• witcher dizisinden neden ayrıldığı ortaya çıkmış. senaryonun oyuna ve kitaba göre yazılmasını istediği için netflix ve yapımcı ekiple arası bozulmuş. ayrıca seks sahneleri olacak sen de oynamak zorundasın demişler. seks objesi olarak kullanılmak istememiş. bunların üstüne gamer adamsın daha fazla işimize karışma diyerek baskı yapmışlar. henry abi siktiri çekip diziden ayrılmış. kral adammış.
  • bir nördün ıslak rüyasını yaşıyor. superman'i, geralt'ı, sherlock holmes'u oynadı iyisiyle kötüsüyle. mission impossible ve the man from u.n.c.l.e. gibi kült casusluk dizilerinin modern filmlerinde süper casus oldu. neil gaiman dünyasına da girdi ucundan. şimdi de mass effect'le red dead redemption oyunlarının filmi yapılsa onlara da gelirim diyor. marvel dedikoduları da dönüyor öte yandan. al senin olsun hepsi henry, hakkındır. biz dürüme lahmacun sarıp yerken sen yemedin içmedin kas yaptın, biz mi oynayacağız.
  • hakkında deuxmoi podcast'inde bazı iddialar ileri sürülmüş. iddiaların temeli netflix'in witcher dizisinin yazarlarından birine dayanıyor. "isimsiz kaynak" olarak ileri sürüldüğü için gerçekliğinden emin olamayız fakat the witcher dizisine dair daha önce duyduklarımızla üst üste geldiği için gerçeklik ihtimali yüksek.

podcast bu iddiaları henry cavill'i karalamak için kullanıyor fakat okuduğum her şey henry cavill'e olan sevgimi ve netflix'in the witcher yapımından uzak durma kararlılığımı arttırdı.

orijinal transcript'e buradan ulaşılabilir. her şeyi çevirmeyeceğim ama "karalama" iddalarındaki başlıca noktalar:

- "henry cavill ilk sezonda çok iyiydi fakat ikinci ve üçüncü sezonda bize olan tavrı değişti."

burada yazarların bir kısmı ve dizinin yaratıcısı kadın olduğu için henry cavill'in tepkilerini "kadınlara karşı tepki" şeklinde çarpıtmaya çalışıyorlar fakat metindeki her şey cavill'in tepkisinin dizinin gidişatına yönelik olduğu gösteriyor.

- "aldığımız kararları değiştirmek ve diziyi kendi istediği doğrultuda ilerletmek için elinden geleni yaptı."

cavill'in hikayeye sevgisi biliniyor zaten. belli ki yazarlar tarafından mahvedilmemesi için elinden geleni yapmış.

- "kadın yazarları ve yönetmenleri dikkate almamaya başladı. bazı yorumlar yapmaya başladı. cinsel içerikli yorumlar değildi ama saygısızca ve toksik bulduk."

yine "kadın" vurgusu yaparak asıl derdinin kadın olmaları değil "yazarlıkları ve yönetmenlikleri" olduğunu saklamaya çalışan bir bağlamdan koparma olarak görüyorum bunu da. saygısızca ve toksik buldukları yorumlar da henry cavill'in politik bir dille "rezil ettiniz güzelim hikayeyi" vurgusunu yapmaya başlaması olmalı, zira diğer açıklamalar bunu gösteriyor. daha başka bir şey olsaydı söylemekten çekinmezlerdi hazır böyle bir karalama kampanyası başlatmışken.

- "video oyunlarına çok bağlı. biliyorsunuz video oyunları oynayanlar zaten kadın düşmanıdır."

bir paragraf boyu video oyunları oynayanlar şöyledir böyledir muhabbeti yapılıyor devamında. bu insanlar da popülerliğini video oyunlarıyla edinmiş bir diziyi yazıyor.

- "romantik sahnelere muhalefet etti. öpüşmesini istedik öpüşmedi, üstsüz olmasını istedik olmam dedi."

roller ters olsaydı klişesini yapmak istemiyorum ama bunu erkek bir yazar kadın bir oyuncu için söylese yakarlardı o diziyi.

- "hikayeyi kontrol etmek istedi. dizideki bir yazarla beraber çalıştılar ama o yazarı daha sonra ik şikayetleriyle kovdurduk."

yine henry cavill'in dizinin mahvedilmemesi için çabaları şeklinde yorumlayabiliriz. anladığım kadarıyla kendisi gibi hikayeyi bu toksik ellerden korumaya çalışan bir de yazar varmış, barındırmamışlar.

sonucunda ise henry cavill'in diziden ayrılma kararında bu anlaşmazlıkların etkili olduğu söyleniyor. bu da çoğumuzun esas teorisiydi zaten. muhtemelen böyle bağlamsız ve kanıtsız sunulan "çalışması zor ve cinsiyetçi" karalamalarıyla henry cavill'in yükselen imajı ve dizinin düşen imajını tersine çevirmek istediler fakat gördüğüm kadarıyla ellerinde patladı. zaten yaratıcı insanlar olsalar diziyi bu kadar kötü yazmazlardı.

hala the witcher dizisinden umudu olan da bence yavaştan o umutları terk etmeye başlasın.
  • o bu değil de bu adam tam bir süpermen yav. yani ortada hiç süpermen diye bir karakter olmasaydı da bu adamı gören yazar, bunun üzerine bir süpermen yazardı. herif resmen süpermen olmak için dünyaya gelmiş. filmini falan da geçtim yarın sırtında pelerinle uçarak gelip karşımda yere inse ve suçlularla falan savaşsa onu bile garipsemem, çünkü adama süpermenlik o kadar oturuyor. henry cavill'in henry cavill olmasına bile şaşırırım ama süpermen olmasına şaşırmam, adam o kadar süpermen gözümde.
  • warner bros ve james gunn'ın bu adama yaptığı kelimenin tam anlamıyla adiliktir.

sen yıllar sonra git adama biz seni süper men olarak geri istiyoruz gel black adam'da cameo yap de, ardından da adama tüm dünyaya süpermen olarak geri döndüğünü açıklattır, ki bu arada henry muhtemelen the witcher senaryo ekibiyle problem yaşıyordu senaryonun kitaplardan ayrılmaya başlaması nedeniyle, adamı oradan da el çektir.

2 ay sonra ise yok ya biz vazgeçtik süpermen için senden de adama. böyle iş hiç bir profesyonel yönetime sığmaz.
  • bu herif tam annenin babanın kafana kaktığı komşu çocuğu. bir bok olunca hemen "bak fatmaların oğlu henry'e. dersine de çalışıyor, topunu da oynuyor. bir de bizim ite bak. yazıklar olsun it herif." diye yapıştırıverirler.

o değil de sen 9 tane dil öğrenecek vakti ne ara buldun hayvan adam. efendi de piç. sinirim bozuldu mk. adamı hiçbir yerden vuramıyoruz.
  • aga şimdi ben bu adama bok atacaktım yakışıklı değil overrated, bi şeye de benzemiyor diye, adamı da daha hiç görmemişim.... (ekşi sözlük bir ziki beğenmeme timindenim evet)

dedim şunu bi google'layayım bok atmadan önceki son anlar'da şu adamı bi göreyim de sonra bok atayım, yani bir formalite gibi düşündüm adamı check etme işini, neyse google images'ten herife bi baktım hayatımda ilk defa bok atamadım, utandım ya la.. bu adama bi tarağma benzemiyor desem çarpılırım gibime geliyor, bu nası adam amına koym bilgisayarda çizilmiş gibi..
  • adam superman rolü için biçilmiş kaftandı, cuk oldu. yönetmen kaprisinden harcadılar. james bond rolü için de biçilmiş kaftan, aday olarak adı bile geçmiyor. ya bu adam biraz şanssız, ya da çevresinde düşmanları var. kıskanıyorlar. başka açıklaması yok. bir adam hem yakışıklı, hem de iyi oyuncu olmasına rağmen nasıl harcanır seyrediyoruz.

bu arada yukarıda bir yazar ingiliz olsa james bond yaparlardı demiş. adam zaten ingiliz. biraz araştırın yorum yaparken.
  • 2022 yılının son aylarını oldukça inişli çıkışlı geçiren ingiliz aktör. the witcher dizisinden ayrıldığını açıkladığında çok şaşırmamıştım. 2.sezon için yaptığı bütün promosyon turlarında diziyi yöneten lauren hissrich’in aklındaki senaryo dahilinde kendi karakteri geralt’ı elinden geldiğince kitaba yakın canlandırmak için uğraştığını ve kitaplara sadık kalındığı sürece diziye devam edeceğini söylüyordu. hatta bu konuya o kadar çok değiniyordu ki bir aksaklık olduğunu düşünmeye başlamıştım. çeşitli kaynaklara göre bu durumun başlangıcı the witcher’in 2.sezon post-prodüksüyonunun yapıldığı 2021’nin yaz aylarına kadar gidiyor. cavill geralt’ın dizideki rolüyle ilgili olarak prodüktörlerle anlaşamadığı için 2.sezondan sonra ayrılmak istemiş ancak daha sonra aldığı ücretin artırılmasıyla 3.sezon için kalmış. bu arada da netflix cavill’e rolü vermeden önce düşünülen liam hemsworth’e teklif götürmüş. bu rolü kapmak için çok uğraş vermesine ve rolü aldıktan sonra büyük çoğunluğun bu karakterin hakkını verip veremeyeği konusundaki şüphelerini dağıtarak kendini geralt olarak sevdirmesine rağmen bu diziden ayrıldığını ilan etmesi dizi yapımcılarıyla arasındaki çatlağın büyük bir göstergesi. ayrıca yine görülen o ki yapımcılar cavill’in seyirci üzerindeki büyük etkisini küçümsüyorlardı. büyük bir olasılıkla artık geralt’ı oynamayacağını ilan ettiğinde bu kadar yoğun bir tepki beklemiyorlardı. eğer 3.sezonda hikayeyi toparlayamazlarsa (ki öyle gözüküyor) the witcher’in sonu pek açıcı değil. bunun hesabını da cavill’e kesmeye çalışıyorlar. kendisi hakkında güya oldukça kötü bir imaj yaratmaya çalışan bir dedikodu haberi yayınlandı. kaynağı belli olmayan ve oldukça muğlak suçlamalar yapan bu haberi yayınlayan bir twitter hesabı fanlardan büyük bir tepki alırken cavill’in avukatları da devreye girmiş olmalı ki bu hesabın sahibi hemen çark edip hesabını korumaya aldığı gibi bir de twitter kapağına bu haberleri doğrulatmadığına, gerçek olarak kabul edilmemesi gerektiğine ve kimseye çamur atma ya da töhmet altında bırakma niyeti olmadığına dair bir ibare koymak zorunda kaldı. bu haber 2.sezonda witcher hayranlarından büyük bir tepki alan yapımcıların kendilerini savunmak için el altından ortaya sürdükleri bir şey mi yoksa cavill’in sapık hayranlarının hayal ürünü müdür bilinmez. çıplak sahne çekmek istememesi ya da kitaplara sadık kalınması için yapımcılarla tartıştığına dair söylenenlerde gerçek payı olabilir çünkü kendisi vücudunu gösterdiği sahnelerde derinin kaslara yapışması için birkaç gün susuz kaldığını ve fantastik kitaplara aşırı düşkün olduğu için bu konuda milleti bunalttığını röportajlarında söylemişti. ancak bütün yönetim takımı kadınlardan oluşan cavill’i kadın düşmanı olarak etiketlemek, kendisiyle çalışan herkesin mesleki ahlakını övdüğü, sete her gelişinde herkesin tek tek elini sıkıp kendisini tanıttıktan sonra çalışmaya başladığı söylenen birini meslek ahlakına aykırı davranmakla suçlamak biraz abartılı kaçmış. sonuçta paylaşılan haber cavill’e köstek olmak yerine hayranların cavill’i daha fazla desteklemelerine neden oldu.

en çok üzüldüğüm nokta warner brothers discovery ile yaşadıkları. 10 yıldır bu adama man of steel (benim için en iyi süper kahraman filmidir) dışında solo superman filmi yaptırmamalarını anlamak mümkün değil. ağzı oldukça sıkı olan cavill, kendisine superman rolünü aldığına dair söz verilmese bunu kesinlikle sosyal medya hesabından duyurmazdı. büyük bir kazık yediği kesin. wbd ve dwayne johnson tarafından filmin gelirini artırmak için kullanıldı. 10 senedir bu konuda ağzından bir kere bile kötü kelime çıkmayan ve sessizliğini koruyan cavill bu davranışı hiçbir şekilde haketmedi. her ne kadar rolü kaybettiğine üzülsem de bence iyi ki bitti. wbd ile ilişkisi kendisini sürekli taciz eden biriyle evli olmak gibiydi. super kahraman balonundan çıktığına sevindim. başka projelere yönelmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. süre gelen belirsizlik üzerinde bir gölge gibi duruyordu. ama en azından artık dönecek miyim dönmeyecek miyim düşüncesinden kurtuldu. wbd şu anda maliyet düşürücü önlemler aldığı için büyük bir olasılıkla daha genç ve bilinmeyen oyunculara yönelerek pahalıya gelecek oyunculardan kurtulmaya çalışıyor gibi. artık superman olmadığı ilan edildiğinden bu yana wbd’nin borsa fiyati %15 değer kaybetmiş. aldıkları önlemlerin bir etkisi olacak mı göreceğiz.

en sevindiğim nokta ise gerçekten çok sevdiği bir konu olan warhammer 40k ile ilgili bir projenin baş yapımcılığını üstlenmesi ve hem de oyuncu olarak yer alması. hiç olmazsa gerçekten önem verdiği konuların heba edilmesine izin vermeyecek. bu konuda başarılı olacağına inanıyorum. basın duyurusundan beri de warhammer 40k’in üreticisi games workshop’ın borsa fiyatı %20 artmış.
    edit: imla.
  • belki gelecek dc projelerinde yan yana gelirler diye meraktan baktım, robert pattinson'la aynı boydaymış. heybet dediğimiz böyle bir şey işte, kafamda canlandırdığımda robert pattinson henry cavill'in yanında frodo baggins gibi kalıyor.
hesabın var mı? giriş yap