• yaklaşık 5 yıldır kullandığım site. tabi bu sürekli bir kullanım değil, ara ara kesintiler oldu. kendisi dünyanın en iyisidir gözümde. aman siteye ücret ödemeyim diyorsanız ya gold card alın (ki 5 hostelde amorti eder) ya da başka sitelere yönlenin ama iyi sonuçlar beklemeyin.

bu sitede asıl bahsetmek istediğim olay rating denen nane. şimdi çoğunlukla gezen tipler vize gerektirmeyen aussie ler, states den gelenler, brit ler, irish ler olduğu için gördüğünüz hostelde %94 review görünce tamamdır demeyin. anlatıcam ama önden bir bilgi aktarayım.

rating puanları önden hızlıca bir fikir edinme açısından şu anlama gelir:

%100 - %93: gönül rahatlığı ile gidilebilir
    %93 - %80: gönül rahatlığı ile gidilebilir ancak bir şeyi eksik olabilir (uzaktır, banyosu azıcık kirlidir, gürültülüdür)
    %80 - %70: gidilebilir ancak yatma amaçlı (alelacele yer arıyorsanız veya transitseniz minimum taban)
    %70 - %60: bir ciddi eksiği var ya da temel özelliklerinden biri yok, kalış riskli
    %60 altı : kesinlikle gidilmez

bu sitedeki yorumlar birkaç review almadan rating oluşturmayacağı ve de kalanlar dışında (kalıp gitmeleri) oluşturulamayacağı için yanıltıcı değillerdir.

rating puanlarına hemen bakıp aldanmamak gerekir. örneğin sürekli parti yapan bir hostel eğer kafa bir "staff"ı da varsa iyi puan alabilir. çünkü bizim gibi vizeli ve kısmen fakir ülkelerdeki insanların çıkışları "hadi atlayalım ryainair budapeştede eğlenelim!!!!" olmadığı için, planları daha stabil oluyor. yani adam hostelde kopmak için gelmiş ama siz de o gece uyumak istemişseniz o rating i oluşturan çoğu adamlar bunlar olduğu için yanıltıcı olur.

en verimli bilgi için 4 şeye dikkat etmek gerekir

- globethotter dedikleri üçüncü seviye fazlaca gezmiş adamlar deneyimli olduğu için dengeli yorumlar yapar.
    - kadınların ve çiftler temizlik, güvenlik gibi konularda daha hassastır, yorumları daha değerlidir
    - yüksek rating li değil, düşük rating li yorumlardan sıralanması gerekir (ilk defa hostelde kalacaklara önermem) herkes birşeyi över ama yeren çok çıkmaz. negatif eleştirileri tartmak gerekir
    - en cafcaflı zamanlarda (mayıs - eylül) gelen yorumları okumak gerekir, ölü sezonda kalınan yerin eksiği göze çarpmaz.

bir de bunun 6 parametresi var, satır araları şöyle:

security: elini kolunu sallayan kapıdan giriyor mu, kalanlar arasında hırsız var mı, bavula eşya korunabiliyor mu?
    location: şehrin sembolü veya old town dedikleri yerleşim bölgesinden uzak mı? (ulaşım araçlarıyla bağlanabiliyor ancak yürüme uzaksa bu puan yüksek çıkabilir, dikkat)
    staff: yer yön sorduğunuzda, çarşafımı değiştirin, bilgisayar çalışmıyor dediğimde savsaklıyorlar mı huysuzlar mı? (eğer sadece laklak kafa elemanlarsa bu puan yüksek çıkabilir yorumlardan dikkat)
    atmosphere: millet uyuz uyuz yataklara mı çekiliyor yoksa tanışma-kaynaşma olayları mevcut mu?
    cleanliness: adı üstünde
    character: bunu ne yalan söyleyeyim hiçbir zaman anlamadım. ama tahminimce bu parametre sizde uyandırdığı saygınlık gibi birşey.
  • bu siteden rezervasyon yapıp bir hostele gittiğinizde size krallar gibi davranırlar. ben bugüne kadarki 6 hostel tecrübemde bunu gördüm. klimasız oda rezerve edip hiç bir ücret ödemeden klimalı odaya almışlardı bir keresinde, odaya karpuz servisi yaptılar, hostel sahibi notebookunu odamıza alıp istediğimiz gibi kullanmamıza izin vermişti, fazladan kahvaltı aldık. tabi bunların hepsi sonunda vereceğiniz notla ilgili bi durum. bir hostele 100 vermiştim ,hostel sahibi mesaj atıp çok teşekkür etti hatta sana bi yemek ısmarlamak istiyorum bile dedi.
  • skim gibi sitedir afedersin. bak simdi, ben bu heriflerle sorun yasiyorum bi zamandir, rezervasyon iptali konusunda. ne mail'ime cevap yaziyorlar, be bi gelisme oluyor. parayi ic mi ettiler, onu bile soylemiyorlar. ustelik sen sen ol, bu adamlarin sitelerindeki %85 altinda puan almis hosteller konusunda supheci ol. resmen dolandirici gibi yalan bilgiler veren hosteller var, banyo yok odada, mutfak kulliyen yok. en son esekler sevismis yataklarda... e rezervasyon da yaptirmissin, nereye gidecen gecenin bi vakti. iste bu durumda hostelworld sana masanin altindan babayaroyu gosteriyor sadece. gittin, kaldin, begenmedin oluyor. halbuki hostel bildigin dolandirici.

boyle guzel bi sitedir iste...
  • mumbai'de alakasız bir yerde gayet ucuza hostel bulmamızı sağlyarak bir geceliğine götü kurtardı burası.
  • http://www.hostelworld.com/ adresinden ulaşılabilinen güzel bir hostel rezervasyon sitesi.
  • burda bulunan pansiyon ve oteller cogunlukla temiz ve guvenlidir, ozellikle tercihlerinizde ratingleri yuzde 70 in uzerinde olanlari secerseniz sorunsuz bir tatil yasarsiniz.
  • uzak durun, booking.com'un kıçı olamaz. her rezervasyonda %10 sakal almayı bilirler, bir sorun çıktığında da anında arazi olurlar.

üsküp'te süper kupa maçı gecesinden iki gece önce rezervasyon yaptık, resepsiyonist "sizin rezervasyon dün yapılmış, biz hostelworldde iki gece önce rezervasyonları kapattık halbuki." dedi ve bizi hostel şutladı. durumu hostelworlde belirttik ve paramızı geri istedik. hostelin sahibi ise "geç geldiler almadık" demiş (maksimum checkin saatinden 1.5 saat geç geldik çünkü otobüsler de doluydu, boş otobüs beklememiz gerekti) biz de dolu hostele rezervasyon yaptığımızı, bunun hostelworld'ün suçu olduğunu söylediklerini ve geç gelmeyle alakası olmadığını söyledik. "kanıtınız var mı erken geldiğiniz?" dediler. "ula geç geldiğimizden atılmadık ki" dedik. bir daha cevap yok.

booking.com, airbnb gibi kaliteli siteler o gün dışarıda kalıp gecenin bir yarısı hostel aramımızı bile telafi eder, bu denyolar paramıza el koyuyorlar. bir daha kullanırsam namerdim.

ayrıca kimsenin buradan rezervasyon yapınca sizi krallar gibi ağırladığı yok, götünüzden element uydurmuşsunuz yine. sizi en iyi krallar gibi ağırlayan rezervasyon yapmadığınız, yeni açılmış veya paraya ihtiyacı olan bir hosteldir. pazarlık bile yapabilirsiniz isterseniz.
  • 4-5 ay önce gittiğimiz hostelde "böyle bir isme ait rezervasyon kayıtlarımızda yok" dediler. hostelvörld'den rezervasyon yaptık dedim. öyledir muhakkak da bizde yok dediler. ıspatlamak için siteyi açtım, açmamla şok oldum çünkü rezervasyonu silmişler. kredi kartı ödemelerinde kabak gibi hostelworld ön ödemesi var. fakat hostelworld geri kalan her şeyi silmiş. hostelde boş yer olmasa balici gibi sokakta kalmıştık.

özetle, uzak durun!
  • mümkünse uzak durulması gereken site. hostellere buradan bakın, yorumları değerlendirin ve başka yerlerden, mümkünse direkt hostel üzerinden rezervasyonunuzu yapın. hostelworld üzerinden yapmanız size hiçbir kolaylık sağlamıyor sadece aracılık bedelini ödediğinizle kalıyorsunuz
  • rezil bir arama fasilitesine sahip site. 0-x fiyat arasında atıyorum 3 kişilik yer aradığınızda, size çıkardığı fiyatlar her zaman en ucuz oda/dorm oluyor. tek kişilik oda fiyatından listeliyor mesela. bütün sonuçlara tek tek girip bakmadan gerçek fiyatı göremiyorsunuz. bu kadar büyük bir sitenin böyle aptalca bir sistemi olması gerçekten çok sinir bozucu.
hesabın var mı? giriş yap