• periyodik bakımları alman rakipleri gibi 1500-2000 tl değildir. 70-80k km'de bir değişmesi gereken doğuş oto servislerinde 1000 tl'ye değiştirilen triger kayışı yoktur. toyotalarda bile 60-70k km'de bir değiştirilen bujileri 120.000 km'de değişir. motorunun lpg'ye uyumu mükemmele yakındır. sürpriz çıkarmaz. yolda bırakmaz. elinde patlamaz. torununa bırak,torunundan küfür yerine hayır duası alırsın. türkiye'de alınacak araba değilmiş. açılın da biraz temiz hava gelsin amk. gidin de 100.000 tl'ye a3 alın siz. sevişin dağda bayırda.
  • ulan bu ön konsola yapıştırılmış tablet gibi ekranı kim icat ettiyse allah belasını versin. bütün firmalar artık öyle tasarlıyor. sonradan koyulmuş a101 malı piranha navigasyon gibi zımbırtı, milyon liralık aletlerde bile var. bunda da var.
  • 540 bin lira fiyat ile satışa sunulan araç. o paraya öküz alınırcıları sallamayın. mercedes c serisi 2021 model fiyatı 780 bin lira. makyajlısı 900 bin lira.
  • arkadaşlar çok zoruma gidiyor vallahi de billahi de

şu tr sınırlarının hemen dışındaki komşu ülkelerde bu araba 10bin km görmemiş neredeyse sıfır araçlar 25 30büm dolar civarında.

kahroluyorum ya bu ne mk sikeyim kurunu da vergisini de ötvsini de bu ne lan bu ne??

sırf bunun için bile çevremde 1 tane adama oy verdirmeyeceğim akp ye.

ötv mucidi kur katili mk ülkede bilgisayar bile bakamıyorum ya hay ananı avradını ya...

peyzaj mimarıyım işçi çocuğuyum kamuya asla iş yapmadım yapmayacağım kul hakkı yetim hakkından çok korkuyorum. eşimle yalnız geldik bu noktaya en ucuz salamı sosisi seçerek günde 2 öğün yiyerek 10 yıldır tırmanarak geldik ellerimizle allaha hamdü senalar olsun şükürler olsun ama artık

delireceğim vallahi billahi ya bıktım ulan bıktım 35 yaşıma geldim ayda ortlama 20bin kazanıyorum. yer istanbul
    çocuk kreş tek çocuk 2500
    ev kredi ayda 3000
    araba yakıt otoban ayda 3000
    şirket kira muhasebe vergi ayda 4500
    faturalar yazın 1000 kış geldi şimdi 1500
    mutfak yemek ayda 2500
    giyim kuşam ortalama evcek 500tl harcasan
    ayda 2500 tl para kalıyor daha rakamlar içinde sigortamız yok araba bakım masrafı mtvsi ufak tefek arızalar kaza giderleri yok haftasonu ailecek piknikmiş restoranmış etkinlik gideri yok.

ulan asgari ücretli adam nasıl yaşıyor bu ülkede ben evin yolunu bulamazken
    şirket aracı kendi arabam arıza yapacak kaza yapıcak diye ödümüz patlıyor

üstüne taa 2018 de gerçekten mal aldığım bir satıcı naylon fatura satmış diye benim gerçekten reel ticaret yapmış olmama ve belgelememe rağmen bana ceza kestiler resmen. belgeleri ellerimde götürüp verdim ama kabul etmiyoruz dedi vergi dairesi 24500 tl matrah arttırımı yaptırıp kurtulacağız resmen haraç kesti devlet. ve biz o işten toplamda 6bin tl kar etmiştik.
    vergi dairesinden memur haklısın abi mağdursun ama yapacak bişey yok diyor ya adaletini sikeyim emi vergi dairesi gibi.

d e l i r e c e ğ i m

ben de mi vergi kaçırayım mk napalım namussuz mu olalım çalayım mı napayım ihale rüşvet yolsuzluk çarkına mı gireyim orta segment bir araca binip haftasonu ailemle istediğim yere gidip tatil yapabilmek için? rahatça proje çizebilecek bir bilgisayar alıp istediğim programda çalışabilmek için? lan bir render motoru var mkun render programı 3k euro + kdv 37bin tl daha çizim programları yok ortada.

araba lan bu araba toplamda 2ton bile değil yıl 2021 azerbaycan daki türk kardeşim de yunanistan'daki orosbu çocuğu veniselos torunu da 25bin dolara biniyor bu arabaya bizdeki fiyat ne lan 500bün tl yarım milyon lan milyon mk ben hayatımda görmedim o parayı.

düşünmemeye çalışıyorum aklıma geldikçe delireceğim...
    allahım sen aklımıza mukayyet ol sabır ihsan eyle...

şimdi ben bunları yazdım diye bröveli komandolu askerliğime ve eskiden milliyetçi bir partiye üye olmama fetö yurtlarından atılmama rağmen terörist fetöcü ilan ederler.

onların da mk....
  • vakti zamanında aracıma karşılık 2004 modeli takas olarak teklif edilmişti.

devamında şöyle bir konuşma gerçekleşti:
    b=ben t=takasçı

b - arabanın durumu nedir?
    t - vıdı vıdı, lpg bıdı bıdı otomatik vıdı lastikler yeni bıdı vıdı 3-4 parça boya
    b - kaç kilometrede ?
    t - gardaş hondaların gilometresi sorulmaz
    b - alala niyeymiş?
    t - bu arabalar esgimez de ongdan
    b - olur mu öyle şey araba teklif ediyorsun kilometresini de bırak bileyim
    t - gardaş hondayı bileng bakmaz gilometresine
    b - benim de hondam vardı, gayet de baktım, alan da baktı
    t - gardaşım şindi arabam 360 bingde mi neyde, motoru yüzde 98
    b - peki, ben azami 80.000 de sedan araçlarla takas olur yazmıştım ama
    t - gardaşım benim, at 300'ü unut onu, daha motoru yeni açıldı bunun
    ...
    ...
    ...

özet: hongdalarıng da kilometrelerine bakılır. sağlam mağlam ama yüceltmeyin yahu. hepsi araba.
  • şu aralar lpgli 2003-2006 model executive (2.4lt 190hp) modeli pek alınası araba. kasko bedelinin %5i mtv'den daha yüksek olduğu için bir alt dilimden ödeniyor vergisi. lpg ile aman aman da maliyetli olmuyor. 190 tane at, bu kadar ucuza koşturuluyorsa, daha ne ister bünye, şehirlerarasına vurur atlarını, vurur kırbacını.
    (bkz: ölücü yazar)
    (bkz: mezarlık bekçisi)
  • 2000 model 1.8 ls modeliyle şöyle bir anım olan cefakar araba:

metrocity'de alışveriş yaptıktan sonra otoparka indim ve honda accord aracımın bagaj kapağını anahtarla açtım. torbaları yüklemeye başladığım sırada farkında olmadan anahtarı da bagajın içine koymuşum. yükleme bittikten sonra, bagaj kapağını kapattığımda, daha kapak kilitle buluşmamışken içimden bir "hassiktir" çektim fakat artık çok geçti. anahtar bagajda kalmış ve araba kilitliydi.

o zamanlar evim şehrin uzak bir semtindeydi ve hafta arası tam trafiğin cafcaflı olduğu vakitler, eve gidip yedek anahtarı almak falan akıl karı değil yani. araba da eski zaten, pek umurumda değil, yeterki arabayı açıp eve gideyim. yukarı çıkıp güvenlik görevlisinden yardım istedim, "bi yardım edin, çilingir çağırın falan...", siklemedi ibneler. hayır arabayı bıraksam gece kalması problem olacak, terörist muamelesi görecem amk.

neyse küfür ede ede levent'e gidip bir çilingir buldum. baba tabi büyük havalarda, 10 milyon'a açarım (o zamanlar milyonlarımız var), açamazsam para almam dedi, iyi dedik gel. eleman geldi. hesapta yolcu kapısını açıp arka koltuktan bagaja ulaşacaz. baba oradan girdi buradan çıktı, "bak araba zarar görebilir ben karışmam" falan dedi, "yav dedim siktiret, kapıyı aç yeter" sonuçta 1 saat falan uğraştı ama kapıyı açamadı. kan ter içinde çekti gitti.

sonuçta ben taksiyle eve gidip yedek anahtarı alıp gelmek durumunda kaldım.

işte böyle bir hayvan evladıdır honda accord.
  • passatı da sikeyim hondayı da sikeyim c segmentini de sikeyim d segmentini de sikeyim araba piyasasını da sikeyim böyle düzenin de amına koyayım.

şu istenen fiyatlara bak amk.
  • bu arabayı 25 bin dolara alabilen ülkelerdeki profesyoneller, incelemelerde 10 üzerinden 8-9 uygun görmüşler. passat ise 6-7 civarı alıyor. aynı şekilde incelemeleri 508'den de daha iyi ama tasarım olarak bence de çok gerisinde.

bunu alacağıma passat alırım diyen en temel araştırma yeteneklerinden yoksun kişilerin hiçbir konudaki fikrini dinlemeyin.

bu arada yine bir dipnot düşelim, türkiye'de d sınıfı araba almak 5'li çete beslemek, köprü-havayolu garantisi ödemektir.
  • 2018 den beri abd'de bu kasa satılıyor. bende 6 ay kadar önce 2. el olarak satın aldım. bundan önce 2016 mercedes e400 kullanıyordum, size garip gelebilir ama yol tutuş ve konfor olarak pek de bir farkı yok. tasarımı diğer araçlara benzemiyor. kaputun önündeki parça, bagaj kapağı, ön ve arkasındaki orantısızlık bence profilden harika görünüyor. benim araç siyah ve fabrika çıkışı camlar karartılmış, içi de siyah deri döşeme, dashboard karbon.. sadece arka stoplar biraz uyumsuz görünüyor gözüme.
    sürüşü bisiklet gibi çok basit, her şey zahmetsiz akıyor, yormuyor. evde bir tane de suv var bundan 2 kat daha pahalı ondan inip buna binince keyfim yerine geliyor. michelin lastiklerle tadından yenmiyor. tavsiye edilir.

edit: dünyanın en büyük araç pazarı abd'de vw marka değerini kaybetmiş. emisyon değeri hakkında yalan bilgi verip 15 milyar dolar ceza ödediğinden beri güvenilmiyor. d sınıfı araçları c sınıfı fiyatına düşürüp 7 yıl 150bin km garanti veriyor, yine alan olmuyor. alan tek tük varsa bak hepsi orta doğulu satan da öyle. alman bile almıyor acura'ya lexus'a biniyor.
    bu accord 3-4 yıldır abd'nin dev otobanlarında test edilmiş kendini kanıtlamış bir araç. oralarda araba çok önemli olmadığı için insanlar 2-3 bakımı birleştirip bir kerede gidiyor, yağını bile değiştirmiyor, yine de 300-500 bin km 1 kere bile sanayiye gitmeden kullanıyorlar. vw gibi yok epc hatası yok dsg hatası olmuyor, iyi benzin koymaya da gerek yok, regular yetiyor.
hesabın var mı? giriş yap