• artık bu çin ve amerika için bir milli mesele oldu, huawe-i milliye.
    gelecekte ne olacak insan merak ediyor.
  • (bkz: huawei met your mother)

kendimi tutamadım.
  • iki gündür türkiye ofisi kaynayan şirkettir. çalışanlarına çin halk cumhuriyeti 'nin dikta yönetimi türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde dayatılmaktadır. ümraniye'de yer alan huawei türkiye artık beyaz yakalı çalışanların olduğu bir iş yeri değil, turuncu üniformalı mahkumların yer aldığı bir cezaevine dönüşmüştür.

dün itibariyle şirkete giriş çıkış ve çalışan kartlarının okutulma saatleri ile ilgili tehdit gibi bir bilgilendirme yapılmış, yetmemiş şirketin regülasyonuna göre bilmem kaç ayda bilmem kaç kez uyarı alanların kademeli olarak alacakları cezai yaptırımlar ve sözleşme fesih uygulamaları detaylıca anlatılmıştır. iş bu noktadan sonra çok daha vahimleşiyor. aynı bilgilendirme metni içerisinde, yakın zaman içerisinde bu sebeplerden ötürü iş akdine son verilen bir çalışan isim bilgileriyle tüm şirkete ibreti alem olsun diye alenen ifşa edilmiştir. üstelik metnin sonuna herkesin ders çıkarması gerektiği kıssadan hisse olarak inceden yerleştirilmiş.

tüm bu çılgın bilgilendirme metninin ardından, bir gecede tüm kılık-kıyafet yönetmeliğinde köklü değişiklikler uygulanmış, casual giyim tamamen ortadan kaldırılmış, yine yapılan genel bilgilendirme ile giyilmesi ve giyilmemesi gereken kıyafetler resimli örnekleriyle gösterilmiş, beylere takım elbise, hanımlara topuklu ayakkabı-kumaş giyim şart koşulmuş, sabah içeri girerken kapıda güvenlik görevlileri tarafından kontroller gerçekleştirilmiş, esip gürleyen üst düzey bir yöneticinin yönlendirmesi ile kurala uymayanların isimleri tek tek not edilmiştir.

lise yıllarına geri dönüş diyerek şakaya vurabiliriz. ancak ortada çalışan haklarına darbe vuracak ciddi bir zorlama, dayatma, ifşa, yaptırım ve tehdit bulunuyor. hem bu ülke topraklarına gelip para kazanacaksın, bunu yaparken şirketin yönetimini sadece kendi vatandaşlarına bırakıp altında ezikleyebileceğin türkler çalıştıracaksın, doğru düzgün para da vermeyeceksin, insanların giriş çıkış saatlerini tehditle, terörle takip edeceksin, sonra da bu duyulmasın isteyeceksin, öyle mi? yok öyle bir dünya. sen elalemin ismini ifşa edip, bak bunları bunları yaptı herkese ders olsun dersen, elalem de seni ifşa eder, bu da sana ders olsun der, ey huawei turkiye.

içinde insanlık barındıran hr'ları varsa burayı okur gerekli düzeltmeleri yaparlar.
  • gittim huawei aldım, ekşi sözlük uygulamasını kurdum gördüğüm ilk başlığa bak aq.
  • iş görüşmesine çağırdığı insanların tercihlerini sallamayan, hatta onları insan olarak bile görmeyen şirket. o kadar ki iki tane ik'cının görüşmeleri yürüttüğü bir durumda aynı saatte yaklaşık 10 kişiye randevu verilir. bunlarla hızlı hızlı görüşülür. haa görüşme odasına alınmadan önce eline database, c++, ya da java sorularından müteşekkil bir kağıt tutuşturulur ve o soruları test usulü çözmen istenir. sonra bu arada öğlen olmuş ve hala görüşmeye alınmamışsınızdır. ümraniye'de bir dolaşın gelin denilebilir olanca yüzsüzlükle. ilginç olan nokta ise bunları diyen ik'cıların kesinlikle bu tarzın doğru olmadığının farkında olmalarıdır. dolayısıyla bu bir şirket politikası. sonrası efendim aynı terane. teknik görüşme bık bık bık. kendini veri yapıları algoritmalar dersinde zanneden eskinin yar doç'u yeninin engineer'ı ya da team leader'ı. saçma salak işler. hız konusuna geri dönersek o kadar hızlı eleman alırlar ki, nasıl alındığınızı anlamadan shenzhen'de bulursunuz valla kendinizi. görüştükten sonraki günlerde başka bir ik'cı arayıp biz sizi aramışmıydık falan diyebilir. unutmadan sınav yapıyorlar dedim ya az önce sayın okuyucu, bu sınav girişte gürültü patırtının arasında, yani bir nevi danışma ya da lobi denilebilecek bir yerde yapılır. ilk önce azıcık daha bekleyin görüşmenizi bugün sonuçlandıralım derler, sonra olumlu düşünürlerse çinlinin biriyle görüştürürler. acaip rezil bir yer neticede. sizi saatlerce bekletirler, sizi hiçe sayarlar. şirket kabul etse siz sanki anında başlayacakmışsınız, onlara muhtaçmışsınız imgesi kafanızda yaratılır. orada çalışmak için insanlar şirket önünde kuyruk oluşturmuş, biz telekom deviyiz pozlarındadır herkes. gel gör ki çalışanlar memnun değildir, işkolikleşmeniz bile level atlamanıza yetmez, ayakçı olacaksınız vs vs. bundan sonrası huawei başlığını aşar, vahşi kapitalizme girer. benden bu kadar canlar..
  • türklerle çinlileri karıştıran firma. söyle ki; gecenlerde adlarına iş gorusmesi yapan ik yetkilisi bayanla yaptığım diyalog durumu özetleyecektir.

ik'cı kadın : ..yalnız çalışma saatlerimiz biraz esnektir.
    roberta carlos: sektörün genelinde zaten böyle, alışığım diyebilirim.
    ik'cı kadın : sabah 9 aksam 9 çalısıyoruz.
    roberta carlos: hmm sanki biraz fazla esnekmiş.
    ik'cı kadın : cumartesi de çalısıyoruz.
    roberta carlos: ebenin amı ali sami (saka lan saka kufur etmedim karıya)

simdi baktım da; önce bayan sonra uc kere kadın ve en son içimdeki gercek hisleri saklayamayarak karı demişim. ama hepsi aynı kişi kafanız karısmasın.
  • telefon işin detayı, cisco'yu sikersen böle olur işte huawei. bakalım nasıl pazarlık edecekler ve neleri verecekler abd ve şirketlerine. bu dünyanın en büyük mafyası abd. tartışmasız ve net. masada işleri çözemediğinde her zaman yaptırımlar, boykotlar, kara listeler. olmadı mı? bombayı indirir kafana seni özgürleştirmeye gelir...
  • bunlarin ankara sey(ney?) binasi dibimdeymis daha yeni fark ettim. hep etrafta bi cekik gozlu birilerine denk geliyor "buralarda bir yerlerde bunlarin bi yuvasi olmali" diyordum orasiymis iste.
  • esneme efektine benzeyen marka.
  • tüm telefonlarda sıvı temas etiketi bulunur. bu etiket normalde beyazdır ama sıvı temas edince kırmızı olur. serviste buna bakarak cihazı garanti dışı bırakır. samsung, apple gibi markalarda bu etiket sim kart çekmecesinin içinde olur. yani cihaz suya düşmediği sürece o etiket dış etkenlerden ter, nem vs kırmızı olmaz.

ama huawei ne yapmış ? o etiketi şarj soketinin içine dışarıdan gelebilecek ter ve nem gibi etkenlere açık şekilde yerleştirmiş. etiket kırmızı olunca otomatikman garantiyi iptal ediyorlar. huawei forumlarında tonla şikayet var bu konuyla ilgili.
hesabın var mı? giriş yap