• kelimeler esasen bir ifade eksikliğinin ürünüdür.
    anlatamadığımız, anlamlandıramadığımız şeyleri yazarak anlatamaz, okuyarak anlayamayız. bize sözcüklerden fazlası gereklidir. bize renkler gerekli, sesler gerekli, hisler gereklidir.

işte bu da tamamen hayal gücü demektir.
  • benim de bir emile'im olsaydı, emile'in sahip olmaması için çabalayacağım şeylerin başında gelirdi. dönüyorum, dolaşıyorum ve hep o sahneyi hatırlıyorum. doksanların o vitrinli, vitrinleri süsleyen ansiklopedili dönemlerinde bir çocuk, vitrinden bir ansiklopedi almış okuyor. eve gelen işgüzar bir misafir çocuğa yaklaşıyor ve diyor ki " sen neden bunları okuyorsun? masal, hikaye kitapların yok mu senin?"... çocuk utanıyor, bırakıyor elindekileri, bir daha zorunluluk duymadıkça da almıyor eline. önerileni yapıyor, "çocuk" oluyor. okuduğu kitaplar çok şey katıyor ona. bir sürü insan tanıyor, bir sürü macerada heyecanlanıyor... kitaplarla, karakterlerle doluyor hayatı. zihninde yaşatıyor onları, can veriyor hepsine. yaşadığı en ufak olaya kitaplarından bir kahramanın tepkisiyle yaklaşıyor, bir an o oluyor.

hayal gücü gelişmiş bir çocuk oluveriyor o da artık. salıncakta sallanırken, annesini beklerken hayal kuran; baktığı her şeyi bambaşka yorumlayan bir çocuk. ancak bu hayaller, zihnini dolduran kurgular onu yavaş yavaş yaşıtlarından, hatta ailesinden uzaklaştırıyor. örtüşmüyor çünkü içindekilerle gerçekler. yıllar birbirini kovaladıkça hissettiği yalnızlık, kalabalık içinde tek başına olma hissi onu huzursuz etmeye başlıyor. daha az hayal kurmaya, uyanık kalmaya çalışıyor. gördüklerini yorumlamamaya, onlara diğerleri gibi bakabilmeye, görmemeye çabalıyor. tam anlamıyla başarılı olmayı beceremese de yaşadığı gel-gitlerde bazen kendine karşı zafer kazanmayı, bazen de kendine yenik düşmeyi tadıyor.

o çocuk hep çocuk olarak kalmaya mahkum ediliyor aslında, basit iki cümleyle. biraz daha karamsar bir ifadeyle, uyumsuz olmaya mahkum ediliyor. gelişmiş hayal gücü en iyi ihtimalle başarılı bir yazar, şair, ressam ya da bestekar yapabilir insanı. budanmış yanlarıyla yaşam süren bir birey, sahip olduğu hayal gücü sebebiyle mutsuzlukla kol kola gezmek zorundadır. işte bu yüzden bir emile yetiştirme şansım olursa, mutlu olabilmesi için ona sunabileceğim imkan olarak gözükecek bir şey var şimdiden: gelişmesi için emek harcanmayan hayal gücü.
  • "ereksiyon halindeki zeka." *
  • son zamanlarda yoğunlaşan içe dönüş sürecimde bunun da ayarını bozdum. böyle kafamın sol üst orta tarafında bi bulutlanma bıraktı farkındalığı, orada bir tutulma hissi yarattı aşamamak. neden mi? kısa bir aradan sonra...

reklamlar
    vay amına koyim manyak bi peynir bu! muratoğlu peynir! türko oooooooooooooğooo türko oooooooğooooo türko. kapağı atmaaa ayşeee teyzeee iki kapaak getireneee ebesinin amı hediyeeeee. hagis minik yüzücülerle bebeğiniz havuza sıçmadan yüzsün hagis dünyada bi numara hagis küçük yüzücü hagis hagis hagis. doktor levin'in manyetik penisini 5 gece kullandım eşim çok memnun. burdan herkese doktor levin'in manyetik penisini tavsiye ederim. bana minnettar kalacaksınız. kredi kartına 12 taksit türkiyenin neresinde olursanız olun kapıya teslim. gece uyurken pediniz kukunuza mı batıyor? yeni kaz tüyünden korteks sayesinde kukunuz gülsuyunda marine edilmiş gibi. korteks, kukunuzun sırdaşı.
    reklamlar

entry'miz tüm hızıyla kaldığı yerden devam ediyor. bodrum'un gece hayatından çok özel görüntülere geçmeden önce, ünlü playboy radioheadbanger'ın hayal gücüyle ilgili deneyimlerini getiriyoruz ekranlarınıza...

şimdi bunu okuduktan sonra gözlerinizi kapatıp yapın. kendinizi gözünüzün önüne getirin, elinizde de bir tüy olsun. tüyü hızlıca yere fırlatın ve yerden seksin. olmuyor lan sdfkljsdkfjsklfjsdk. top düşünün şimdi de. yere fırlatın ama yerden sekmesin, yere dokunduğu gibi tepkisiz kalsın. sdlkfjdklfjsdklfsjk olmuyor eet sekiyor. sanırsam deliriciğim.

eet bence "hava" morfiyıs. öperim gıdından.
  • "hayal gücü, gerçekliğe karşı savaşta tek silahtır."
    -lewis carroll
  • "fiziksel varlığı kusurlu ve aklı güvenilmez olan insanı, hayal gücü muhteşem yapmıştır." der john masefield..

"hayal gücü herşeydir. sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. hayal gücü bilgiden daha önemlidir." diye düşünmüştür einstein..

gidilemeyecek yerlere götüren, üretilmemiş nesneleri üreten, hiç görmediğimiz varlıkları zihinsel imgelere dönüştürebileceğimiz bir yetenek.. evet yaratıcılığın bir boyutu olan bir yetenek..

hayal kurmak elbette herkes için önemlidir.. yaratıcı hayal kurabilmek ise, bizlere sunulan bu müthiş armağan sayesinde ürün oluşturma potansiyeline sahip olduğumuzun bir göstergesidir aslında.. bu bağlamda bakıldığında hayaller önemlidir ve gerçekçiliği ya da farklı değişkenlerinden sıyrılıp bağımsız olduğumuzu gosterir..

hayalleri iki temel başlıkta inceleyebiliriz ve belki de bu yolla hayal gücümüzün bizi nasıl etkilediğini de düşünebilirsiniz..

1. kontrol edemediğimiz hayaller: yaratıcılığa katkısı olmayan, sıradan hayallerdir..
    rüyalarımız bu tür hayallerden mesela..

2. kontrol edebildiğimiz hayaller: düşünce gücüyle oluşan, kurulan hayallerdir..
    bunları birkaç alt başlıkta incelemek zorundayız çünkü büyük sır y* belki de burada..
    yaratıcılığınızı burada şekillendirirsiniz..

kurmaca hayaller: zihinde resim oluşturma hayalleridir..
    kırmızı bir elma desem, hemen canlanır gözünüzde değil mi?

yeniden üretici hayaller: geçmiş yaşantıların film şeridi gibi gözünüzün önünden geçip gittiği hayallerimizdir..
    yaşadığınız ve tekrar yaşamak istediğiniz bir an gibi..

vekaleten hayaller: vekil atayarak hayal kurulmaz mı? kurulur ve bu empati hayalleridir..
    çok üzülen bir arkadaşınızı düşünürken, ben onun yerinde olsaydım şöyle yapardım gibi..

yapısal canlandırma: yaratıcı hayal kurmanın everest'i olan hayallerdir..
    üç boyutlu zihin tasarımlar, bir makinenin son hali ve daha fazlası gibi..

hayal gücü, parmak izi yahut retina kadar eşsizdir ve bireye özgüdür..
    zekanızla pozitif yönlü var olur, yaşantı zenginliği ile gelişir, rüyalarınıza kadar ilerler..

şimdi kalkın, kafanızı sizi geliştirecek bir şeye takın ve hayallerinin peşini asla bırakmayan "o kişi" olun..

kaynak: uğur sak & üstün yetenekliler eğitim programı
    yine edit: yine imla
  • adıyaman'ın trafik kazasına bağlı hayal beldesi'nin futbol kulübü.
    (bkz: ankaragücü)
  • gerçek'te mağlup olanlara verilen teselli ödülü veya gerçekliği körelmiş/eksik olan kimsede gelişmiş olan kanal.
  • insanın kendinden dahi korkmasına sebep olabilecek düşünceler bütünü. bazen aklıma öyle şeyler geliyor ki "oha bunu hayal edemezsin" diye kendi kendime hayıflanıyorum. nedense şüphe ettiğim, olmasından korktuğum şeylerin hayalini kurar oldum. ama hepsinin sonunda aslında yapmaya götümün yemeceği tepkiler veriyorum hayallerimde. sanırım bilinçaltım cesaretlendirmek istiyor bedenimi.
  • insanı umutlu ve iyimser kılan güç.

bilim kurgu türünde filmler çekilmeye devam ediyor. eskiden şu an yaşamakta olduğumuz günlerin kurgusu yapılırdı. bugünlere geldik ve hayallerdeki gibi olmadığı anlaşıldı. işin ilginç yanı, umutlar 2100'lü yıllara taşındı. hayal gücü, insanlık var oldukça bizi etkilemeye devam edecek.
hesabın var mı? giriş yap