• seri cizgi film denildiginde korkuyorum, ne cevherlerin kule donduklerini gorduk gecmiste. ama bu film mis gibi olmus resmen.

--- dissiz kuzum ---
    - her turlu alayi hak ediyorum ama yine de yazacagim, iki alfanin kapismasi bana fena halde gandalf-saruman'i cagristirdi
    - filmin samimiyetine hayranim, her ani icten geliyor bana, bunda hickidik'i seslendiren jay baruchel'in o kendine guvenmeyen tonunun cok etkisi var.
    - o baba olmeyecekti, hele ki gerard butler'in seslendirdigi bir karakteri oldurmek? kac kere yazdim, yineliyorum, bir filmde en son iskoc ve irlanda aksanlilar ölür!
    - bekliyordum ki, hickidik annesini hic affetmeyecek, son nefesinde gozyaslari filan olacak... kadin "pardon ya, biraktim seni ama ejderhalar da bizden" dedi, oglan da "hakikaten yahu" dedi, konu kapandi.
    - bebek ejderhalar muthisti, aslinda tum ejderhalar muthisti.
    - detaylarina hastayim bu filmin, buzun dile yapismasindan tut da, sirtinda yeni dikenler cikan dissiz'in cocuk gibi sevincine dek.
    - yilan gozlu yaptiniz ya dissiz'i, alacaginiz olsun.
    - bir de babayi dissiz'e oldurmek neden, orada dunya kadar ejderha varken neden dissiz?
    - buz puskuren ejderha fikrine bittim
    - ejderha disi tamiri ve yangin sondurmelere de bittim
    - koyun yakalamaca nasil sevimli bir oyundur yahu, ak koyun kara koyun.
    - kedili yasli kadin fikrini ne guzel ejderhali yasli kadina cevirmisler
    - bu kedili yasli kadinin tipi kevin costner'in robin hood'undaki cadinin kopyasi gibiydi. o kadini da hep solucandil'le ozdeslestirmisimdir. kadin en sonunda jesti yaptiginda tirstim bir anda ahanda zehirleyecek simdi diye (filmleri corba etmek).
    - sureyi birazcicik uzun tutmuslar, yer yer hadi artik ejderhalara donun dedigimiz oldu, ama ozetle bu filmi de cok sevdim yav.
    --- kedi canini senin ---
  • bayıldığım film. ben zaten animasyon hastasıyım ve aynı zamanda kedi sever bir bireyim. şimdi bu arkadaşlar gitmişler bu ikisini birleştirmişler. ay o toothless nasıl bir şey. al eve besle <3.
    ancak storyboardcular sözüm size bakın hele;

--- spoiler ---

allahsız kitapsızlar ulan hiccup'ın babasını toothless'a öldürmek nedir? ben bile etkilendim bu yaşımda çocuklar nasıl etkilenmesin? haydi onu geçtim o ne biçim anne lan? ilk başta kafasındaki dikenli maskesiyle görünce yeminle gecenin karanlığında bir tırsmadım değil.
    --- spoiler ---

n'olur üçüncüsü çekilsin. pixar'ın son zamanlardaki yaratıcılıktan uzak filmlerinden (cars 2, planes, planes 2) gına gelmişti. ha bu arada pixar alemin kralıdır, adamdır adamın dibidir ama yaptıkları yanlış.

edit: ha bu arada önemli bir detay şu stoick'in yanında dolaşan artık aile dostları mıdır, akrabaları mıdır o arkadaş dreamworks filmlerinde kullanılan ilk açık eşcinsel karaktermiş.

--- spoiler ---

hani diyordu ya "ben işte bu yüzden evlenmedim, ha hem de başka bir sebep daha" diye hah işte o sebep eşcinsellikmiş. negzel <3
    --- spoiler ---
  • aradığım ejderhaları bu filmde buldum. film resmen benim hayalimi anlatıyor. insanların ejderhalarla birlikte mutlu mesut yaşayabileceği bir hayat mümkün arkadaş...

her vikingin bir ejderhası var. ejderha çiftlikleri var. hatta yangın söndürme sistemleri bile var.*

hiccup*'ın filmbefilm büyüyüşünü izliyoruz. toothless*'la olan sahnelerinin önceki filmde olduğu gibi bu filmde de hastası oldum. ikisinin keşif uçuşları filmin en güzel sahneleriydi desem yalan olmaz. toothless sen dev bir kedisin.

--- spoiler ---

her şey iyi, güzel, hoş da... birbirinden güzel ejderhalar gösterip mutlu ettikten sonra niye ağlatıyorsunuz lan insanı? çocuk filminde baba öldürülür mü oğlum? neyse hiccup'ın annesiyle babasının o güzel dansı hatırına şimdilik susuyorum.

evet ya... hiccup'ın annesinin aslında yaşadığını öğreniyoruz bu filmde. hem de yüzlerce ejderhayla dolu bir mağarada. ejderhalar demişken bu filmde de önceki filmde olduğu gibi alışılagelmişten uzak renkli ve yaratıcı ejderha çizimleri çıkıyor karşımıza. dört kanatlı ejderhalar, renk değiştirebilen ejderhalar, alfa ejderler... (bkz: beslenir ki bunlar)

--- spoiler ---

eğer devam filminde* benim için bir adet night fury* bulmazsanız çocuğumu keserim.

son olarak, filmi 7'den 77'ye herkese ama en çok daenerys targaryen'a önerir, hepinizin gözlerinden öperim. üçüncü filmde görüşmek üzere.
  • dün izlediğim efsane animasyonun ikinci kısmı. 3 yetişkin insan olarak gittiğimiz filmde 6-10 yaş aralığındaki küçüklerden daha çok ses ve şamata yaptığımızı belirtmek isterim. bu animasyon öyle bi animasyon ki ben animasyon izlemem yaa diyen arkadaşıma bile film çıkışı ne zaman çıkıyor la bunun üçüncüsü dedirtmiştir. o değil de harbiden ne zaman çıkıyor yeni filmi?

--- spoiler ---

bi sürü duyguları yaşattı şahsen bu film bana. hıçkıdık'ın babasını öldürdü allahsız senaristler üstelik anasına yeni kavuşmuşken. anasıyla babasının tekrar birleşmesinde şarkı söylemelerini dans etmelerini gösterirken kalk bi anda babayı öldür. mutlu olamayacak mı la bu çocuk. zaten geçen filmin sonunda sakat bıraktınız. neyse sakinim. dur değilim bi de babasını dişsize öldürttünüz. yatacak yeriniz yok.

dişsiz olum sen nası şeker nası tatlı bi şeysin. ejderha değil adeta kedi yavrususun. her eve senden bi tane lazım. eheheh. o değil de ufacık boyunla bildiğin alfa ejderha oldun öküz gibi ejderhayı alt ettin sırf hıçkıdık'a zarar vermesin diye. hıçkıdık'ın da dediği gibi bir ejderhanın sadakatini kazandıktan sonra sizin için yapmayacağı şey yoktur. hoş zaten her zaman vurgulandığı gibi sen ki gecenin öfkesisin yapamayacağın şey yok. o alfayı yenerken derisinin mavi mavi yanmasından da bahsedip onun tatlılığın onu şekerliğinin sonuna geliyorum.

filmdeki diğer dünya tatlışları ise yavru ejderhalardı. bırak analarını babalarını dinlemeyi alfa ejderhaları bile dinlemeyerek günü kurtardılar. o mal bakışları hareketleri olsun bana da alın bunlardan bi tane.

son olarak ejderhaların bulunduğu buzdan ada bana ne yazık ki ice age dawn of the dinosaurs'daki dinazorların yaşadığı adaya aşırı benziyor ki hatta neredeyse sahnenin girişleri bile aynıydı. öyle olmasaydı daha iyiydi sanki.

--- spoiler ---
  • imdb top 250 listesine girmeyi başarmış olan film. şimdilik 199 numaraya kadar ulaşmış durumda.

edit: film 177 numaraya kadar ulaştı.
  • bir çizgi filmden çok daha fazlası.
  • --- spoiler ---

stoick'in valka'yı ilk gördüğü an var ya, ölmediğini anladığı, gidişinin ise hiçbir öneminin olmadığı an var ya.

stoick finds valka

--- spoiler ---
  • son zamanlarda izlediğim birçok devam filminde uğradığım hüsrandan sonra ilaç gibi gelmiş animasyondur. özellikle yeni ejderha tasarımları ve karakter animasyonları oldukça iyi olmuş. senaryo yine ilki gibi hem güldürüp hem de hüngür hüngür ağlatıyor. umarım toothless ve hiccupu önümüzdeki yıllarda yine bu kalitedeki devam filmleriyle görebiliriz.
  • ilk filmini bayıla bayıla izlemiş biri olarak buna da hayran kaldım.
    bu film çocuklara yönelik olarak düşünülen animasyon kavramının çook çok ötesinde.
    müzikleri ve şarkıları da çok iyi.

hayran kaldım.
    izleyin, izletin.

--- spoiler ---

filmde her duyguyu yaşamanız mümkün.
    olmayan bir dünya bu kadar içten ve sıcak yansıtabilirdi. koyun yarışları, dişsizin hareketleri, azgın vikings kızının halleri, yavru ejderhalar...
    --- spoiler ---
  • gayet güzel bir devam filmi. öncelikle uyarmam gereken bir konu var ilk filmi mutlaka izlemelisiniz, serinin birinci filmini izlemeden how to train your dragon 2 den tat alabileceğinizi sanmıyorum.
    how to train your dragon 2 animasyon=çocuk filmi algısını kıran ama bunu yaparken çocuk seyirciyi dışlamayan bir film. bu sebeple 4 ve 32 yaşında iki kişinin zevkle izleyelebileceği ender yapımlardan biri olmayı başarıyor, muhtemelende wall-e ve up tan sonra son zamanlarda bu oranı en iyi tutturan film. serinin star wars tan ilham alarak yapıldığını okumuştum ama filmde ki bariz göndermeler büyükler için araya serpiştirilmiş büyük ödüller gibiydi http://prntscr.com/3uyxtp . çocuğunuzu yada içinizdeki çocuğu sevindirmek istiyorsanız how to train your dragon 2 kaçırmayın.
hesabın var mı? giriş yap