aynı isimde "harry potter (dizi)" başlığı da var
  • yeni film haberi gündeme zort diye düşen fantastik karakter.

şöyle ki;

"harry potter'ın yaratıcısı yazar jk rowling, büyücülerin dünyasına geri dönüyor.

warner bros stüdyolarından yapılan açıklamaya göre rowling, harry potter'ın hogwarts'taki ilk senesinde 'fantastic beasts and where to find them' adlı ders kitabından yola çıkarak yeni bir film senaryosu yazıyor.

rowling facebook sayfasındaki açıklamasında yeni filmin, harry potter'ın öncesi ya da sonrasını anlatmadığına değindi. film, harry'den 70 yıl öncesine giderek, new york'ta başlayan bir büyücülük macerasını anlatacak.

yeni filmin harry potter gibi seriye dönüşme ihitmali de hayranlarını heyecanlandıyor.

2001 ve 2011 yıllarında vizyona giren 8 harry potter filmi 7.7 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştı."

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25466101/
  • hala annesi ve babasının okul yıllarının uzun uzun anlatıldığı kitap serisini beklediğim. sirius, lupin, fare ve james zamanları. lily var. ondan sonra snape var. çok güzel olurdu ya.
  • bu filmi çeken yönetmene ve senaristlere, daha doğrusu eserin bizzat sahibine soracağım sorular var. muhteşem eksik bir film. film esnasında burada niye böyle böyle yapmadı düşüncesine kapılı kalan insanlarla film izlemeyi kendime pek yakıştırmam, şimdiki vereceğim örneklerle beni o tarz kişilere benzetmeyin yalvarırım, sadece anlayamadığım tarafları var bu filmin.

1) voldemort felsefe taşı'nda parçalanmıştı, atomlarına ayrılmıştı ya adam... sonra ne ara birkaç hortkulukla hayata yeniden tutundu anlamış değilim.

2) voldemort'un harry potter'ın anası ve babasıyla zoru neydi? bak bunu çok merak ediyorum.

3) harry potter, ölüm yadigarları-2'de, bellatrix'in bankasını soyacağı esnada bir cüceyle konuşurken, cüce ne olduğunu anlamasına rağmen, niçin sap sap durmuştur ve bir büyü yapılmasına karşılık cücenin dize gelmiş olmasını kestirebilen tek bir kişi bile nasıl yoktur?

4) yine aynı bölümde, hermoni, bellatrix'in saç teliyle bellatrix kılığına girmişti ve bankanın özellikli bir yerinde bellatrix'in yeniden hermoni olduğunu gördük. meğer orada büyü işlemiyormuş... peki o zaman, bakanlıkta büyü yaptığınız o cüce, orada kendisine gelip, bir büyüyle tekrar nasıl dize gelebiliyor, oranın büyüsüne ne oldu sormazlar mı?

5) harry potter ateş kadehi'nde, kadehe dokunan voldemort'un yanına ışınlanıyordu. voldemort, harry potter filminde ölümün diğer adı demekti, * kadehe dokunmanın hediyesi ölüm müydü?

6) harry potter melez prens'te dumbledor'un hortkulukla olan imtihanında dumbledor'un kendinden geçtiğini hatırlıyoruz; peki harry potter diğer hortkulukların amına koyarken, niçin kendisinden geçmiyordu? biz istemez miydik harry potter da ortalığın amına koysun??

7) harry potter ölüm yadigarları 2'de, harry potter öldü sanılırken, malfoy'un anası yaşadığını bildiği halde niçin öldü dedi? ve harry potter öldüğünde, insan bir merak eder gidip de bakar, voldemort niçin suratına bile bakmadı? ki baksa ölmediğini anlayabilirdi.

yani arkadaşlar anlayacağınız dertliyim. bugün bu yazıyı yazarken de dertliyim, yarınki en şakrak yazımı yazarken de dertli olacağım. baş kahramanı ölmeyen hiçbir hikaye, asla gerçek bir hikaye olamaz. bu bilinmeli.

ayrıca, ya düşünüyorum da, şerefsizim muggle olmak varmış hayatta yahu.

düşünsene hermoni olduğunu, hep bir atraksiyon, hep bir entrika... mugglesin, evinde uzanmış biranı içiyorsun... var mı lan bundan daha öte mutluluk, büyü yapsan bulamazsın böyle bir mutluluğu.

şimdi snape olduğunu düşün bir de, snape'sin ve harry potter'in annesi seninle degil de, james'le yattı. ulan insan bir efkarlanmaz mı? ne bileyim iki tek atmaz mı? bir sigara yakmaz mı bu nasıl iştir ya? ne bileyim, en azından bir sigara yakıp mutluluklar dilemeliydi bence.

öte yandan bir de harry potter olduğunuzu düşünün, hep bir göt tutukluluğu... o öyle filmde rahat görünüyor ama, senaryoda ne yazıyorsa o oluyor. bakıyor senaryonun sonuna, heh tamam bu partta ölmüyorum, bi serinin daha amına koyarız artık düşüncesiyle oynuyor o çocuk o filmde. normalde öyle mi olur? voldemort'un suratını gördüğünde yapacağı ilk şey arkasına bile bakmadan, arkadaşlarını bile tanımadan topuk atmak olur. harry potter olmak kolay değil arkadaşlar. hafife alıyorsunuz. *

bir de voldemort olduğunuzu düşünün bitireyim entry'i. yahu 50 yaşına gelmişsin, anayla baba tamam, 2 yaşındaki velete suratındaki çizgi yüzünden büyü yapamıyorsun. böyle büyücülüğün, böyle lordluğun affedersin de amına fogkoyarım taam mı? milyon defa eline harry potter'ı öldürme fırsatı geçmişken, hiçbirini değerlendiremiyorsun... adamı işe almazlar ulan! böylesine bir beceriksizi ne bokuma alayım derler. bütün bunlara rağmen, o da hayata karşı bir sek rakı tüttürümez mesela. haramdır çünkü :d

haftalar sonra edit: çok güzel bir şekilde aydınlatıldım. tanımımı şu bilgiyle sonlandırmak niyetindeyim;

muthiş bir kitabın getirmiş olduğu son derece eksik bir filmdir harry potter.
    kitabı kadar aydınlatıcı olamamıştır filmi.
  • bir ucundan başladım mı bütün kitaplarını tekrar okumadan bırakamadığım bir fantastik roman serisidir. j.k rowling ablamız ilk kitabı harry potter ve felsefe taşı yayınlandığında bacaksız bir velet olarak işe başlamış harry'i kimsenin bu kadar önemseyeceğini düşünmemiştir kanımca. halbuki, kitaptaki her şey gerçekten ustaca kurgulanmıştır, hayal kırıklığına uğratmaz, adını sanını hak eder. mesela ben bu yaşıma gelmişim hala hogwarts'tan baykuşla mektup bekliyorum ama sanırım kendisi yolda hakk-ı rahmetine kavuştu. dıştan çocuk kitabı gibi görünebilir ama her yaştan insan zevk alır bence. (bkz: önemli olan iç güzellik)
  • sadece filmleri izleyip hiçbir kitabını okumayan insanların madde madde saçmaladığı seri. bunların cevapları kitapta fazlasıyla var gülüm. ayrıca filmlerde de var amk nasıl izlemişsin sen bunları?
  • bayram tatilinde 3. kitabinida okuyup bitirmeyi planladigim efsanevi seri.
  • her zaman favori kitap serim olarak kalacak ve her zaman kütüphanemin baş köşesinde duracak olan seri. bu seriye karşı hislerimi bir sürü kelimeyle anlatabilirim-ki bunu daha önce iki entry girerek yapmıştım (bkz: harry potter/@deathlycrimson)-ama bunu yapmayacağım çünkü bu seferki entry'mde harry potter kitaplarından sonra olan 28 şeyi yazacağım. belki aramızda bunu görmemiş olanlar, duymamış olanlar olabilir. ya da bir kısmını duyup bir kısmından haberi olmayanlar da olabilir.

--- tüm kitapları okumadan okunmaması gereken spoiler ---

1-) harry, ginny weasley'le evlendi. üç çocukları oldu; james sirius, albus severus ve lily luna.
    2-) kingsley shacklebolt sihir bakanı oldu.
    3-) hermione'yle ron evlendi ve iki çocukları oldu; hugo ve rose.
    4-) draco malfoy daphne'nin küçük kız kardeşi astoria greengrass'la evlendi. bir çocukları oldu; scorpius hyperion.
    5-) ebeveynlerinin ölümünden sonra teddy lupin büyükannesi andromeda tarafından yetiştirildi.
    6-) george weasley quidditch takım arkadaşı olan angelina johnson'la evlendi. iki çocukları oldu; fred ve roxanne.
    7-) harry ve nihayetinde ron sihir bakanlığındaki seherbaz dairesine katıldılar. hermione ise büyülü yasa uygulama departmanında (tam olarak türkçe'ye çeviremedim; orjinali department magical law enforcement) yüksek rütbeli bir memur oldu.
    8-) bill ve fleur weasley'nin kız olan ilk çocukları hogwarts savaşı'nın yıl dönümünde doğdu. ona fransızca'da zafer anlamına gelen 'victorie' ismini koydular.
    9-) ruh emiciler bir daha sihir bakanlığı tarafından kullanılmadılar.
    10-) ginny weasley birkaç yıl boyunca profesyonel bir quidditch oyuncusu oldu ama sonra emekli olup daily prophet'de (gelecek postası) quidditch muhabiri oldu.
    11-) harry ve dudley ailelerinin bir arada olması için birbirleriyle görüşmeye karar kıldılar.
    12-) percy weasley kingsley shacklebolt yönetimindeki yeni sihir bakanlığında memur oldu ve audrey adında bir kadınla evlendi. iki kızları oldu; molly ve lucy.
    13-) bill ve fleur weasley'nin üç çocukları oldu; victorie, louis ve dominique.
    14-) hermione yedinci yılını tamamlamak ve n.e.w.t.s.'i (fybs - feci yorucu büyücülük sınavı) vermek için hogwarts'a geri döndü. harry ve ron dönmediler.
    15-) mr. weasley sonunda sirius black'in motorunu tamir etmeyi başarabildi ve onu harry'ye verdi.
    16-) luna lovegood doğacı newt scamander'in torunu olan rolf scamander ile evlendi. iki çocukları oldu; lorcan ve lysander adında erkek ikizleri...
    17-) minerva mcgonagall hogwarts'ın müdiresi oldu.
    18-) harry, severus snape'in portresinin onarılmış bir halde en uygun olduğu yerde yani hogwarts müdürünün odasında olmasını sağladı.
    19-) alice ve frank longbottom asla iyileşemediler. ömürlerinin sonuna kadar st. mungo'da yaşadılar.
    20-) harry içindeki hortkuluk yok edildikten sonra yılanlarla konuşabilme yeteneğini kaybetti.
    21-) firenze en sonunda at adam sürüsüne tekrar kabul edildi.
    22-) cho chang bir muggle'la evlendi.
    23-) teddy lupin ve victorie weasley sevgili oldular.
    24-) gilderoy lockhart'ın sırlar odasında aldığı hasarlar hiçbir zaman iyileşmedi.
    25-) neville longbottom hogwarts'ın bitkibilim profesörü oldu. the leakly cauldron'ın (çatlak kazan) sahibi olan hannah abbott'la evlendi.
    26-) dolores umbridge muggle doğumlulara karşı işlemiş olduğu suçlardan dolayı tutuklandı, sorguya çekildi ve hapse atıldı.
    27-) harry ve ginny'nin çocukları the marauder's map'i (çapulcu haritası) çaldılar ve onu gizlice hogwarts'a soktular.
    28-) harry, ron ve hermione chocolate frog (çikolatalı kurbağa?) kartlarına dahil oldular.

--- tüm kitapları okumadan okunmaması gereken spoiler ---

bazı isimlerin türkçe karşılığından yüzde yüz emin olamadığım için ingilizcelerini yazıp parantez içine türkçelerini yazdım.
    ayrıca bu 28 gerçek dışında birkaç extra daha buldum ama onu da başka bir ara buna ekleyeceğim.
    bu 28 şeyin orjinalini okumak isteyenler buraya tıklayabilirler. metin ingilizce ama okumasanız bile güzel çizimler yapılmış durumda. en azından onlara bakın.

sihir sonsuza dek sizinle olsun!

edit: harry potter serisi bittikten sonra olanlar hariç bazı bilgiler de buldum onları da paylaşayım;

--- tüm kitaplar spoiler ---

1-) ilk harry potter kitabı aynı zamanda the battle of hogwarts'ın (hogwarts savaşı'nın) da olduğu 1998 yılında yayınlandı.

2-) yunan mitolojisinde kahin cassandra kimsenin kehanetlerine inanmaması yönünde lanetlenmişti. profesör trelawney'nin büyük-büyükannesinin adı cassandra'ydı.

3-) the mirror of erised (kelid aynası) bir insanın en içten isteğini gösterir. dumbledore aynaya baktığı zaman harry'yle aynı şeyi gördü; tüm aile bireylerinin mutlu ve bir arada olduğunu...

4-) ron weasley'nin patronusu su samurlarını kovalamakla bilinen jack russel terrier'dı. tesadüfen hermione'nin patronusu da su samuru.

5-) fred'in ölümünden sonra george bir daha asla patronus büyüsü yapamadı.

6-) little whinging savaşı'ndan sonra 13 kişi kovuk'ta alastor moody'nin yasını tutmak üzere toplandı. lupin ceseda bakmayı öneren ilk insandı. remus daha sonra hogwarts savaşı'nda ilk ölen insanlardan ilki oldu, bu da trelawney'nin kehanetini doğru yapıyordu. "on üç kişi beraber yemek yerse, masadan ilk kalkan ilk ölen olur." sözü gerçekleşmişti. (buradaki bilgiye göre remus deniliyor ama bir yerde de aynı kehanetin sirius için gerçekleştiğini okumuştum, beşinci kitapta on üç kişi yemek yiyorlardı ve ilk sirius kalkmıştı diye hatırlıyorum ama tam emin değilim)

7-) j.k. rowling voldemort'un en büyük korkusu ölüm olduğu için onun böcürtünün kendi cesedinin şeklini alacağını söyledi.

8-) hogwarts savaşı'ndan bir süre sonra harry snape'in portresinin müdür odasına asılmasını sağladı. ama snape portredeki yerini terk etmiş olduğu için bu gerçekleşmedi. ( it originally did not because snape abandoned his post cümlesini tam olarak türkçe'ye uyarlayamadım)

9-) voldemort aşk iksiri etkisi altında meydana geldiği için kimseyi sevemez.

10-) iki farklı jenerasyonda hogwarts'ın şakacı tipleri olan sirius black ve fred weasley gülerek öldüler.

11-) harry potter privet drive 4 numaraya ilk olarak sirius'un motorbisikletini kullanan hagrid'le gelmişti, oradan son defa da aynı şekilde ayrıldı.

12-) j.k. rowling lupin'in; durumunu saklamasına ve sosyal toplum tarafından dışlanmasına korkmasına sebep olan bir aids hastasının metaforik bir temsili olduğunu söyledi.

13-) fred ve george weasley'nin birbirlerinin yaşlılık hallerini gördüğü tek an ateş kadehine isimlerini koydukları andı.

14-) j.k. rowling eğer snape karanlık sanatlara doğru yönelmeseydi lily evans'ın ona romantik duygular besleyebileceğini söyledi.

15-) j.k. rowling son kısımda neredeyse dudley'yi platform 9 3/4'te büyücü bir çocukla yazacağını itiraf etti.

edit: orjinalini okumak isteyenler için; link

--- tüm kitaplar spoiler ---

edit: imla
  • çocukluğum. ergenliğim. şimdim.

hala her kötü hissettiğimde en baştan başlayıp son kitabının son kelimesini okuduğumda hala aynı boşluk hissini hissettiğim. bir yandan güzel insan rowling'e "yapma etme yeni bir kitap daha yaz acımasız kadın! " demek isterken diğer yandan içten içe hep böyle kalması gerektiğini düşündüğüm kitap serisi. harry potter klasiktir, çocuk kitabı diyene 12 yaşındaki halimle beraber dalarım.

o değil de, ben fred'i özledim.
  • içten içe sürekli kıskandığım eleman. ama hermione'yi ben kaptım biraz yatıştı olay.
  • daha farklı bitebilirdi dediğim
    --- spoiler ---

en çok prof. snape in ölmesine üzüldüğüm
    --- spoiler ---
    harika kitap/film serisi. alternatif bir son yapılmış buradaharry potter how it sholud ended
hesabın var mı? giriş yap