• ennio morricone'nin bestesi, joan baez'in sesi .. sacco & vanzetti'nin soundtrack'inden .. ballad of sacco & vanzetti olarak da bilinir .

*

here's to you nichola and bart
    rest forever here in the heart
    the last and final moment is yours
    and agony is your triumph ..

*
  • toplanın size "çok iyi film nasıl çekilir"in tarifini veriyorum.

dünyanın en boktan filmini çekin. finaline doğru bu şarkının olduğu bir sahne koyun.

tebrikler, artık "çok iyi" bir filminiz var.

öyle bir şarkıdır bu işte.
  • sanırım dünyanın en güzel şarkısıdır. şarkı da değilde bir ağıt aslında, ama neşeli bir ağıt. nichola ve bart gibi ölmek istetebilecek bir ağıt hemde. söylerken gülümsediğin anda üzen, acı tebessümlerin kaynağı bir ağıt. birgün bir joan baez konserinde binlerce kişiyle birlikte ellerimi çırparak söyleyebilirsem o an için beni yeryüzünün en mutlu insanı yapacak olan ağıt.

laaa la la laalala....
  • metal gear solid 4'ün sonunda çalan, yine metal gear solid 3*teki gibi ekrana ağzım açık bakmama sebebiyet veren şarkı.
  • (bkz: selam size)
    (bkz: bandista)
  • türkçe sözlerle söylenmesinin nasıl olacağını merak ettiğim joan baez ağıtı. ayrıca, ennio morricone'nin bütün besteleri bir tarafa, bu bestesi bir tarafa...
  • 1927'de idam edilen nicola sacco ve bartolomeo vanzetti anısına bestelenen ağıt.

ayrıca;

(bkz: sacco ile vanzetti)
    (bkz: the ballad of sacco and vanzetti)
  • nicola sacco ve bartolomeo vanzetti, adaletsizliği yüzümüze vuran ve beni etik anlamda çıkmazlara sokan iki adam.

1800'lerin son çeyreğinde doğan bu iki adam 1927 yılında, biri 36 diğeri 39 yaşındayken suçsuz yere idam edildi.
    peki asıl soru şu, idam edilmeseler ne olacaktı?

elimde 4. kadehim, gözlerim dolu bir şekilde here's to you dinlerken "iyi ki öldünüz de bize bu eseri bıraktınız" diye hayıflanarak söylenmiştim. hemen sonra ne dediğimin farkına varıp donakaldım. gerçekten ortaya çıkan bir eserden aldığım keyif bu iki adamın ölmesinden daha mı değerliydi?
    sonra düşündüm... bu adamlar öldürülmeseydi çok büyük ihtimalle kimse isimlerini duymayacaktı. zaten bugüne kadar çoktan ölmüş olacaklardı ve böyle harika bir ağıt dinleyemeyecektik. ee, peki ne zaman öldüğümüz bu kadar değersizse; neden yaşıyoruz ki?
    sanırım cevap belli, gelecekteki insanların bilinçlerinde birer anı, birer isim, birer fizik denklemi olabilmek için... o yüzden ne geçmiş ne de gelecek; hiçbir şey bizim için önemli olmamalı. sadece şu an; benim bu entry'i yazdığım an ve senin okuduğun an değerli. başka bir şeyin değeri yok... ister kendini geliştir ve güzel bir hayat yaşa 90'ında yatakta öl, ister 22 yaşından kanserden hayata veda et. sen öldükten sonra hiçbir şeyin önemi yok. elimizde sadece şu an var. buraya 10 yıl sonra mutlu olacağım diye kendimi kandırdığımı anlatıp, mutluluğu ötelediğimi ve şu anı kaçırdığımı anlatmak istiyordum; ama saat geç olmuş ve uyumak istiyorum.
    klişe olacak; ama olsun. anı yaşayın bea. kendinize bakın, gelişin, sevişin, dünyayı gezin. valla başka zamanımız yok lan. gelmeyecek geri. bak nichola ve bart'a; sıcacık yataklarında yatmak varken anca kalbimizde yatabiliyorlar.
    «here's to you, nicola and bart»
    «rest forever here in our hearts»
    «the last and final moment is yours»
    «that agony is your triumph»

edit: cümle düşüklüğü falan filan

edit 2: leleloy
  • guftesi azicik sorun olmus guzel sarki.
  • bu sizin için nicola ve bart
    daima burada, kalplerimizde yatacaksınız
    son ve nihai dakika sizindir
    o ızdırap da sizin zaferiniz...

(here's to you, nicola and bart
    rest forever here in our hearts
    the last and final moment is yours
    that agony is your triumph)

https://www.youtube.com/watch?v=vp420czz0c4
hesabın var mı? giriş yap