• doğmanın güzel, ölmenin zor olduğu ay. yaz aşklarının ve kadife gibi günlerin başlangıcı naif ay. her şeyin umduğumuz gibi olacağı bir ay olur mu acaba?

"yaşıyorsak, hala umut var demektir."
  • süryanice'de sıcak anlamına gelen hazıran sözcüğünden gelmektedir. kuzey yarımkürede sıcakların başladığını muştular. ingilizce karşılığı olan june ise, jüpiter'in karısı roma tanırçası juno'dan esinlenilmiştir.

yılın en uzun gününün yaşandığı aydır ayrıca.
  • superyaz ayi, ikizler burcu insanin ayi, yazin en guzel zamanlari bunlar...
  • yaz ba$langici..
    bu yil gecirdigim en guzel gunlerin ba$langici..
  • -kocaman bir gül haziran-*
  • sevinç eratalay ın cevahir yürekliler albümünden bir şarkıdır aynı zamanda

seni kimler aldı
    gecelerimden
    kimler kaçırdı
    söyle güzelim
    nereye gitti
    o sonsuz özlem
    ayak izlerin
    kaldı kilimlerde
    dağ başlarında kar oldu başım
    kaç sonbahar geçti niye gelmedin
    haziranım sarı gülüm
    yaz güneşi özlemim
    kimler aldı seni
    söyle söyle sevdiğim
    neler anlatır aynalar böyle
    şarkılar söyle
    neler anlatır
    nerdesin şimdi
    ben nerdeyim
  • yazın değil, yakılıp yıkılanların habercisidir bazılarına;

"sevmedim, sevemedim işte bu ayı. ne zamandı hatırlamıyorum bile ugursuzluğun başlangıcı, kimbilir kaç yıl geçti... tam bahar yorgunluğunun seneliğine rafa kaldırıldığı, insanların kıpırdandıgı günleri yılın, ille de benden koca koca parçalar çaldı. çok da vefalıydı kendince, bir kez olsun aksatmadı uğramayı. her gidişinde de en değerlilerimi benden aldı. uçurtma kokulu o yazlardandı en büyük tuzagı, upuzun pırıltılı bir kuyrukla göklerde uçanı vaadedip, en sevdiğimi ya da en çok seveceğimi içimden söküp aldı..."
  • yaz mevsiminin henüz ilk ayı olmasından dolayı haftasonunun cumartesisi gibi heyecanla karşılanan; ama sonuna doğru günlerin kısalmaya başlaması ve tarlaların sararmaya başlaması gibi kışın yaklaştığını hatırlatan işleri ile heyecanımızı kursağımızda bırakan gıcık ay. bak cumartesiye de sinir oldum şimdi.
  • "haziran, toplu mezarlık; üstüste şair ölülerinden. şair ölüleri, çocuk ölüleri; kanatları kefene sığmaz. sanki bu ay, benzerlikleri şiir olanların hallini günlerine üleştirip bir benzemezlik bulacak: nazım hikmet, necip fazıl, dranas, ilhami çiçek, zarifoğlu, külebi...
    en son külebi..."(c.yavuz / siyah kalem sahibi /nam-ı diğer c.ırmak / 29haz.97 tarihli külebi'yi uğurlama yazısından)

"ayların en zalimidir nisan" diyen t.s. elliot'dan daha beliğ.
  • alti mayis, ustu temmuz olan.
hesabın var mı? giriş yap