• küçük çocukların içine oturtulup zıplaması yoluyla eğlendirilip oyalandığı eski zaman oyuncağıdır, yaşı 40 ve civarı olanlar hatırlayabilir belki. salıncağın ip yerine yay kullanılmışı da diyebiliriz, bu oyuncağın tadını bilen çocuk başka birşey oynamaz.
  • kucaktaki küçük çocuk havaya atılıp sonra yakalandıktan sonra söylenen söz. havaya atılan çocuğun yakalanamaması durumunda ise "haydaa!" nidası kullanılır.
  • yürümeye başlayacak çocukları alıştırmak için yürüteç alternatifi bir alet. şekli şöyle bir şey. bunu kapıya tavana filan monte edip bebeği koyuyorsun, öyle zıplayıp duruyor. zaten o yaşta sürekli bacaklarıyla açma-germe hareketi yapmakta olan bebek kişisi buna oturtulunca sürekli lastik top gibi zıplıyor ki dünyanın en eğlenceli görüntülerinden biri olabilir sanırım. yürütece kıyasla daha eğlenceli ve çocuk çok fazla uzağa gidemediği için anne açısından muhakkak kolaylık sağlıyordur diye düşünüyorum. zira benim kardeşi yürütece koyduğumuzu hatırlıyorum da, kedi hızıyla atılıp uzanabileceği her şeyi deviriyordu. ama hangisi daha iyidir, onu uzmanlara ve yeni anne olmuş hatunlara bırakıyorum. benim konuyla ilgim alakam bu kadardır efem.
  • nil karaibrahimgil'e çok yakışan şarkı, kendi albümlerinde de bu tarz şarkılar olsa keşke. ön sevişme müziğim. ` : swh`
  • bu kelimeyi sarfederken şaşırmanın oranına paralel olarak "a" ekleyiniz
    (bkz: hoppalaa)
    (bkz: hoppalaaa)
    (bkz: hoppalaaaaaaaa)
  • küçük çocuklar düşünce ağlamasın die yalandan hoppala deriz o da ii bişi sanıp güler yasık. veya acaip bi durum karşısında şaşırdıımızı belli etmek için söleriz
  • hoppala yarim yaz geldi
    çarşıya kiraz geldi
    aldım beş okka kiraz
    o da yâre az geldi

hatice nin klibindeki danslar hem yeni tv sayesinde günde 10* kere seyredince komik gelmekte ve tekrar tekrar seyretme isteği uyandırmaktadır.
  • haşim işcan geçidinde en çok aranan marka zıp zıp hoppaladır. ne işe yaradığını anlatmak için üzerine şöyle bir açıklama yazılmıştır: "bebek egzersizi - baby energizer"*
  • kucukken kakami yaparken*, klozetin serin sularina biraktigim her bokcuk ve cupp sesini duydugum her an sonrasi soyledigim, beni deli gibi mutlu eden laf*. *
  • (bkz: wax poetic)
hesabın var mı? giriş yap