• müthiş güzel vokaliste sahip grup.
    (bkz: courtney love)
  • hole; gitarist eric erlandson ve birçoğunuzun 'katil' diye yaftaladığı courtney love tarafından 1989 yılında kuruldu. bu iki isim, nobody's daughter albümünü saymazsak eğer, kemik kadroyu oluşturuyorlar. courtney love gibi kafadan kontak, zırdeli, aklını ünlü olmakla bozmuş bir kadının başı çektiği gruba girip çıkan elbette çok kişi var. yalnızca hole grubunun üyeleriyle değil, ilk albümleri pretty on the inside'ın yapımcılığını üstlenen kim gordon'dan, kavga dövüş ayrıldığı ilk grubu pagan babies üyelerinden kat bjelland'a kadar herkesle arası bozuk. olympia çıkışlı riot grrl akımına asla dahil olmak istemiyor; kaldı ki akımın kurucusu kathleen hanna ile de arası bozuk. bu kavgalar öyle, birkaç sene konuşmamakla çözülecek işler değil, bilakis herkes courtney'den yaka silkmiş. kavgalardan, sözde cinayetlerden nemalanmaya çalışan, vakt-i evvel grateful dead'in menajerliği üstlenmiş, tur tur gezmekten kızını doğru düzgün görmemiş baba hank harrison da üç beş para koparma ümidiyle, kurt cobain'in ölümünden sonra kızı hakkında 'kesin courtney öldürmüştür.' demiş. halbuki babanın, kızını pek gördüğü yokmuş.courtney love, küçük yaşlarda oradan oraya sürüklenmiş hep. yeni zelanda'dan ingiltere'ye kadar farklı farklı ülkelerde yaşamış, oradan tekrar amerika'ya dönmüş. 15-16 yaşlarındayken alaska ve japonya'da striptiz kulüplerinde çalışmış, tacizlere uğramış, ailesini doğru düzgün tanıyamamış.

pretty on the inside albümü ve the first session ep'leri, gerek çocukluğu, gerek ergenliğinde uğradığı tacizleri, aile içi şiddeti, çirkin olduğu için uğradığı zorbalıkları, hiçbir yerde sabit kalamadan oradan oraya taşınarak geçirdiği hayatını anlatıyor. hole grubu için yazdığı ilk şarkı turpentine'da tarzının ilk işaretlerini veriyor. teenage whore, 'sana her şeyi verdik, bir dediğini iki etmedik, sen gittin orospu oldun' diyen annesine kızgınlığını anlatıyor.

retard girl, çocukken onunla dalga geçen, aşağılayan insanlara yazdığı şarkısı; 'pee girl' de der kendisine. garbadge man, grubun klibi çekilen ilk şarkısı. courney love, bazı şarkılarındaki sözleri alıp diğer şarkılarına ekliyor. misal, garbadge man'de geçen "and every one of you looks the same, and every one of you feels the same" sözünü değiştirip ondan sonraki albümleri live through this'in rock star'ına eklemiş:

"and everyone's the same
    we look the same
    we talk the same"

sassy'nin hiçbir özelliği yokmuş gibi görünse de şarkıda geçen "seni başkan yaptırmayacağız" içerikli ses kaydı, o dönem ıdısının dıdısı bir grubun solistliğini yapan inger lorre diye bir kadına ait. courtney, tehditli ses kaydını alıp şarkıya eklemiş. albümü, joni mitchell cover'ı clouds ile bitiriyor.

pretty on the inside'ın sertliğini, ondan sonra çıkan hiçbir albümde göremesem de bunu courtney love'ın olgunlaşmasına bağlıyorum. hiçbir grup benzer çizgiden gitmek zorunda değil. hole da çıkardıkları her albümde bir tık yumuşamış. grubun adı nereden geliyor sorusuna da rock isimler kitabı yanıt versin: courtney love, euripides'in medea adlı oyununda geçen "içimin derinliklerinde yanan bir boşluk (hole) var." cümlesinden esinlenerek gruba bu ismi vermiş. love "bunun, insanların kafasını karıştıracağından emindim." diyor.

kurt cobain'in ölümünden dört gün sonra çıkan albüm live through this, gerek çıkış tarihi gerekse de courtney love'ın şarkı sözlerini kurt cobain'den çaldığı gibi saçmalıklarla sürekli boklandı, hala boklanıyor. halbuki doll parts, kurt cobain'le henüz sevgili olmadıkları, ancak courtney'nin ona içten içe yanık olduğu bir dönemde yazılmıştır. klipteyse cobain'in gitarını eric erlandson çalmakta, yine kurt cobain'i andıran bir çocuk oynamaktadır. miss world, albümün temalarından biri sayılan ve kapakta da görebileceğimiz, dayatılmış güzellik algısına ters düşen sözlere sahip bir şarkı. çünkü, intihar etmiş bir müzisyenin karısı olarak tüm aşağılamalara, nefret sözlerine katlanmak ve güzel olmak zorunda. tam tersi, courtney love hiçbir zaman güzel bir kadın olamamıştır, eh güzel olmadığı için de 'kurt cobain bu orusbuyu nasıl sever' laflarına maruz kalmıştır. albüm içeriğinin bir kısmının teması güzellik algısıysa, kalanları annelik, çocuğunun ondan alınması vesaire...

grubun bass'çısı kristen pfaff overdose'dan öldükten sonra, onun yerine melissa auf der maur'u alarak, celebrity skin albümlerini çıkarıyorlar. patty schemel, kısa bir süreliğine the lemonheads'e geçtiğinden, bir de yeni davulcu buluyorlar. bu albümde de courtney'nin sözde hırsızlığında adı geçen isim, eks aşkı ve tam zamanlı iş arkadaşı, bir diğer manyak; billy corgan. courtney, hollywood'larda dikiş tutturacağım derken ünlü oyuncu ve yönetmenlerle çalışmış, hatta içlerinden edward norton'la nişanlanmış. albümün teması, hollywood'un sahte büyülü dünyası, courtney'nin o dünyaya girmek için yaptıkları, kurt cobain öldükten sonra yaşadıkları... (bkz: #71865159)

2010 yılında çıkan nobody's daughter albümünde courtney harici tanıdık hiçbir isim yok. zaten, kadının sesi iyice gitmiş, pehey nerede üç albüm, nerede nobadiss dodır. diyeceğim şu, benzer özellikleri bir erkeğe yüklediğimizde insanlar "ah canım benim, neler görmüş geçirmiş şuncacık hayatında" derken, bir kadın yaşadığında "deli, katil" diye yaftalıyorlar. ha bakınız, ben yazının ta en başında deli dedim. hatta deli demedim, zırdeli dedim. benim deli tabirim, sevmekle ilintiliydi. sevmediğim bir grup hakkında iki saat konuşacak halim yok. evet, velhasıl kelam hole, eğer courtney'nin yerine bir erkek koysak, çok daha fazla tanınan, hakkında konuşulan bir grup olacaktı. "yhaa dostum uyuşturucu beee, deli ama zeki deli haa, üff baba kıralsın" diyeceklerdi. onun yerine "orusbu" deyyorlar.
  • kısa bir süre önce mtv unplugged albümleri spotify'a yüklenmiş grup. 1995 yılı, hole ve özellikle courtney love için hem bol kazançlı hem de berbat bir yıldı. kurt cobain öleli bir sene, grubun basçısı kristen pfaff öleliyse aylar olmuştu. kurt cobain, hole üyeleriyle yakın arkadaş iken kristen pfaff, grubun gitaristi eric erlandson ile sevgiliydi. ölümlerin getirdiği yıkıma tezat olarak 94 yılında çıkan live through this albümleriyle hayvani bir başarıya ulaştılar. unplugged konserleri de bu dönemde gerçekleşti.

live through this albümünden miss world, softer softest, asking for it ve doll eyes'ı çaldılar. best sunday dress, courtney love'ın 80'lerde kat bjelland ile kurduğu pagan babies grubuna ait bir şarkı. unplugged versiyonunu sevsem de albüm kaydı insanüstü bir şey. drown soda, tank girl filminde soundtrack olarak kullanıldı. he hit me, the crystals grubuna ait hastalıklı bir iş. courtney love tarafından birçok kez cover'landı. you know you're right* adından da anlaşılacağı üzere, kurt cobain elinden çıkma. resmi olarak yayınlanması 2002'yi buldu.

old age, kurt cobain ve courtney love çifti tarafından yazılıp bestelenmesine rağmen kurt cobain'in şarkılarından biri sanıldı/sanılıyor. ne de olsa iki versiyonu var. sugar coma, sonradan boys on the radio halini adı. son olarak, hungry like the wolf da duran duran cover'ı.

"put on my best sunday dress
    and i walk straight into this mess of mine"

haydaaaa...
  • 90'lar başında kadın rocker'ların erkek egemen rock dünyasına yönelik işgal hareketlerinden biridir hole.

kadının isyanını, acısını, zevklerini, kötülüğünü vs rocker olarak tanımlamasıydı. kimseye okutmadıkları günlüklerinin en mahrem bölümlerini bile dışa vurdular bu yolla. itirafları kesinlikle erkekleri kıskandıracak kadar
    şok ediciydi.

örneğin:
    onunkini morartana kadar emiyorum, ama o beni hep kuru ve susuz bırakıyor.

rock'n roll'un maçoluğuna karşı savaşta en öne çıkan isim hole ve courtney love'dır kuşkusuz.

tutunamayanlara, güçsüzlere ve dışarıdakilere, loser'lara, outsider'lara erkek değilde kadın gözüyle bir bakan bir grup. kanımca en güzel albümlerinden biri: (bkz: my body the hand grenade). şiddetle tavsiye ederim.
  • en iyi live performanslarını sıralıyorum, açılın.

beautiful son
    drown soda
    violet
    northern star
    best sunday dress
    pretty on the inside
    garbadge man
    dicknail
    he hit me

courtney love'ın kızgın, sert, aynı zamanda o buruk sesine hayranım. biz öyle çığlık atsak, gırtlağımız götümüze kaçar, o bizim yerimize bağırıyor sağ olsun.
  • 6 sene kadar önce hiçbir yerde bulamadığım live through this albümünü akmar pasajında bulabilmiştim. albümdeki en sevdiğim ise doll parts
  • en iyi albumunun ne olursa olsun live through this oldugunu dusundugum gitaristleri hariç bayanlardan olusan punkrock grubu..
  • "the only boy i understand
    the one ashamed to be a man
    just rape the world
    because you can
    that's what it takes
    to be a man"

- be a man
    [any given sunday soundtrack]
  • i've got a blister from touching everything i see
    (bkz: courtney love)
  • sarki sozlerinde pek uzun,felsefi seyler bulunmayan ama courtney love'in kimsede olmayan sesiyle bi "kendine ozgu"luge sahip amerikali muzik grubu.dinlerken genelde kurt cobain'e yakariliyormus hissi uyandirir, tamamen paranoya olma ihtimali yuksektir
hesabın var mı? giriş yap