mutlu etmişti. şehir içi kullanımı aşırı rahat. hemen her yere sığar her yere park edersiniz. yakıtı düşük ama şehir içi yine 6-6.5 lt/100 km yakar. enteresan olan, aracın motor hacmi çok küçük olduğundan dolayı sanırım uzun yolda 120 ile giderseniz sabit bir şekilde 6 litre civarını görüyorsunuz. yani karma ortalamada 100 kilometrede yaklaşık 6 litre civarı benzin harcar bu motor. çok değil ama öyle 1000 cc motor deyip 3-4 litre hayal etmeyin.

bagajı çok küçük. irice bir bebek arabası arka koltukların bir kısmı yatırılmadan girmiyor bagaja. ben bu şekilde çok uzun yol yaptım ama, uzun yolda biraz bel ve sırt ağrısı yapma dışında olumsuzluğunu görmedim. atmosferik bir motora sahip ve diğer atmosferikler gibi devirli kullanırsanız gayet ilerliyor.

bir yaz balıkesir sıcağında tepelerden denizlere doğru yol alırken öğle güneşi altında üç saatlik yolculuk sonunda klima artık bıraktı kendini otomatik olarak kapattı. bunu normal karşıladım nedense, arabaya çok yüklenmişim gibi suçluluk hissettim. şaka bir yana bunun dışında da kullanım süremde bir olumsuzluk yaşamadım.

çocuklu ailelere önermiyorum. bekarlara, yeni evli çiftlere, evine ikinci araba olarak alacaklara, araba kullanmayı öğrenmek isteyenlere ise tavsiye ediyorum.
  • dört beş sene evvel bizim ilçede bir market, müşterileri alışverişe teşvik etmek için bu modeli çekiliş kampanyasında kullandı. araba da gitti bizim köylü. ehliyeti olmayan ve hayalet gibi yaşayan 60 yaş civarı bir dayıya çıktı. bu dayı arabayı alınca bir heves uğraştı etti ve ehliyetini aldı. lakin cesareti olmadığı için arabayı hiç kullanamadı. arabayı getirip ceviz ağacının dibine çektiler. dayının tek yaptığı şey, güneşin konumuna göre ağacın altında arabayı beş metre ileri geri sürmek. o kadar. onun dışında acil bir durum olursa vesaire bilen birisi arabayı kullanıyor. ama onun dışında araba dört mevsim ceviz ağacının altında yatıyor.

bu modelin bahsi her geçtiğinde aklıma bu durum geliyor nedense. eğer satmak isterlerse türkiye'de bu i10'dan daha temiz bir i10 olmayacağına bahse girebilirim.
  • bugün bir tanesini denedim. 1.92'lik 110 kilo bir adamım. cuk diye oturdum lan koltuğa. rahat sığdığımı görünce ağzım açık kaldı. benim gibi bir adam bile alıp kullanabilir. bir de rahat şerefsiz. koltuk kavradı resmen.

yalnız koltuk bayağı arkaya alınmıştı. yani ben kullanırken arkamda neredeyse sıfır diz mesafesi vardı. sürücü arkası iptal yani. ona göre.
  • sektörden biri olarak a segmentinde tavsiye ettiğim hyundai modeli.
    mutlu olursunuz.
  • amerika'da satılan en ucuz sedan modeli accent ile meksika'da satılan en ucuz sedan modeli i10 sedan'ı çarpışma testine sokmuşlar. sonuç tahmin ettiğiniz üzere meksida'da satılan model tam bir teneke. aracın a sütunu ortadan kıvrılıyor, direksiyon sürücüyü sıkıştırıyor ve kapı büzülerek açılamaz hale geliyor.

işin ilginç tarafı ise amerika'da satılan accent'in meksika'da, meksika'da satılan i10'un hindistan'da üretiliyor olması. kapitalizmin bir numaralı kuralı ürettiğin şeyi tüketememen sanırım. bunun da en güzel örneğini hyundai ile görmüş olduk.

işte o test!
  • yakın zamanda 2021 kasım tescilli 1.2 elite paketini satın aldığım araç.

aracın en güzel tarafı ile başlayayım, iç hacmi.

iç hacmi için söylenecek tek bir kelime var, inanılmaz. bir üst sınıfındaki clio ve polo gibi araçlardan hem ön hem de arka taraf çok çok daha rahat ve ferah. ön koltukların 180 cm boyunda kişilere göre ayarlandığı durumda dahi arka koltukta 185cm insan dizleri koltuğun arkasına değmeden çok rahat bir şekilde oturabiliyor ki bunu clio'da bulmanın mümkünatı yok. özetle hem genişlik hem de yükseklik olarak dış görünüşünün aksine müthiş bir rahat bir araç.

araç sanılanın aksine yüksek bir araç olduğundan görüş açısı şahane ve kasislerde geçişte tedirginlik hissettirmiyor. benim araç ile ilgili en sevdiğim hususlardan birisi de ön ve arka görüş. aynaların boyutu ve konumlandırması gerçekten araca ve etrafına tam manasıyla hakim olmayı sağlıyor. ön sütunların konumlandırması da ön görüşü max. boyuta ulaştırıyor. aracın boyutu da düşünüldüğünde kör nokta yok gibi bir şey. sandero stepway gibi modeller düşünüldüğünde viraj ve kavşaklarda ön çaprazlardan gelen araçları ve yayaları çok rahat görebiliyorsunuz.

motor 1.2 atmosferik. hyundai'nin en klasik motorlarından birisi. şehir içi kullanım için gayet ideal. yüksek hızlarda sürekli gitmeye pek müsait değil ama araç hızlandığında da gerek motor gücü gerekse yol tutuşu kullananı üzmeyecek seviyede. ben araç ile denemek için 140 km/h ile bir müddet gittim, sarsıntı veya çekiş ile ilgili bir problem yok ama ses bu hızlarda rahatsız edici seviyeye çıkıyor. 110 km/h-125 km/h bu araçlarda uzun ve rahat bir yolda rahatlıkla gidilebilecek hızlar.

benim de diğer insanlar gibi en merak ettiğim hususlardan birisi yokuş performansıydı. test etmek adına kayışdağı'na birkaç defa farklı noktalardan çıktım. başıbüyük tarafı dengeli bir şekilde artan eğime sahip olmasına karşın araç bu eğimde hiç sıkıntı çekmedi. hatta yokuşun bir noktasında bir motordan ötürü epey bir hız kesmeme rağmen çekişte bir problem olmadı. bununla birlikte kısa bir dik yokuşta durarak kalktığımda araç bir miktar boğuldu ama aynı yokuşu hareketli bir şekilde çok rahat çıktı.

insanların aklındaki bir diğer husus da şanzıman. geçişi hissediyorsunuz. hissediyorsunuz ama iddia edildiği gibi öne doğru atmıyor araç sizi. araç özünde vites geçişi robotlar tarafından yapılan manuel bir araç. vites geçişlerinde 1'den 2'ye geçiş daha yoğun hissedilirken 2 ve üstü vitesler arası geçiş daha az hissediliyor.

yakıt konusunda gerçekten müthiş bir araç. aldığımdan beri istanbul trafiğinde kullanmama rağmen şu anki değerler 5.5lt/100km dolayında. ben istanbul'un dur-kalklı trafiği için bu değeri makul buldum. buna karşın boş ve düz bir yolda 4'lü değerlere kadar düştüğüm bir yolculuk da oldu. eğer makul hızlar ve devirlerle yol alırsanız bu araç sizi yakıt konusunda asla üzmez.

aracın tüm koltukları çok rahat. özellikle ön koltuklar oturduğunuzda vücudunuzu sardığından çok daha rahat bir yolculuk keyfi sunuyor. iç aksam sert plastik ama takır tukur bir şey yok. en büyük sıkıntı ön gözün kapağında yay olmadığı için pat diye açılıyor. basit bir yay konsaydı fena olmazdı. iklimlendirme sistemi fena değil. tam manasıyla kullanmadığım için şu anlık fena değil diyorum. ses sistemi doyurucu ama iyi bir ses kulağınız varsa tatmin edeceğini sanmıyorum. standart bir dinleyiciyseniz kulağınızı tırmalamaz aracın ses kalitesi.

yukarıda bahsettim ama tekrar edeyim, aracın yol tutuşu gayet tatminkar. ben araç ile ekstrem işler yapmıyorum o sebeple uçlarda denemedim ama kullandığım yollar ekseri virajlı olduğu için oralarda ben tatmin oldum. süspansiyonlar da yine araca göre tatminkar. çok iyi değil ama üzeceğini de sanmıyorum. direksiyonda pek hissiyat yok ama kazık gibi de değil.

son olarak, aracın park sorunu yok. abartacağım ama çöp kovası kadar bir boşluğa dahi çok rahat park edebiliyorsunuz. benim en büyük kriterlerimden birisi buydu. istanbul'da korkunç bir park sorunu var ve bu araç o sorunu minimuma indiriyor.

özetle, bu araçtan ne isterseniz araç size onu verir. bu araçtan 2000 motor performansı isterseniz araç siz üzer, canınızı sıkar. siz ne istediğinizi bilirseniz, araç sizi üzmez. o sebeple ne istediğinizi iyi bilin. evin ikinci aracı, araç kullanmaya başlayacak birinin ilk aracı, şehir trafiğinden bunalanların aracı olabilecek türden bir araç bu. bu aracı alıp performans isterseniz aracın size ne vereceğini birkaç satır yukarı yazdım. ha, bulursanız 2023 model hatta 2024 model sıfırını alın. müthiş bir güvenlik paketi ile geliyor. aynı motor, aynı kasa, aynı şanzıman ama güvenlik donanımı üst düzey.
  • 2020 modeli style paket i10 ile yaklaşık 20 bin km yaptım, notlarım şu şekilde;

amt şanzıman hakkında çok soru işaretlerim vardı, otomatik araba sürüp bir de vites atmak ile uğraşmak istemiyordum. çok şükür ki dağlık yokuş yollarda da dahil hiç manuele almadan gidebilirsiniz, ben km'nin yüzde 80'ini dağ, bayır, karda sürdüm.

manuel viteste yokuşu görünce siz vites düşürürsünüz,bu yokuşa geldiğinde anlayıp düşürüyor, yani arada ufak bir zaman dilimi farkı var. bu realitede çok büyük bir eksiklik yaratmıyor, rahatlıkla tolere edilebilir, ama yokuşta daha erken vites azaltmak isterseniz çok çok kolay bir şekilde yapılabiliyor (ben yüzde 95 yapmıyorum, denemek için aklıma gelince manuele alıyorum yalnızca)

şanzıman harici konulara gelince, a sınıfı segmenti için çok güzel bir araba, koltukları çok rahat, baş ve diz mesafeleri mükemmel. sloganı ile birebir uyumlu; dışı küçük, kendi büyük.

kimle bindiysem içi nasıl böyle büyük olabiliyor diye şaşırıyor. ön konsoldaki ekran büyük, konsol tasarımı şık ve apple car, android auto kullanılabiliyor.

boyutlarından dolayı manevra kabiliyeti çok iyi, geyik testinde sonuçları gayet başarılı. bagaj hacmi bence bu segmente göre iyi.

eğer kriterleriniz:
    park sorunu olmaması
    otomatik vites olması
    ekran kısmının işlevsel olması
    sürekli seyahat eden kişi sayısının 4'ü geçmemesi
    ve koltuğu, sürüşü konforlu bir araba ise kesinlikle tavsiye ederim.
  • ici dolu vaziyette dik bir yokusu cıkamayan arabadır. yani dik bir yokusta ne bok yerseniz yiyin demeye meyillidir.
    drive your way.
hesabın var mı? giriş yap