• bir ara bunda sirke katılacak kadar uzmanlaşmıştım. boynumda bacağımda filan çeviriyordum. şimdi yolda görsem tanımam. çok yorucu bir şey. ama yarın bir gün işsiz filan kalırsam tekrar başlayıp bir sirke katılmayı düşünebilirim. her insanın belinde bir altın bileziği olmalı zor zamanlar için.
  • çocukluktan beri bunu çeviren biri olarak, hakkında paylaşabileceğim birkaç şey olduğunu düşündüğüm eğlenceli çember.

öncelikle, ağırlıklı hulahoplardan * tercih etmenizi tavsiye ederim. fitness ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz. bir de metal toplu hulahoplar var. bunların esas işlevi, çevrilen bölgeye masaj yapıyor ve yağ yakımının hızlanmasına belirli ölçüde katkıda bulunuyor olmasıdır. uzun süredir hulahop çeviriyor olsanız bile, metal toplu hulahopları çevirirken bel kısmı kalın olan bir tayt giymenizi veya belinizi koruyacak kalınlıkta bir şeyler tavsiye ederim, çünkü morarmalar meydana gelmekte. bence en sağlıklısı, ağırlıklı ve masaj özelliği olmayan bir hulahop almak. böylece belinizin hem üst hem de alt bölgelerinde, herhangi bir acı hissetmeden çevirebilirsiniz.

eğer yeni başlıyorsanız, hulahopu sürekli bir şekilde bel üzerinde tutabilmek için, özellikle bacak ve bel bölgesinde çok efor sarfedilmesi gerektiğini düşünmeniz ve o şekilde çevirmeye çalışmanız normal. ancak, işin özü öyle değil. işin mantığıni kavradıktan sonra, 5 dakika çevirmek ile, 55 dakika çevirmek arasında pek bir fark yok, inanın bana. çevirirken sürekliliği sağlayabilmek için gereken tek şey, ufak bir ivme. bahsettiğim, sadece hulahop belinizde tur atarken kontrollü bir şekilde hızlanmasını veya yavaşlamamasını sağlayacak bir kuvvet. bu ivmelenmeyi daha rahat hissedebilmek için, saat yönünde çevirecekseniz sol bacağınızı hafifçe öne atarak çevirebilirsiniz. böylece sol kalçanız ile hafifçe bir kuvvet uygulayarak, sürekliliği sağlayabilirsiniz. saat yönünün tersine çevirecekseniz, tam tersini uygulamanız gerekmekte.

hulahopu sadece tek bir yönde ve tek şekilde çevirmemenizi tavsiye ederim, iyi bir egzersiz fikri değil. yani:
    - hem saat yönünde, hem de saat yönünün tersinde çevirmek. hulahopa olan hakimiyetinizi arttıracaktır aynı zamanda.
    - önden arkaya doğru* ve sağdan sola* doğru çevirmek. önden arkaya doğru çevirirken karın bölgenizi, sağdan sola doğru çevirirken de özellikle bel bölgenizi daha çok çalıştırmış olacaksınız. uygularken rahatlıkla hissedeceksiniz zaten.

hulahop çevirmeye iyice alışıp, belirli bir sürenin üzerinde çevirebilmeye başladıktan sonra, eş zamanlı farklı hareketler deneyebilirsiniz: 360 derece spin, yürümek ve hatta basit dans figürleri, bazı basit squat hareketleri gibi. hem daha çok efor sarfettirir, hem de aynı anda farklı kas gruplarınızın çalışmasına yardımcı olur. hem de eğlencelidir :)

ufak bir hatırlatma: spor yaparken kesinlikle bol bol su tüketmek gerekiyor; ancak hulahop çevirmeden önce bol sıvı almak, performansınızı düşürecektir.

egzersizler için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:

1

2

3
  • bele takilan genisce bir cemberin kalcanizi saga sola sallamak suretiyle etrafinizda dondurulmesini temel alan oyunun adi. hatta o cemberin adi. boyle yazilmiyodur ama cocuklar yazmadan oynuyolar zaten.
  • çocukken neredeyse tüm çocukların bellerinde döndürmeyi başarabildikleri, büyüdükten sonra denendiği takdirde hayal kırıklığı yaratması muhtemel olan fosforlu renklere sahip oyuncak..
  • 1930'larda dünyayı esir alan yoyo hastalıgından sonra dünyayı etkisi altına almı$ ikinci garip olaydır.
    1950'lerde amerika, 60'lardan itibaren de ba$ta dingiltere olmak üzre bir cok avrupa ülkesinde tartı$masız bir cılgınlık olarak kabul edilmi$, on milyonlarca satmı$, herkesin belinde bir hula hoop olur olmu$.. bel inceltmek icin doktor tavsiyesi bile olmu$ bu.

80'lerde ülkemizde sayfiye yerlerde erkekler, erkek erkege lambada yaparken kızlar bir kö$ede ekseriyetle pembe hula hoop'larını cevirmi$tir..
  • 80 li yıllarda,ilkokuldayken,sürekli çevirdiğimi,okula bile götürdüğümü hatırladığım eğlenceli bir oyuncaktı.
  • şu yetişkin yaşımda aramaya koyulduğum ancak her yerde küçükken yaptığım boyutunu gördüğüm, yetişkin boyutunu deli gibi aradığım zevk ve huzur nesnesi. amerikada hulahop çevirenlere "hooper" denmekteymiş.
    edit: yanıt toys r us. denedim oldu. hem de ışıklısından bir hula hop bu.
  • yoyoyla birlikte 50'li 60'lı yılların en favori oyunlarından biri olup üstadı aynı anda hem boynunda, hem göğsünde, hem belinde, hem dizlerinde, hem de kollarında 5-6 tanesini birden çevirir bana mısın demezmiş.
    kolları havada tutmak gerektiğinden belde çevirmesi bayıcıdır, ama dizlerde nice rekorlar kırılabilir. olmuştur hatta.
  • 1958'de bugün istanbul'da sokakta çevrilmesi yasaklanandır. (nooluyoo yeaa)
  • aksam aksam beni deli eden oyuncak. cocukken hatırlıyorum hlc düşürmeden istediğim kadar cevirebilirdim durdugumda düserdi belimden. simdi 3 tur ancak sonra hop yerde.
    hem de tum cırpınıslarıma ragmen:(
hesabın var mı? giriş yap