• --- spoiler ---
    harry'nin en iyi arkadaşıdır (evet ron değil hermione'dir o) harry'nin ismi ateş kadehinden çıktıktan sonra ron'un kıskançlık krizine girip harry'yi yalnız bırakmasına müteakip ona yardım eden, görevine hazırlayan, ron'un boşluğunu dolduran o'dur. hortkuluk arayışlarında harry sanki kankalarından birşey saklıyormuş, ne derece çaresiz oldugu ortada değilmiş, aslında süper planları varmış da onlara söylememiş gibi bozuk atıp kampta bilinmezin ortasında dostlarını terkederken harry'nin yanında olan o'dur. harry'ye yardım için ailesininin hafızasını değiştirip hayatlarını askıya alan, nihayetinde bizim bastıbacakların kıçını her bir beladan kurtaran yine o'dur. harbi kızdır, cesurdur, kuralları bile ezip gecer dostları için. harry'nin mantıgıdır, aslandır, kaplandır vesselaaam
    --- spoiler ---
    edit: ayrıca karl marx'a da çakılan selamdır, ev cinleri için yaptıklarını hatırlatırım, devrimcidir kendisi.
  • demin youtube'da rowling'in harry potter'daki kadınlar üzerine bir röportajını izledim. harry potter'la büyüyen bir neslin üyesiyim, o yüzden hermione, kitapları okuduğumda genelde benden 1-2 yaş büyük olduğu için, hep önden giden bir yol gösterici, bir idol oldu. ilkokulda snape'in de dediği gibi tam bir insufferable know-it-all*olduğum, fiziksel olarak da kitaptaki hermione'ye benzediğim için**, annem babamdan tut sınıf arkadaşlarıma kadar bütün çevrem "sen de harry potter'daki şu kız gibisin, hani var ya, çok bilmiş." diyordu. belki onlardan etkilendiğim, belki de gerçekten kendimi bu karaktere yakın hissettiğim için, ne zaman benimle alay edilse, ne zaman ne yapacağımı bilemesem, bir durup "hermione ne yapardı acaba?" diye düşünürdüm. bir noktadan sonra, öyle bir amacım olmamasına rağmen galiba bu kızı normal bir okuyucudan daha iyi anlamaya başladım.

röportajı izledikten sonra buraya gelip yorumlara baktım ve bir düşündüm. "neden?" dedim. "neden snape hermione'ye ukala diyor, ron hermione'nin bilmişliğiyle dalga geçiyor, draco hermione ondan daha zeki olduğu için elinden gelebilecek en ağır hakaretleri söylüyor, bulanık diyor?" yanıtı benim bulmama gerek kalmadı, röportajda da zaten hem emma watson hem de rowling söylüyor: güçlü kadınlar, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, hem diğer kadınlardan hem de erkeklerden baskıya maruz kalıyorlar. birçok insanın, başarılı kadın düşüncesine tahammülü yok. sanki olmaması gereken bir yerdeymiş gibi davranılıyor. (bkz: elinin hamuruyla erkek işine karışmak)(bkz: kadın şoför)(bkz: kadın mühendis) bazı ünvanların, mesleklerin başına "kadın" getirilince sanki işin boyutu değişiyor, o durum imkansızlaşıyor.

gelelim tekrar hermione'ye. genelde hep bazı sinir bozucu davranışlarından*** yakınılıyor. ben hâlâ merak ediyorum mesela, özellikle elini kaldırması neden herkese bu kadar sinir bozucu geliyor? aynısını bir erkek yapsaydı yine bu kadar itici bulunur muydu? ya da madem doğru yanıtı biliyor, o zaman kendine mi saklasın? ilkokulda hatırladığım kadarıyla sınıflarda bu tutumdakiler genelde kızlar oluyor, bunun nedenini hiç düşündünüz mü peki? hermione hem bir kadın, hem de muggle doğumlu olduğu için geride durması ve büyü alanında cahil olması beklenen biri. ama aynı zamanda inanılmaz bir şekilde kendini kanıtlama arzusu olan, o dünyaya ait olduğunu herkesin anlamasını isteyen, kendisi gibi pasif tutulan grupları harekete geçirmeye çalışan* cesur bir karakter, tıpkı bizim dünyamızdaki kadın liderler gibi. ve kitaplarda da görüyoruz ki, istediği itibarı zamanla kazanıyor, kendisini değiştirmeden, olduğu gibi herkese kabul ettiriyor.

röportajda dikkatimi çeken bir nokta daha vardı, o da rowling'in hermione için "ron için çok şansı olmadığını biliyor ama onu elde etmek için asla zeki bir kız olmaktan taviz vermiyor, aptalı oynamıyor. asla ron daha iyi hissetsin diye olduğundan daha azını göstermiyor." demesi. bir kadın için kalp ve beyin arasında seçim yapmak kadar zoru yoktur belki de. ne kadınlar duydum, kocasından daha çok para kazandığı, daha yüksek yerlerde olduğu için dövülen, hakaret edilen, kendini aptal, farkında değilmiş gibi göstererek (özellikle aldatıldığı zaman) evliliğini ayakta tutmaya çalışan. bu kişinin kendi tercihidir elbette ama bir kadının bir başkası için kendisini baskılamasına değer mi? "kır dizini otur." "okuyup ne yapacaksın, zengin koca bul." "kocana karşı çıkma." "aman boşanma, sonra ne derler?kocandan vazgeçme." gibi tavsiyelerle (!) hep birilerine baş eğmesi, sabretmesi öğretilen kadınlar sonunda bunu o kadar kabulleniyorlar ki, kendi kızlarına da aynısını öğretiyorlar.

hermione bunu hiç yapmadı. istese yapardı belki, en azından denerdi, ama biliyordu ki, o zaman kendisi olmayacaktı. hiçbir zaman grubun beyni olduğunu hissettirmekten, hoşlandığı çocuğun bile hatalarını göstermekten çekinmedi, doğru bildiği yolda ilerledi. belki de bu yüzden lavender brown'a karşı kaybetti. ama maalesef bu tarz kadınların zekalarına olan güvenleri birçok insanı korkutup kızdırıyor. kuzenim bile, ki kendisi erkek, aşkta hep hayal kırıklığı yaşayıp üzüldüğümü söylediğimde bana "çünkü kendini ezdirecek, sesini kısacak biri değilsin. kendi başına çok rahat hareket ediyorsun, bağımsızsın. çoğu erkek bunu sevmez." demişti. doğru. ron sevmiyordu, benim ilgi duyduğum insanlar da sevmedi.

bugün düşününce, hermione'nin rol modelim olmasının aldığım kararlarda, kalkıştığım işlerde çok büyük bir payı var ve kesinlikle eminim ki benim gibi daha birçokları için bir örnek olmuş, 11 yaşındayken kurduğumuz hayallerimize, iki yeni yetmeyi sürekli türlü belalardan kurtararak ilham vermiştir ve bizi onun kadar güçlü olabileceğimize inandırmıştır. aramızda bu karakter gibi, ama henüz gücünün farkında olmayan birçok kadın var. belki siz göremiyorsunuz ama onlar orada, sıralarında oturmuş, ellerini kaldırmakla kaldırmamak arasında gidip geliyorlar. eğer davalarından vazgeçmeyecek bu güçlü kadınlar yavaş yavaş ortaya çıkarsa, inanıyorum ki hem bu ülke hem de dünyanın geri kalanı daha yaşanılabilir, barışçıl ve özgür bir yer olacak.

ama ben yine de, hermione granger'ı sevmeyenleri asla anlayamayacağım.
  • harry potter türkiye'de çekilşe bu karakteri hazal kaya oynardı ve film hiç tutmazdı.
  • son filmde az kalsın gözükecek olan memelerine baktığımı fark ettiğimde kendimi bir nevi hüseyin üzmez gibi hissetmeme sebep olmuştur.

tamam şimdi 20 yaşındadır ama yani elimize doğmuş gibi bir şey sonuçta.

affet beni hermione.
  • /b/'den amcanin birisi photoshopla diger hogwarts binalarina girseydi nasil olurdu diye ayar cekmis hormayni bacimiza. super yapmis yahu.

http://i.imgur.com/b2sg6.jpg

edit: /b/ costu artik. gerisi gelir. su da cok guzel olmus ama.

http://i.imgur.com/xgew5.jpg
  • anne babasi buyucu olmadigi halde bu boyle dogmustur.ve kızcagiz 11 yasına geldiginde ailesine hogwarts tan cagri mektubu gelince o aile bu kızcagizi nasil hemencecik bu adi muggle dunyasinda duyulmamıs okula verivermistir orasi bir muamma. ron weasley ve harry potter ile arkadas olmasindan dolayi severiz.zekidir,ron ve harry gibi herseyi hemencecik kabullenmek yerine once kutuphaneye kosar,arastirir..yasindan beklenmeyecek olgunluga sahip cadi.
  • kitaptaki üç boyutu haliyle inanılmaz sevilebilen ama filmlere sadece çok bilmiş ama taş kız mantığıyla yansıtılmış olan harry potter karakteridir. hatta dikkat ettiyseniz üçlü arasında en kötü yansıtılmış olan odur. ne fiziksel özellikleri ne de karakteri kitabın aynısıdır. film kısa olsun diye ron un da bir sürü repliği çıkarılmıştır ama rupert grint bize aynı havayı vermeyi başarıyor. emma watson ise her ne kadar çok güzel ve tatllı bir kız olsa da kesinlikle role uymuyor. iri ön dişli ve kabarık saçlı diye betimlene hermione sadece ilk filmde doğru gösterildi. ondan sonra muhtemeln prodüktörler "bu kızın güzelliğini biraz kullanalım" dediler saçlar indi aşağıya makyajlar yapıldı böyle bir hoşlaşıldı.

ama bu yapılanlar filmin bile inandırıcışığından bir şeyşer aldı götürdü bence. okuyanlar bilir, dördüncü kitaptaki yule ball sahnesinde inek ve bakımsız hermione birden böyle kuğular gibi acayip güzel saçlı ve dişli bir kız olarak ortaya çıkıyor. film boyunca emma zaten gayet güzel bir şekilde arz-ı endam eylediği için sahnenin bütün olayı gitmişti bence. aynı güzel kız sadece gece elbisesi giymiş.

ayrıca hermione her ne kadar kendini beğenmiş bir kız gibi görünse de kendi arkadaşlarına karşı çok şefkatli ve sevgi dolu olan bir kız. ben filmde açıkçası şu ana kadar bunu da göremedim. emma watsonı biraz daha hermione yapsalar daha memun olucam. kurallara çok bağlı ve ravenclaw öğrencisi gibi görünürken gerektiğinde arkadaşları ve inandığı şeyler için acayip cesurca davranabilen bir kız görmek istiyorum ekranda. 15 yaşında olsa bile bütün aktrislerin yapacağı sadece güzel görünmeli mi?

kitabı okurken aşk hayatının geleceği çok belli ve doğal duruyor ama bakalım sinemada nasıl kotaracaklar. ayrıca altıncı kitabın sonunda ron ile harry için yapmaya karar verdikleri şey yüzünden çok mutlu oldum.
  • --- spoiler ---

hogwarts savaşı bittikten sonra yedinci senesini tamamlamak için hogwarts'a geri dönmüştür.
    --- spoiler ---
  • çok yetenekli ve çok geveze bir cadı. bugün doğum günüdür kendisinin yanlış hatırlamıyorsam. kutlu olsun. her nerede yaşıyor ya da yaşatılıyorsan.
  • harry potter serisinin en guclu kadın karakterlerinden biri ve de en onemlisi. harry nin olgunlasma surecinde yetim harry nin ihtiyacı olan annelik gorevlerini caktırmadan(subtle) cekilde gerceklestiren karakter. ama hermoine nasıl harry'e kuralları ciğnemenin her zaman dogru olmadıgını gösteriyor olsada, harry ve ron'un da hermoine üzerindeki etkisi tartısılmayacak kadar buyuktur. zaten kitaplar ilerledikce hermoine nin de hangi kurallara uyulmalı ama hangi kurallarda degiştirilmesi gerekiyor oldugunu surekli sorguluyor olmasıda bunun en buyuk kanıtıdır. birde hogwarts ogrencileri arasinda en yeteneklisidir, o da tartısılmaz.
hesabın var mı? giriş yap