• tembel, uyusuk, malak gibi oturmayi destur edinmis kisi modeli..
  • çevresinin ve bedeninin metabolik uyarılarına karşı motor cevap oluşturamayan veya az oluşturan insanın sıfatı. bu insanların eşik değeri yüksek olduğu için iğneli fıçı misali bu dünyada en huzurlu ve en rahat yaratıklarıdır hımbıl insanlar.
    örneğin hımbıl insan acıkır, ama bir lokma ekmek yemeğe mecali yoktur. zaten açlık, hımbılları diğer insanlar gibi etkilemez. e dedik ya, eşik değerleri yüksek. tam olarak uyarılmaları için 2 gün aç kalmaları lazım. ha "abartma, o kadar da değil" diyorsunuz şimdi, demi? siz hiç hımbıl oldunuz mu ki? karşınızda evde sekiz gün bir başına kalıp, beş kilo vermiş insan var. ne spor ne başka bir şey. tamammen yemek yemek için kıçını kaldıramamak bunun sırrı.

(bkz: utanmadan iddia ediyorum)
    (bkz: uykusuz)
  • esekle ayni mantikta bir oyundur ama 4 ayni kagidi ilk bir araya getiren kisi elini masaya vurup esek! demek yerine bir hareket yapmaya baslar (mesela dil çikarmak, parmak siklatmak, istiklal marsini söylemek) ve herkes aynisini yapmaya çalisir. sona kalan ceza alir. cafede oynarken bir arkadas dilini burnunun ucuna degdirerek oyunun mutlak galibi oldugunu göstermistir. baska bir arkadasin 4 ayni kagidi bir araya getirince aniden yerinden kalkip kapiya kosmasiyla geride kalanlarin sona kalmama panigi yüzünden masanin devrilmisligi ve rezil olmuslugumuz da vakidir.
  • sünepe, miskin, pasif, mıymıntı, uyuntu, savsak gibi sıfatları sarf etmenin farz olduğu durumlar yaratan zevat...
  • koala'nın insanda vücut bulmuş hali.
  • etimolojik olarak aynı kökten geldiği savılan 'humble' alçakgönüllü, mütevazi gibi anlamlara gelirken 'hımbıl'ın tembel, uyuşuk anlamına gelmesini doğu milleti olarak alçakgönüllü ve mütevazi insanları esasında sevmediğimize yoruyorum. uyanık, cin fikirli, saygı talep eden (bir numaralı ortadoğululuk göstergesi) övünen insanlara karşı bir çeşit zaaf duyma arazımızın zamanla kelime anlamını evrimleştirdiğini düşünüyorum.
  • olan butun zamanini internete adamis, pc karsisinda tikinan zavallilarin izleyecegi yol. (bkz: manda boku)
  • insan bir tuvaletteyken bir de uyuyamadığında yatakta dönüp dururken çok tuhaf şeyler üzerine düşünüyor. dün döndüm durdum bir türlü uyuyamadım.

küçükken oynadığımız ve oynarken çok zevk aldığımız oyun olan hımbıl aklıma geldi. özellikle 99 depreminden sonra çadırlarda kalırken mahallenin çocukları ve kuzenlerle çok oynardık. hayatta en çok zevk aldığım şeylerden biri olabilir o zamanlarda oynadığımız hımbıl :) bu oyuna bazıları bom derdi. tuhaf gelirdi bu, niye bom demişler hımbıl demek varken diye düşünürdüm. bom bombanın patlama sesinden geliyordu herhalde. kağıtları eşleştiren ilk kişi elini ortaya koyardı alaycı bir şekilde ve hızlıca sonra diğerleri allah yarattı demeden ellerini üst üste tokatlarcasına patlatırdı. bom aslında mantıklı, "şimdi patladınız, bombayı patlattım, ben yendim her şey bitti" manasında.

ama hâlâ hımbıl ismini daha çok seviyorum. çünkü oyunun ruhuna çok daha uygun. çok daha alaycı. hımbılın hiçbir işe eli varmayan, uyuşuk, güçsüz, zavallı, tembel, aptal, budala gibi anlamları var. yani yenen kişi diğerlerine diyor ki "bir şeyi beceremediniz kağıtları toplayamadınız ne aptalsınız" hızlıca davranıp elini kazanın elinin üstüne hızlıca patlatamayanlara da "ne uyuşuksunuz" rakiplerin mimiklerini gözlemleyip kazanacağını görüp ikinci olma şansını kaçıranlara ise "ne aptalsınız" demiş oluyor yani kazanan kişi "hımbıl!" derken.

hımbıl güzel oyundur oynayalım. bu oyuna bom diyenleri engelleyelim ve onları onlara hımbıl diyerek cezalandıralım :)
  • tembel, uyuşuk demek.
    çocukken sevdiğim bir çocuk oyunu ismi.
    oynanışı:
    4 çocuk varsa;
    - o zaman 4 seçenek 4'er kere kağıtlara yazılıp katlanacak.
    hayvan, eşya, marka, isim, şehir, çiçek, böcek vs. yazılacak seçenekler olabilir.
    - ford yazılı 4 kağıt, bmw yazılı 4 kağıt, ferrari yazılı 4 kağıt ve toyota yazılı 4 kağıt katlanır 16 kağıt karıştırılıp ortaya atılır.
    - her çocuk 4'er kağıt alır ve elinde sadece 1 seçeneğin 4 kağıdını toplayana kadar sağındakine kağıt verir. böylece tur döner.
    - elinde bir seçeneğin 4 kağıdını ilk tamamlayan "hımbıl!" deyip iki elini ortaya koyar. peşine diğer çocuklar da tamamlayamasa bile hemen hımbıl deyip ellerini onun üstüne sıra ile koyar.
    4 çocuk acele ile ellerini hangi sıra ile koyabilirse ona göre kadar puan alır.
    - eli ilk tamamlayan 1. çocuk 4 puan,
    2. çocuk 3 puan,
    3. çocuk 2 puan,
    4. çocuk 1 puan -
    belirlenen kazanma puanına gelinceye kadar oyun yeniden başlar.

kazanmak için çocuğun sadece şanslı olup eli tamamlaması değil, eli tamamlayamasa bile yüksek dikkat sahibi ve atik olması gerekir yani hımbıl olmaması gerekir. çünkü bu oyunun sonunda 4 kez 2. olan 12 puan alırken, 1 kez 1. ve 3 kez 4. olan 7 puan alır.
  • ağır kanlı ve pasif yapıdaki insanlar için sarfedilen kelime.
hesabın var mı? giriş yap