• erken anadolu beylikleri ve selçuklu medeniyetleri döneminde, medrese cami gibi yapıların dış taş süslemeleri için kullanılan mitolojik bir semboldür.

hayat ağacı motifleri bir ejder veya aslan motifi üzerinde yükselen ağaç ve bunun üzerinde çift ya da tek başlı bir kartal figürü ile sonlanır...

şamanizm inancına göre, göğün yedi kattan oluştuğunu anlatan ve meyveleri, irili ufaklı, hayattan aldıkları ve verdikleri de boy boy insan ruhları olan ağaçtır.

kabala inancına göre hayatın ve yaşamın hem kaynağı hem sebebidir.

en güzel örneklerine mardin'de rastlanır. mardin'in mistik havasında; ev, cami, medrese ve kiliselerin koruyucusudur. eşikten geçenin ömrüne ömür katar.

derler ki; “eğer onu bulursanız, hemen yamacına oturun ve orada bekleyin. bulamazsanız aramaya devam edin. bulacağınıza dair ümidinizi kaybettiyseniz, etrafınıza bakın. o, hemen yanınızdayken de uzak, çok uzağınızdayken de yakındır.”
  • aya bak aya
    adam'la maya
    havada bulut
    henry ve ruth
    nerde hırsız
    orda masters
    menekşe mor
    sam whitmore

bu kadarını hatırlayabiliyorum ancak.
    (bkz: 80lerde cocuk olmak)
  • neredeyse tüm tarih boyunca ölümsüzlüğün ve sonsuzluğun simgesi olarak kullanılan motif. osmanlı kültüründe koruyuculuğuna ve uğur getirdiğine inanılan servi agacı bezeme motifi olarak kullanılmış. almanlar ıhlamur,fransızlar meşe, lübnanlılar sedir, sibiryalılar kayın kullanmışlar hayat ağacı motifi olarak.
  • önasya mitolojisinde rastlanan, ölümsüzlügü simgeleyen motif. genellikle antitetik olarak iki keci ya da geyik ortasinda betimlenir.
  • asil adı generations olan diziydi bu sanirim. "dizimiz daha uzun yıllar sürecek" mesajı veren bir isim secilmesi pembe dizi icin avantajli elbette.
  • bunca dandik dizi devam ederken bu dizi bitirilirse kendimi trtnin kapısına zincirlerim. bitirmeyin. bide küçük damadı ezmeyin lan artık. ezmeyin.
  • erken anadolu beylikleri ve selcuklu doneminde medrese, cami gibi yapilarin dis taş suslemeleri icin kullanilirdi...

bu hayat agaci motifleri bir ejder veya aslan motifi uzerinde yukselen defne agaci, bunun uzerinde cift ya da tek basli bir kartal figuru ile sonlanir...

en guzel ornekleri kasimiye medresesi ve yakutiye medresesi duvarlari uzerinde gorulebilir...
  • beyinciğin * dikey kesitini aldığınızda ortaya çıkan görüntü, hayat ağacı görünümü vermektedir. bazı kaynaklar beyincikten hayat ağacı diye de bahseder.
  • ne zaman kayseri'ye yolum düşse, şehrin kalansız bir hesapla taksim edildiği çınar ağacının yanında buluyorum kendimi. tam göbekte. trafik ışıklarının, yayaların, yani şehir piyadelerinin patikasının yanında. kayseri'ye yolunuz düşerse bu yeşil sakallı asuri'ye sorun yolunuzu. sol tarafı trenlerin otellerine götürür sizi, sağ tarafı teleferiklerden başka kuşu kalmayan erciyes'e, yüzü organize ilmeklerle işlenmiş halılara, soyu kurumuş traktörlerin paslı organlarının bulunduğu pazara dönüktür. organı alınmış bir pirinç atla, heyecanlı bir mustafa kemal, çınarın sırtına yaslanarak sivas'a, erzurum'a doğru gider.

ama benim kafam karışıyor, ışıklar bir yeşil, bir kırmızı, sarı o kadar kısa sürüyor ki. hazır değilim hiçbir zaman. sigara paketinin tamamını içiyorum karar verene kadar. sahibi şımarık bir çocuk olmalı buranın. tramvaylarla oynuyor sürekli. götü başı belirsiz bir yılana benziyorlar. aceleci ve gecikmiş yolculukların caydırıcı kanunları gibi işliyor her şey. adım atmaya korkuyorum.

öndeki kızın kalçasını pusula belleyen iki bölüşken piç, valizinde kokmuş elbiseleri ile eve dönen dikkate alınmayacak bir öğrenci, ehliyet hocasının amına koyacağını telefonda övünerek tüm şehre anlatan ehliyetsiz, saçları seyrelmiş kadınlar, yanlışlıkla sevişilen bir geceden ibaret bebeler... herkesin ağzında bi küfür. orospu çocuğu, anası sikişmiş, siktir lan, amına çaktığımın çıkardığı... siken sikene. herkeste yapay bi afrodizyak.

ankara'nın kavakları vardı. kılıçtan geçirildiler. kadavralarıyla siteler marangozları deneyler yapıyordu.

kayseri'de meydanın tam meydanında bir çınar ağacı var, hala duruyor. en sevdiğim kayseri'li o. pazarlık yapmayı sevmiyor. utangaç. sıkıştırmışlar iyice. yatağanını teslim etmesini bekliyorlar. mekanize bir birlik, tek tip bi tugay sarmış etrafını. hayatı o kadar ucuza satmıyor bu asurice konuşan tüccar çınar. firar edebilirsem eğer binlerce okumla ve tatar yayımla bir giray gibi tırmanacağım zirvelerine. kim küfür ederse çınarından ıskalayacağım.
  • oyuncu kadrosu on numara sıcacık bir aile dizisi. izlerken kendinden ailesinden bir parça anı buluveriyor insan, samimi dizi. takipçisiyim.
hesabın var mı? giriş yap