• linc filan degil arkadaslar, bizzat basimdan/basimizdan gecen bir olay. kisiler ve yerler gercek.

sene 2005. ıtufest 05 o sene sahne alacak gruplar arasinda mor ve ötesi, kurban var. ben ve bir kac arkadasim organizasyon komitesinde yer aldik, bana görev dagiliminda cuma günü yani mor ve ötesi ile kurbanin sahne alacagi günde bir kac görev düstü. saat 12 gibi arkadaslarla bulustuk ve hazirliklara basladik. haber geldi, mor ve ötesi gelmis. üc bes arkadas karsilamaya gitti bunlari. elemanlardan biri yüzü kipkirmizi geldi, dedik noldu.kaprisin bini bir para, tripler filan yapmislar cocuga bir sürü. adamlar bir istek listesi cikarmis (yiyecek ve icecek babanda), yarisinin adini o zaman ilk defa duydum. cogunluk alkol bazli, jack daniels'in alti cizilmis felan. bizim iki arkadas maslak civarinda ne kadar büyük magaza varsa gezdiler o sicakta, ve telef oldular.
    biz öteki islerle ugrasirken baska bir arkadas geldi, olum kurban gelmis niye karsilamiyorsunuz diye bize giydiriyor. biz apar topar kalktik gittik. simdi su eski kutuphanin altinda bulunan derslik binasi o zamanlar yoktu, orasi bayirlikti. orada ufak bir festival alani vardi, iste standlar filan falan. biz kurbani o cimlik alanda, ögrencilerle otururken bulduk. tabi el pence divan gittik birazda sucluluk var. iste kusurumuza bakmayin, duymadik filan falan. sanirim burak'ti. gencler rahat olun, hava güzel, sohbet güzel soguk bira da var dert etmeyin filan dediler. biz abi aman abi olur mu filan derken var mi bir istediginiz dedik. yemekhane ne tarafta, yemek ne zaman cikar, disinda baska bir soru sormadan bizi kendi isimize gönderdiler. bütün gün boyunca kampüste ögrencilerle takilip muhabbet ettiler.
    mor ve ötesi mi? sanirim onlar bütün gün karavanlarinda jack daniels'larini yudumluyorlardi. haa bir de konsere baslamadan önce gökkafese direnen okula selam olsun filan tarzinda birseyler demislerdi de biz de kicimizla gülmüstük arkadaslarla.
  • sevgili harun tekin, siliyor musun bu rezil tweet'i yoksa burda yazarlar olarak bir şey deneyelim mi? bakalım sözlük mü büyük yoksa senin cihangirli dostların mı? şu an amerikada'yım, saat farkı var, sana 7 saat süre.
  • https://twitter.com/…ekin/status/607638339290841089

ben bu kadar götü kalkıklık görmedim. adam orda kendince kelime oyunu kafiye yapmış. bu arkadaş da gelip adamı tehdit ediyor. hakaret yok bi şey yok. tey allam

edit: iş yerinde vs açamayan arkadaşlar varmış. onlar için keps: http://i.hizliresim.com/jy9n6o.png

edit 2: kendisi cevap vermiş beni troll ilan etmiş :) https://twitter.com/…ekin/status/611010563674648576

"10 günlük tweet, karşı tarafın özrüyle kapanan konu. bir anda hatırlanmış, ne kibrimiz kalmış ne kötü şarkılar. sözlükçüler; trollere dikkat"

o zaman açıklama yapmak şart oldu. normal şartlar altında ben de kendisi ile aynı dünya görüşüne sahip olduğumuzu düşünüyordum. ama söz konusu tivitten sonra bu fikrim değişti. gerçek özgürlükçü sizmişsiniz biz değilmişiz. bir de hala karşı tarafın özrüyle kapanmış bir konu olduğunu söylüyor. tehdit eden kendisi, özür bekleyen de kendisi. bu konuda özür dilemesi gereken tek kişi varsa o da sizsiniz. keşke o sözün muhattabı olan kişi özür dilemeseydi de ne deneyecektiniz görseydik hep beraber. böyle tehditle zorbalıkla bir de yüzsüzlükle durmadan protesto ettiğiniz adamdan ne farkınız kaldı.

insanlar beni troll olarak nitelendirebilir. kendi görüşleri. ama her hangi basit bir eleştiride karşı tarafı trolllükle suçluyorsanız bu da sizin karakteriniz hakkında ipuçları verir. benim kişisel olarak ne kendisiyle ne de grubuyla bir sorunum vardır.

ek olarak ben mor ve ötesi dinleyen bir çok şarkısını playlist'inde bulunduran biriyim. konserlerine de gitmişliğim vardır. fark ederseniz yorumlarımda şarkılarınızla ve grubunuzla ilgili bir şey demedim. şu gereksiz detayı da vereyim. hayatı boyunca hep sol partilere oy vermiş bir kişiyim.

sonuç olarak görüyoruz ki insanların mentalitesi aynı. ellerine fırsat geçince tehditten, zorbalıktan, yüzsüzlükten çekinmiyorlar. sanatçısı da böyle siyasetçisi de böyle.

zorunlu edit 3: niye olaydan 10 gün sonra yazdığıma takılanlar olmuş. kendisini takip etmiyorum bir rt ile timeline'ıma düştü. ayrıca ilgi çekmek gibi derdim olsaydı tam 00.00 da entiriyi girer ve ayrı başlık açardım.

son edit 4: kendisi özür dilemiş. https://twitter.com/…ekin/status/611203844152946688

son olarak; amacım linç oluşturnak ya da dikkat çekmek değildi. entiri giriş zamanından anlayabilirsiniz zaten. sadece birilerinin harun tekin başlığına baktığında bu olayı görmesini istememdi. zaten bu kadar tepki çektiğini de sabah gelen mesajlardan sonra anladım. harun tekin özür dileyerek kendine yakışanı yapmıştır bence. daha uzatmanın büyütmenin anlamı yok.
  • tipik cihangir solcusu. ne yazık ki sağcı solcu fark etmiyor, kurtulamıyoruz lanet olası egolarımızdan. aynı tehditler kendilerine söylense yok efendim faşizm, nerede kaldı ifade özgürlüğü derler ancak tersi durumda bu tehditleri savurmaktan çekinmezler. işin acı tarafı tweet atan kişi ile aynı safta olduğunu anlayamayacak kadar kör etmiş bu ego kendisini.
  • “bu toprağa layık olmayan ne varsa değişecek. biz de değişeceğiz, yöneten de değişecek. burası cumhuriyet'in 100. yılında umutsuz ve çaresiz bir yer olmayacak. haklı öfkemizi yanlış yerlere ve birbirimize boca etmeyeceğiz. bu yaşadığımız şey kaderimiz değil. biz yaşadığımız hayatı değiştirebiliriz. kendi hayatımızı değiştirecek haysiyetli, iyi kalpli, bilime inanan insanlarız. biz canavarlaşmayacağız. bütün canavarlara rağmen..”

canavarlaşmayacağız, tüm canavarlara rağmen.
  • söz konusu tweet'i attığında öncesini bilmediğim için yaptığı ayıbı kaçırdığım adam. meğer gayet masum bir insana atar gider yapıyormuş. yetmediği gibi, ünlü arkadaşlarıyla adamcağızın twitter'ını trollemişler "deneyelim deneyelim" diye. insanların "abi kötü bir şey söylememiş sanki" diye uyarmalarına rağmen durmamış, "türkçe'de mor ve ötesi kullanımı önceden de var mıymış" tarzı saçmalıklarla atarına devam etmiş.

biz de düzgün adamdır diye takip ediyoruz anasını satayım bakalım neler diyecek diye. ah kibir ah. nelere kadirsin.

edit: oğlum sevinç erbulak hangisiydi lan? hayatımda az ünlüyü hatırlamaya kasmak kadar nefret ettiğim bir şey yok.
  • bir kaç sene önce, grubunun "serseri" adlı parçası muse'un "plug in baby" parçasıyla tıpatıp aynı olduğu bariz olup, (tıpatıp derken bu harun'da o gitar introsunu yazacak müzikal zeka yok tabi anca üç akor bassın, şarkının ritminden ve kompozisyonundan bahsediyorum) -tamam başka bir şarkıdan etkilenmek çok normaldir- katıldığı bir programda (hatırlamıyorum radyo programı mıydı neydi) muse'un o dönem çıkan yeni single'ı yayınlanmadan önce adamlarla dalga geçerek "artık isa'ya mı muse'a mı" gibisinden bişeyler söylemişti...

o andan beri benim gözümde yeri sıfırdır.. lise yıllarımda çok severdim halbuki.. sen bu kadar etkilenip (!) tıpatıp aynı şarkıyı yaptığın adamlarla ukala ukala dalga geçemezsin ayıptır... adamlar her 2-3 senede bir wembley'de hınca hınç dolu stadda konsere çıkar, sense okul şenliklerinde filan takılırsın ne bileyim fanta gençlik festivali mesela.......

o yüzden bu akşam twitter'da yaptığı hiç anormal gelmedi bana...
  • atanamayan meltem banko.
  • kezbana bağlamış.

edit: şimdi kezban isimli yazarlar siliyor musun o entriyi yoksa birşey mi deneyeyim diye mesaj atarsa tadından yenmez.
  • mor ve ötesinin 2013 ten 2022'ye kadar neden albüm çıkarmadığına yönelik tatmin edici bir açıklamasına rastgeldim. ve bu durumu şöyle ifade ediyor;

"ülkenin orta yerinde bir tane duvar var, duvarın üstünde bizim tarafa dönmüş devasa hoparlörler ve ekranlar var, oradan sürekli bir şeyler bağırılıyor, öbür tarafa sen bir tane minicik bir kağıt parçası bile atamıyorsun, atmaya çalıştığında öbür taraftakiler sinirleniyor "kafama kağıt düştü" diye. böyle bir durumda şöyle bir tercih yapacaksın; "ben bari duvarın bizim tarafındakilere birşey mi anlatayım, yoksa hoparlöre taş mı atayım, yoksa bir şey bulayım hoparlörü ters mi çevireyim"
hesabın var mı? giriş yap