• haşlanmış patates, zeytinyağı, peynir, domates: kahvaltı, ikindi atıştırması

haşlanmış patates, krem peynir, kaşar, salam: kahvaltı, ikindi atıştırması

haşlanmış patates, sarımsak, yoğurt, zeytinyağı: ikindi atıştırması

haşlanmış patates, zeytin yağı, siyah zeytin, kırmızı soğan: salata

haşlanmış patates, zeytin yağı, yeşillik, soğan, salatalık: salata

haşlanmış patates, mayonez, sert peynir: kahvaltı, ikindi atıştırması

haşlanmış patates, zeytin yağı, biberiye, fesleğen, mozarella: kahvaltı, ikindi atıştırması

haşlanmış patates, zeytin yağı, süt: püre

haşlanmış patates, tereyağ, süt veya krema: püre

haşlanmış patates, kavrulmuş soğan, salça: börek içi

haşlanmış patates, soğan, maydanoz: börek içi

haşlanmış patates, soğan, maydanoz, lor veya köy peyniri: börek içi

haşlanmış patates, havuç, bezelye, mayonez: rus salatası

haşlanmış bezelye, havuç, bezelye, salam, mayonez: italyan salatası

haşlanmış patates, maydanoz, zeytinyağı, karabiber: püre, garnitür

daha gider bu, seviyorum seni haşlanmış patates.
  • bunu rendeleyip, rendelenmiş salatalık (suyunu iyice sıkın), sarımsak, tuz ve yoğurtla karıştırınca dünyanın en güzel yemeği haline dönmesine insan hayret ediyor.
  • bir numaralı ishal düşmanı, bağırsakların efendisi, nişasta küpü yiyecek. enteresandır kendisini sadece hasta olduğumuzda yeriz.

bir değişik formu için;
    (bkz: patates puresi)
  • mayonezle beraber çok hoş olan yiyecek. bilmemne sosunda 3 saat dinlendirilmiş, sadece güney afrika'da bir dağda yetişen bitkiyle tatilandırılmış dünyanın en nadir ve en nefis yemeğini getirseler derim ki patatesle mayonez var mı sen onu söyle?
  • yurtdışında öğrencilik yaptığım zamanlarda parasızlıktan ve yiyebileceğim şeylerin sınırlı olmasından hep aynı şeyleri tükettiğimden dolayı gına gelip bir dönem bütün yaz akşam öğününde salata ile beraber tükettiğim hede. tabi yanında da kremalı yoğurttan yaptığım cacık ile beraber. ne kadar sağlıklıydı bilmem ama 2 ay gibi sürede rahat 7-8 kilo vermemi sağlamıştı. amacım sadece karnımı doyurmaktı.

şimdi ise bana kilo aldırır mı diyerek korkuyla bu başlığı okuduğumda kalorisi az, rejim menüsü gibi entryler beni cesaretlendirdi. göt üstündeki tutmaç mı denir ne denir belin yanlarındaki o iğrenç fazlalıktan artık kurtulmak istiyorum. kaldı ki geçmişten gelen bir tecrübe de mevcut.

bugünden itibaren yanında spor ile beraber tekrar eski günlere dönüş yapmak için bugün startı veriyorum. ulan kızartması da ne tatlı olur dememe rağmen..
  • bu sıcak günlerde yakalandığım ateşli, mide bulantılı, diyareli pis hastalığımın kurtarıcısı olmuş yemek. kendisine o kadar alıştım ki, iyileşmeye başladığım ilk gün gittiğim alışveriş merkezinde gittim kumpir yedim. az önce de kızartmasını yedim patatesin, ama gönlüm haşlanmışını aldatmışım gibi hissetti.
  • olur da ertesi güne kalırsa tadı çok kötü oluyor niyeyse.
  • gastritten kaynaklandığı düşünülen mide bulantısına iyi geldiği iddasıyla akşam akşam annemin aazıma tıktığı tatsız tussuz şey. iyi gelmiyorsa bile hiç değilse zarar vermiyo sanırım.
  • bir gemi seyrinde/yolculugunda cilgin bir firtinaya yakalandiktan sonra olusan deniz tutmasi durumunu müteakip uzun süreli istifra lardan sonra, mideyi kendine getiren ve insanin böyle igrenc bir durumdan sonra yiyebildiği nadir besin... bir mucize....
hesabın var mı? giriş yap