• öss'ye hazırlanırken babamın hediye ettiği kelebek kitabının yazarı.

çok iyi hatırlıyorum verirken "senin yaşındayken okumuştum bu kitabı, senin kadar imkan sahibi değildim ama azmin ne olduğunu bu kitap öğretti bana. o yüzden okumanı istiyorum" demişti. öyle de oldu. bu olayın üzerine ben ne mi yapıyorum? öss'ye girecek herkese yazarın kelebek adlı romanının tavsiye edip okutuyorum.
  • 1930 da i$lemedigini iddia ettigi bir cinayetten omur boyu ceza almis, 13 sene sonra da, gonderildigi fransiz guyanindaki (bkz: fransiz guyanasi) $eytan adasindan kacmayi ba$armis fransiz kurek mahkumu-maceraci-yazar.
    kactiktan sonra venezuelaya siginmis, burada vatanda$liga kabul edilmistir.1969 da, basit bir dille kurek hikayelerini ve kaci$ini anlattigi romani papillon (bkz: kelebek) sayesinde dunya capinda une kavu$tu.kacisindan sonraki hayatini anlatan 1972 tarihli kitabi banco (bkz: banko) ise, belki de ilkinin sade, icten anlatimina sahip olmamasi nedeniyle o kadar bilinmemektedir.popsy pop isimli, senaryo yazarligi ve yapimciligini yaptigi ba$arisiz bir film de ceken charriere, gec gelen zenginliginin tadini cikaramadan 1973 de olmustur.
  • yaşadıklarının gerçek olmama ihtimalini düşünmek istemiyorum. çünkü o kadar çok inandırdı ve yaşadığını iddaa ettiği şeyler üzerine o kadar çok düşündürdü ki papillon'da, boşver diyorum, atmışsa da güzel atmış (yine de gerçek olmasını dileyerek)

şu video'da papillon filmi ile paralel olarak anlatıyor yaşadıklarını. büyük adamsın vesselam.
  • --- spoiler ---
    eğer kitabında anlattıkları gerçek ise kızılderililerle yaşadığı kasabayı bırakıp hapse geri dönecek kadar da egzantrik bir kişidir kendisi.
    --- spoiler ---
  • ortaokulda okul sonrası evi ve uzanıp okuyarak kendimden geçmeyi iple çekmemi sağlayan kelebek'in yazarı ve kahramanı.
  • biraz önce bitirdiğim kelebek kitabının yazarı, nam-ı diğer braveheart.
    kitabın bazı bölümlerinde -yok ebesinin nikahı- dedirtse de bi solukta okudum, gayet güzeldi tavsiye ederim.
    bu adamın gençlik zamanlarında götünde kurt varmış demekki bir türlü iflah olmamış. bulmuşsun süt gibi kızılderili hatunları kalsana olum orada keyfine bak ama yok kurt kaynıyor götünde basıp gitmiş oralardan.
    gittiği her yerden kaçma isteğiyle ben de micheal scofield’ı bir an gözümde canlandırdı henri abi*
    ikinci kitap -banko- okunmayı bekliyor rafta. akşam başlayacağım ona da.
  • 1906'da fransa'da doğan yazar, fransız kuvvetleri'nde 2 yıl kadar çalıştıktan sonra ayrılmış ve paris'te suç örgütlerine katılmıştır.

ekim 1931'de, 25 yaşındayken, paris'te cinayet suçundan tutuklanmış, fransız guyanası'nda ömür boyu mahkumiyete çarptırılmıştır. yazar,'' kelebek '' adlı romanında 13 yıl süren ve başarıyla sonuçlanan kaçış hikayesini kaleme almıştır.
  • bugün sahaflarda dolaşırken rast geldiğim güzel kitabın yazarı güzel insan....
    filmi(kelebek);
    özellikle kitabı ile kıyaslanınca -her ne kadar steve mcqueen etkisi olsa da- oldukça düşük profilde kaldığını söylemekte yarar görüyorum.
    ayrıca yine gördüğüm kadarıyla ımdb top 250 listesinde kendisine yer etmiş.
    kitapta özellikle dönemsel bilgiler ve hapishane ve kaçış hikayeleri ile belkide günümüzün popüler kültürü dizilerine de öncülük ettiği söylenebilir.*.
    kendisinin hapishane kayıtlarında var olmadığı da rivayet edilir.
  • kelebeki okuyunca hakkında uyduruyor bu adam diye düşünmeden edemediğim adam.olaylar sanki kurmacaymış gibi fazlasıyla onun etrafında dönüyormuş gibi geldi.
  • (bkz: louis dega)
hesabın var mı? giriş yap