• güzel bir distopia filmi. sığınakta geçen filmleri de oyunları da ayrı seviyorum.

--- spoiler ---

adamın elinin kesilmesiyle bulaşmanın gerçekleşmesi saçma olmuş. zaten hava yoluyla bulaşan bir virüs. ayrıca eşine ve kızına da kendi bulaştırmadı ya. yine de zombielerin insanlardan saklanması güzel bir ters köşe oldu. the others filmine de benziyor bu yönüyle biraz.

--- spoiler ---
  • izlemeye değecek film. bu filmi bulanlar zaten belirli bir tarz ve konuda film arıyorlardır. heh işte bu tam olarak onları karşılıyor.
  • spoilersız değerlendirmek zor bu filmi. salgın filmleri içinde farklı bir yerde duruyor, elindeki potansiyeli tam anlamıyla yansıttığı söylenemez.

--- spoiler ---

sürpriz finaliyle the others'ı anımsattı. nasıl ki onda diğerleri sandıkları kişiler aslında normal insan, kendileri diğerleriydi; burada da asıl korkulması gerekenin/hastalıklı olanın kendileri olduğunu öğreniyoruz.

süresi kısa olduğu için bazı sorular cevapsız kalıyor. mesela salgın nasıl ve nereden yayıldı?

--- spoiler ---
  • ingilizce'de gizli, sakli (bkz: hide)
  • michael haneke'nin 2005 mamulu filmi "caché"nin ingilizce adi. yani; fransizcasi caché olan kelimenin ingilizcesi.
  • --- spoiler ---

güzel filmdi anladığım kadarıyla adam kadın ve çocuk başından beri dönüştüklerinin farkında dikkat ederseniz filmin bazı yerlerinde çocuk bende savaşabilirim falan diyo. bide kadan direk şeye takıldı filmin sonunda çocuk 302 gün diyo kadında gün değil diyo ben orda yok hammına yıl mı dedim ama galiba kadın kocasının onlar gün değil mucize demesine gönderme yaptı. korkufilmi diye geçiyo ama korku pek yok daha çok gerilim ve merak var. izlediğiniz filmlerde 1 dakika bile bi aksiyon olmazsa o filmi beğenmeyenlerdenseniz sevmezsiniz ama ilk yarım saatine dayanabilirseniz sonunu da getirirsniz. şahsen tavsiye ederim.
    --- spoiler -
  • bir yer altı sığınağında bir takım gizemli varlıklardan gizlenmeye çalışan ailenin yaşadıklarını konu edinen 2015 yapımı film. ailenin nasıl o hale düştüğü, gizemli varlıkların tam olarak ne olduğu belirsiz. film direkt ortasından başlanmış hissini veriyor. arada giren flashbacklerle filmin kendini açıklaması yolu seçilmiş. bu açıdan i am legend ile benzer bir tarzı olduğu söylenebilir. i am legend ile keskin çizgilerle ayrıldığı noktalar ise film ilerledikçe ortaya çıkıyor. izlenmeyi hak etmeyecek derecede klişe kokan bir senaryosu yok. senaryonun türe farklı bir yaklaşım getirmeyi sağladığı söylenebilir.

--- spoiler ---

şimdi anladığım kadarıyla bu aile baştan beri hasta olduklarının farkında. bunun dışında belli bir öfke ve korku sınırını aştıklarında dönüşüme uğradıklarını filmin sonlarında mı keşfediyorlar ya da ilk defa deneyimliyorlar, yoksa bu bilgiye daha önceden de sahipler mi o biraz açıkta kalmış; ancak bir şekilde bir virüs taşıdıklarının farkında olduklarını sığınağa ilk girişlerinde claire'in elini kestiği zaman söylediklerinden anlıyoruz. orası kesin.

aile bizim baştan beri gizemli olarak algıladığımız varlıkları "soluk alanlar" diye tanımlıyor. peki bu varlıkların eli silahlı, maskeli, kendilerini imha etmek isteyen insanlar olduğunu bilerek mi bu tanımlamayı yapıyorlar, yoksa kontrolünü kaybedip yaratıklaşan insanlar olduğunu bilerek mi yapıyorlar? çünkü sığınağı ilk olarak keşfeden gizemli varlığın, sıradan insan olması kapağa uyguladığı kuvvetten göründüğü kadarıyla mümkün gözükmüyor. yalnız daha sonra görüyoruz ki sığınağı bulan ve içine girenler gayet sıradan, yalnızca silahı, maskesi vs. olan insanlar. e o halde daha sonra ekip toplayıp gelen, sığınağı ilk keşfeden varlık nasıl oldu da yalnızca insan gücüyle kapağı o kadar çok zorlayabildi? burası muamma. filmin bence zayıf noktası da bu belirsizlik, hatta çelişki.

bunların haricinde saklananların virüslü, kovalayanların ise hastalığı taşımayanlar olduğunun ortaya çıkması farklı bir deneyim yaşatıyor seyirciye. bu tür için alışık olmadığımız bir yaklaşım.

aile 301 gün boyunca bir sığınakta gül gibi yaşayıp gitmiş. sen ise kalkıp böyle bir aileyi sırf "dönüşüm geçirebilir" ihtimali yüzünden öldürmeye kalkıyorsun. aile bunun üzerine meşru müdafaa haline geçiyor. bıraksalar belki bir ömür kimseye bir zararları olmadan yaşayıp gidecekler halbuki.

--- spoiler ---
  • ''ömrüm boyu bu kadar güzel bir ses dinlemedim...'' *

29:09 uzunluğunda saklı bir parçadır.

(bkz: kurban)
  • --- spoiler ---

gerçekten şaşırdım sonunda farklı bir şey bekliyordum ama onların virüs kapmış olması hiç aklıma gelmemişti. finali bana (bkz: the others)‘ı hatırlattı (kesin herkes söylemiştir).

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap