1841 entry daha
  • ülkedeki hijyen sorununu, hindistan pis olabilir ama hintliler temiz şeklinde garip bir mottoyla rasyonalize etmeye çalışan ülke. hintliler için evin içi ve ev temizliği çok önemliymiş, hintliler de temizliğe önem verirmiş, ama sokaklar ev değilmiş. ondan da temizliği önemseyen yokmuş. güler misin, ağlar mısın? önümüzdeki elli yılda dünyayı domine edeceği öngörülen ülkede merkezi bir sanitasyon hizmeti yok, tuvalet hijyeni yok, atık bertaraf sistemi yok, oturmuş bir temizlik sistemi yok daha da kötüsü bunu sallayan da yok. evinde temiz olmayı önemseyen bu insanlar, sokakta hacet gidermeyi normal görüyor. şaka mı bu?

aslında hepsinin özünde fakirlik var. ülke, dünyanın en hızlı büyüyen ve milli geliri en yüksek ülkelerinden biri. ne güzel ama kişi başına düşen gelirde 150lerde geziyorlar. 2130 dolar... ülkede araba sahibi olmak, bir batılının sahip olduğu ortalama hayat kalitesine ulaşmak çok ama çok zor. böyle bir ekonomi büyümüş de kime büyümüş? bana bir örnek gösterin de: ortalama refah diplerde olsun ama o ülke dünya yönetsin? varsa bir örnek ben de bileyim. hani dünya tarihinde, halkı çağın gereklerine uygun yaşamıyorken dünya ekonomisine yön versin, sanatını, kültürünü ilerletsin... varsa ben de öğreneyim. çin'e karşı asyada temsili bir güç arayanlar tarafından geleceğin ülkesi olacağı iddia edilebilir daha da fazlası olmaz bence.
    ha buyursun büyüsün, bana mı büyüyor? sana mı büyüyor? bana ne, o bütçe dengesiyle isterse beş milyon baloncuk yapsın, güle güle devam etsinler.

ülkenin üçte ikisi gıda yardımı alıyor, üçte iki... neredeyse 850 milyon insan. süper güce bak? abicim ülkenizi büyüyeceğinize olanı bir düzeltin bence. ülke içinde sosyal dengeyi kurun. 70 milyon kişiye bilişimde iş olanağı verdik diyorlar. evet, dünyanın tüm müşteri hizmetleri hintli olmuş. arkadaşlar bironlukta beş dolara dijital tasarım yapıyor. gidip deneyin elli tane bulursunuz. neyse ya daha da sinirlenmeyeyim.

dünya gücü tabi ki...
hesabın var mı? giriş yap