• - yenmez sanmayın, yenir yenir.

bugüne kadar duyduğum en hüzünlü hamiş annemin henüz on iki yaşında, ilkokulun hemen sonrasında gittiği öğretmen okulundan dedemlere yazdığı mektubun sonuna iliştirilmiş bu cümle. annem hal ve gidişattan bahsettikten sonra mektubun bir yerinde - tam da mevsimi olduğu için - dedemlerin yakınlarda göndereceklerini söyledikleri erzakla ayva da göndermelerini istiyor. mektubunu bitirdikten sonra ayva konusunda kendisini ciddiye almayacaklarından kaygılanıyor olmalı ki, mahsus selamların, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpmelerin ardından sayfanın altına kondurduğu son bir satırla ayvayı hatırlatıp içini rahatlatmak istiyor.

altmışların sonu, "zehmeri"nin en çetin zamanı, savaştepe'de soğuk bir öğretmen okulu yatakhanesinde on üç yaşında çelimsiz bir kız çocuğu sanki karşısında oturan babasıyla konuşuyor gibi, başını sallayarak bastırdığı kurşun kalemiyle "yenmez sanmayın, yenir, yenir..." yazarak mektubunu bitiriyor ve artık babasını ve annesini ikna ettiğinden emin olarak, yastığının altında buruşan sarı bir zarfla huzurlu bir uyku çekiyor.
  • sevimsiz yazar ayse arman sponsorlugunda milyonlarin dagarcigina giren sozcuk. ben senelerce hamis'in ayse arman'in bebek diliyle konusma ozentisiyle uydurdugu bir sozcuk oldugunu sandim, her gordugumde sinirlendim, sinirlendikce sinirlendim. ayse arman'in bu sozcugu kullanmasi yasaklansin istedim. simdi arman la ozdeslestirdigim bu sozcugu kullanan hic bir insani sevmem mumkun degildir. hatta bu insan bana borc verse, kotu gunumde yanimda bulunsa yine de sevmem, sevemem.
  • dunyanin en gereksiz yazarlarindan ayse armanin gormemisligi sayesinde pek cok yerde kullandigi ve ps'in arapcasi olan kelime.
  • not, dipnot, ps (post scriptum) manasında kullanılan arapça bir ad
  • son derece itici ve çirkin bir kelime... arşe arman başka meşhur edecek kelime bulamamış anladığım kadarıyla...
  • türkçe denyolarının "ek, ilave, düzeltme, not, dipnot " kelimelerinin yerine kullandıkları kıl topağı.
  • bazı gerizekalı kadınların gebe anlamında kullandıkları söz.
  • aşırı itici bir kelimedir. ayşe arman'ın sıklıkla kullanmasına şaşırmamak lazım.
  • her gördüğümde ilk gördüğüm andaki kadar kıl olduğum, şükürler olsun ki; saygı duyduğum, sevdiğim beğendiğim hiç bir insanın kendisini kullandığını görmemenin rahatlığıyla, kolayca ve basitçe, seveni hakkında kötü düşündüğüm terimdir.
  • kimi kadınlar arasında hamile anlamında kullanılan kulak tırmalayıcı sözcük.
hesabın var mı? giriş yap