• materyalist emo.

"kimse beni anlamıyor, kimse beni anlayamaz zaten"- emo.

"sadece ayfonum beni anlayabilir ama o da eskidi artık."- hipster.
  • amerika ingiltere taraflarının ilginçlikler adamı, adamları, kadınları. bi nevi erken 21. yy hippileri gibi ama pek alakası yok aslında. bi sabah akşam ot içmekle hippi olunsa. hippiler rahat adamlardı, takmazlardı onlar öyle stile falan. aynı tshirtle aynı hırkayla bitli saçlarla haftalar boyu ot kokarak gezmek racondandı*. oysa hipsterlar kimsecikleri sallamıyorum ayağına giyime kuşama aksesuara değme bağdat caddesi tikilerinden daha çok kasarlar.

ironik gözükmezse ölecek hastalığı var çoğunda. "ayakkabı alacaksan converseden gözlük alacaksan kemikten" düsturu hakim. sırt çantası bozar, omuzdan askılı olacak.

yayılan samimiyetsizlik hissiyatı hat safhada buram buram. davaları yok. referandum olsa boykot ederler. bazı bazı depreşik pozlara girseler de çoğunun keyfi gayet tıkırında. hepsi aymekli ayfonlu çocuklar. apple ürünlerine sarsılmaz biat var. ibadethaneleri starbucks. american apparel'dan giyinmek sünnet. ama sorunca alayı anti-establishment

60ların hippisini ışınlayıp getirsek, bunlar için mi taban tepiyoruz, gösteri yapıyoruz der çömer ağlar acından
  • kimse bahsetmemis ama bir zamanlar sozlugun de en populer kitlesiydi sanki bunlar. sonra ne olduysa oldu 2004 civari sozluk iyice ana akim olmaya baslayip mac yorumcusu- dizi seyircisi - okanbayulgencilerle dolunca bu kesimin sesi sonuk kaldi. gene de "türk hipster" soz konusu oldugunda sozlugun bu akimdaki yerinden bahsetmemek imkansiz.
  • bu akıma kendisini kaptıranların en büyük yanlışı görünüşe büründükten sonra sanatkarlıklarının arttığı, orjinalliklerinin arttığı ve toplumdan farklı aşmış/bohem* bir hayata sahip olduklarını düşünmeleri.

* 500 liralık gözlüklerle 100lerce liralık pantollarla bohem olmak kuntastik birşey olsa gerek.
  • bazen arabayla giderken bisiklet yolundan degil de inadina yolun oteki tarafindan bisikletle giden hispter'lara denk geliyorum. yaptiklari sey yasal degil, ayrica arabanin onune gecip yavav yavas giderek o sikik incecik bacaklarini ve erkek gotlerini gozumun onune koyduklari icin de kil oluyorum. tip desen dunden falso zaten, corabi pantolonun disina cikarmis bisikletten yag olmasin diye. kollarda abuk subuk dovmeler. 1.80 boyunda oglan, tartsan 50 kilo. tam yazik amerikan gencligi. neyse efendim, ben hic istifimi bozmuyorum. cok net, arabayi bos vitese aliyorum. son gucumle gaza abaniyorum" viiiiinnnnnnn!!!! amina kodumun hipster'ini oyle bi can korkusu sariyo ki, sinek gibi saga sola kacmaya basliyo. sonra yanindan gecerken isaret parmagimi da bogazima goturup kesiyormus gibi yapiyorum. (umut sarikayanin ozel lise vs. devlet lisesi karikaturunde kafasinda kravat olan elemanin yaptigi gibi). tam psikopat triplerine giriyorum. gunum cok guzel ve neseli geciyor. su ana kadar 10'dan fazla hipster lesim var. turk olmak ne guzel lan.
  • kadıköy'de arka oda denen yerde bunlardan bol bol bulabilirsiniz. metrekareye düşen büyük kemik çerçeveli çirkin siyah gözlük ortalaması 2,7'dir zira.

ya genellikle hiç bir anlam ve değer ifade etmeyen kendi icatlarının "sanatsal" vb. olduğunu iddia ederek (so called indie), yahut da geçmişe ait ikon ve öğeleri kendilerine mal edip tekrar tekrar kullanarak "farklı" ve "orijinal" olduklarını iddia eden post-modern entel özentisi tiki olarak tanımlayabileceğimiz şahıslara denir.

afiyetle izleyiniz: http://www.youtube.com/watch?v=lvmmymwfj1i
  • iddia ediyorum türkiye'deki ilk hipsterlar, bilgi üniversitesi dolapdere kampüsü vcd bölümünden türediler. 2002 yılında hipster gördük şahitlerimiz var.
  • kahve içmeden ayılamaz. beşiktaş'ta sabah saatlerinde tam bu tanıma uyan bir model gördüm, elinde kahve bardağı vardı, ağzı bir karış açıktı ve etrafa uykuluymuş gibi bakmak için uğraşıyordu. dokunsan "kahve içmeden ayılamıyorum yaa" diyecek gibiydi.
  • milleti baya baya germiş tarz. lan size ne abi ya isteyen istediği gibi giyinsin yeter amına koyim sene 2011 ne zaman insanlar istediği gibi giyinip istediğiyle sevişip öpüşebilecek sokaklarda? bireyin kıyafetleriyle, tarzıyla dalga geçen insanlar sonra gelip burada " aa yok onun inancı o insanla kimse dalga geçmesin", "kimse insanlarla dalga geçmesin" diyorlar. ben seviyorum bu adamları yakışana yakışıyor, her tarz birilerine yakışıyor ki ortaya çıkıyor. adam hipster olmak istiyorsa sanane amk senin oduncu gömleğine karışan olsun ister misin?

iett otobüsünde çiftlerin sarılmasını istemeyen şoförle aranızdaki fark ne söyleyin hele?
  • hakkinda radikal'de "'hipster' olmak isteyenlere dev hizmet!" baslikli yazi yazilmis bir akim. bir kere her seye bok atabilme kabiliyetine sahibiz. ama etrafimda soyle tipler gormek yerine hipster gormeyi tercih ediyorum.

baba parasini yiyip renkli pantolonlar vintage aksesuarlar vb. alinmasini, bmw alip beyin sikici son ses muzikle kizlara laf atip trafigin anasini sikmesine tercih ederim mesela (hem sanane lan babasinin parasindan, seninkinde olsa yemiyeceksin sanki it). sonra hipsterlara ozenmesi aslinda yine iyi bir seydir. sike sike ingilizce ogrenir (bir dil) sonra babylonda veya bilimum festivallerde boy gosterir indie (bagimsiz grup/muzisyenler ki genelde bir plak sirketleri yoktur) dedigimiz muzisyenlere maddi manevi katki saglar, kimisi bisiklet kullanir ki bu da hem kendine hem dogaya bir katkidir. yolda, karanlik sokaklarda hipsterlara rastladiginizda korkmazsiniz, basiniza birsey gelmez. bunlar kendi halinde takilan insanlardir yaninizdaki sevgilinize laf atip sizi dovmeye, gasp etmeye, tecavuz etmeye falan kalkismazlar.

refah seviyesi yuksek ulkelerde bu insanlarla tasak gecmelerini anlayabiliyorum ama bu sartlarda turkiyede neden tasak gecildigini hatta nefret edildigini anlayamiyorum, en azindan boyle bakinca bu kadar nefret veya asagilamaya maruz kalmasi sacma geliyor. yarrak gibi insanlarin arasinda tedirgin yasayan, birbirine guvenemeyen, her an tetikte yasayan insanlariz bunlarin kimseye zarari yokki lan birakin takilsinlar..
hesabın var mı? giriş yap