• bir neşet ertaş türküsü

bilemedim kıymatını kadrini
    hata benim günah benim suç benim
    eliminen içtim derdim zehrini

birgünden bir güne sormadım seni
    körümüş gözlerim görmedim seni
    boşa mecnun eylemişim ben beni

bilirim suçluyum gendi özümde
    gel desem gelirdin benim izimden
    her ne çekti isen benim yüzümden

sana karşı benim bir sözüm yoktur
    haklısın sevdiğim kararım haktır
    garibim derdimin dermanı yoktur
  • neşet ertaş eşini türkiye'de bırakıp zamanın furyasına kapılıp almanya'da alır soluğu. orada düğünlerde saz çalmaya başlar. bir gün yine bir düğüne gider düğün türkiye'de bırakıp arayıp sormadığı eşinin düğünüdür. o anda söylediği türküdür hata benim.
  • girisindeki baglama sesini duydugum anda hayatimdaki her seyi bir anda ustume deviren turku.
    saat gece 2'ye yaslanmissa ya boyle bir sey dinlemen gerekir ya da hicbir sey dinlememen gerekir. bazi saatlerin kendine ozel mahrem durumlari vardir. memleketin buyuk cogunlugu pazartesi sabahina gozunu yummusken sen ayaktaysan bi seylerin matemini tutmak zorundasindir. bu tip yas saatleriyse genelde "pismanlik"larini hissettirir insana en cok. sen dunyanin en sikindirik sehrinde bi seyler icerek kendini oldurebilmeye calisirken neset baba giristeki baglamayla ankara'dan check in yapar.

"bilemedim giymatini gadrini
    hata benim, gunah benim, suc benim"

bi seyin kiymetini bilememis olmak insanin yakasina son nefesine kadar yapisabilecek bir suctur. yapismasi da gerekir, koca bir omre golge dusurmesi gerekir, hayatinin anasini avradini sikmesi gerekir. cunku kiymeti hicbir sekilde olculemeyecek birinin heveslerine yumru olmak terbiyesizliktir, cezasi cekilmesi gereken bir gunahtir. bak, neset baba bile asmis boynuna pismanligin kolyesini, "hata benim" diyor.

"gel desem gelirdin benim izimden,
    her ne cektiysen benim yuzumden
    hata benim
    gunah benim
    suc benim"

bazen insan bi sey yapmayi cok ister, ama birisi "yap" demeden yapamaz. agzinin icine bakar, ilk harfi duyar duymaz harekete gecer. ama bazen sen insanlara o bekledigi kelimeleri hic soyleyemezsin. kapidan cikmak uzere ayakkabilarini baglayan insana "gel" diyemezsin bir turlu, goremezsin sen o ayaklarin sana donuk oldugunu, aslinda coktan o yola revan oldugunu anlayamazsin. oylece kalir bir hayat orada, koca bir hikaye ayakkabi cekecegi seviyesinde sonlanir, "git" demekten beter edersin her seyi, oyle kalakalirsin, dunyanin geri kalan yillari orada donar kalir.

insanin yaptiklarindan degil de yapamadiklarindan duydugu pismanliklar her zaman hepsinden daha agirdir. neset ertas bu turkuyu butun caresiz pismanlarin sirtina ulestirip yuklemistir, hepimizin sirtinda birer dunya var.

intihar etmeye cesaret edemeyen herkes acsin bu turkuyu dinlesin simdi. ölmüyorsun belki ama cok temiz yumruklar yiyorsun.

"körümüş gozlerim,
    gormedim seni"
  • türkçe'yle felsefe/bilim yapılır mı bilemem de, işkence yapılırmış; onu gördük sayesinde.
  • canlı canlı ve birbaşına çalıp söylerken, bir dünya oluveren koca usta'nın tam tabiriyle döktürdüğü,
    doğaçlamalarıyla akıl aldığı bir acaip itirafname ki, dinledikçe kendi hatalarıyla bir başına koyuyor adamı.
    elin ayağın öpeyim neşet baba, kendine iyi bakasın, canına sağlık.
  • bir özeleştiri. dilerim herkes neşet ertaş'ı örnek alsın ilişkiler canlansın.
  • youtube'da dolaşırken denk gelip neşet ertaş' tan dinlediğim türkü.

"şimdi kendimi moda sokmayayım" diyerek kapatmaya yeltendim ama ustaya saygısızlık olur diye kapamadım, dinledim...

kimyam değişti aq. piç gibi bakıyorum monitöre öyle...
  • salaş bir meyhanede, pişmanlıkların dolup boşaldığı rakı bardağındaki türküdür hata benim.

acıtır, ağlatır.
  • insanda derman bırakmayan neşet ertaş türküsüdür.
  • neşet'in feryal öney ile birlikte bulutlar geçer albümünde seslendirdiği türküsü. şu memlekette neşet türkülerini en güzel seslendiren iki sanatçıdan böyle bir çalışma dinlemek çok müthiş bir şey. inanın insan farklı bir halet i ruhiye içine giriyor dinler iken.
hesabın var mı? giriş yap