• instagramda ultrason fotoğrafını paylaşıp '' ellerini koymuş oturuyor paşam'' yazan kadının yaptığıdır. çocuk daha doğmadan paşa oldu. amk ülkesinde çocukları böyle yetişiriyorlar. ondan sonra hepsi ego manyağı gerizekalılar oluyor. anneme teşekkür ediyorum peynirli yumurta için yaygara koparan bana ''olm sadece yumurtasını ye peyniri bırak dediğinde atar yaptığımda o yumurtayı alıp suratıma yapıştırıp ''al şimdi bunu ye'' dediği için. evlat böyle yetiştirilir.

edit: sen o yumurtanın suratı nasıl gerdiğini bilir misin. muzzam bir andı. anlatıp anlatıp gülüyoruz en azından hatıra kaldı. ilk yüz maskesi ile 8 yaşında tanışan çocuğun dramı.
  • bu meraka sahip bireyler şirketlerinin bulunduğu plazanın dedektörlü kapısından geçmek yerine dedektörsüz çıkış kapısından geçmeyi tercih ederler. böylelikle hem bu meraklarını bir nebze de olsa gidermiş, hem de cenin halindeki bebeğini radyasyondan korumuş olurlar. ha kendilerine "kullandığın cep telefonu daha çok radyasyon yayıyor ama" diyorum; lakin dinletemiyorum. bu arada o kapının adı dedektörlü kapı mı, otomatik kapı mı; yoksa daha spesifik başka bir adı mı var bilemiyorum ben. üzerinizde metal bir eşya varken geçtiğinizde öten bir kapı kendisi.
  • "ben şişmanlamadım, hamileyim" mesajı verme çabasının ürünüdür.
  • felaket itici buluyorum.
    ben ilk öğrendiğimde" ben doğuramam onu" diyip ağlamış, anneme bile söyleyememiştim değil ki şov kısmını düşüneyim. o zamanlar facebook falan yoktu, gel gelelim yıllardır ismen facebookta olmama karşın bir kez bile bir şey paylaşmamış, bazen aylarca girmemiş, merak da etmemiş, yediği yemeği bir kere bile fotoğraflamamış bir ucube olduğumdan şu an hamile olsaydım bile içimde 4. aya kadar fasulyeye, ondan sonraysa uzaylıya benzeyen çocuğu teşhir etmezdim. olmadı bağırsak tenyanızı da çekin, safra taşınızı da, gerçi düşününce vardır bir yerlerde bunu yapmış olan, emin gibi bir şeyim.
    hayatınızı kasap vitrininde kıçına plastik gül sokulmuş koyun cesedi çiğliğinde izlemek istemiyorum. daha karında aristokrat ilan edilen çocuğunuz ilgimi çekmiyor. çok özel falan da olmayacak büyük ihtimalle, zaten bu mahremiyet arsızlığınızla ne bekliyorsunuz ki... n'olur "annelik harika", "memelerim süt dolu", "kocişimle doğuma girerken" gibi klişeden yıkılan temalı görselli mörselli paylaşımlarınız ilgi çekiyor sanmayın, herkes yapıyor. her paylaşımla özel olmak için yırtınırken ölesiye sıradanlaşıyorsunuz.
    daha doğmadan teşhir merakınız ve ilgi manyaklığınıza alet ettiğiniz, avmlerde anıra anıra ağlayan ve susturmaya bile çalışmadığınız çocuklarınıza bir zahmet sınırları olduğunu öğretin. inanın sosyal medyada annelik ve çocuk şovla geçireceğiniz zamandan daha az harcayarak hayırlı bir iş yaparsınız.
    ha benim çocuğum mu? tabii ki aristokrat ve bokunda boncuk var, sizinkilerden eksik kalır mı, annesinin bir tanesi snegurochka'nın kar prensesi:)
    iki ultrason fotosu kimsenin bilmediği bir yerde, bakıyorum arada.
  • bana "bir işi başarmak hamile kalmaya benzer; herkes seni tebrik eder ama kaç kere sikildiğini kimse bilmez." sözünü hatırlatan durumdur.
  • "her aktivitesini duyurma merakı" kapsamında bir davranış modeli olabilir.. nişanlandığını duyurma, evlendiğini duyurma, hamile olduğunu duyurma, tatile gittiğini, nereye tatile gittiğini duyurma vs. merakı da gözlemleyebiliriz bu kişilerde.. duyuru meraklısını antipatik gösterme dışında pek bir zararı yoktur.
  • enterasan diyaloglara sebebiyet verebiliyor bazen
    kalabalık bir çalışma ortamında samimi olunulan,
    çayı kahveyi beraber içme tercihinde bulunabildiğiniz bir kadın mesai arkadaşınız size seslenir epeyi uzaktan,
    zar zor gelen sese kafa çevrildiğinde, tanırsınız, aradaki mesafe katedilip biraraya gelindiğinde:
    + naber ?
    - iyiyim sen ? bişey mi oldu? (iş kasdediliyordur elbet)
    + yoo, olmadı....aslında oldu ama başka bu?
    - oldu mu olmadı mı? başka ne?
    + aayyyy solooozzz, hamileyim ben
    - (iç ses) yok yaaa, olmamıştır, sen seversin bu kızı, alkollüüykeen ? yok beee, yok yok olmadı canıııımmm, oha,yuh, utan kendinden
    - (dış ses) hadi yaaa, hayırlı olsun
    (sonra bir süre diyalog, monoloğa döner)
    + ay çok teşekkür ederim, aslında hiç aklımızda da yoktu, laf aramızda
    + sonra dedim kendi kendime "kızım yaş 35, riskli yaşlar artık" şimdi değilse ne zaman
    + e benimki de sen bilirsin deyince
    - hıı anladım
    + neyse, denedik filan bir kaç ay oldu bak işte
    - çok belli olmuyor ama
    + amaaan sölöözzz, daha yeni belli mi olur
    - olmaz değil mi?
    + yok yok olmaz, neyse ne diyordum, hah yaş dedim 35, riskli, üçlü test filan lazım olacak, down mown, sonucu kestiremedim, tam zamanı dedim
    - anladım
    + ben kız istiyorum, eşim farketmez diyor
    + sence benim neyim olur ?
    - bilmem
    + tabii canım, bilinmez ama sence ?
    - inşallah kız olur madem istiyorsun o kadar
    + inşallah inşallah, aslında ben normal doğum istiyorum ama duyuyorum etraftan zor diyolar
    - e tabii
    + senin eşin nasıl yapmıştı ?
    - epidural sezaryan
    + onu da konuştuk doktorla ama o iş biraz cesaret ister dedi. bir de erken daha bakalım dedi
    - tabii
    + ne tabii, zor mu epidural ?
    - bilmem, değil sanırım, hani ben gözlemci sıfatıyla biliyorum
    + anladım hanımla konuş diyorsun
    - diyorum
    + sizin kaçıncı ayda belli oldu erkek olacağı
    - 4 galiba
    + haa doktor da öyle dedi acele etme sen dedi nerde olmuştu sizin doğum doktorunuz kimdi memnun musunuz hastaneden ?
    - acıbadem ama doktoru hatırlamıyorum ben, memnunuz, e doğum işte
    + aa öyle deme hastane de çok önemli doktor da
    - öyledir
    + havuzlu han'a gittiniz mi? biz hafta sonu gidicez
    - gittik evet
    + ya ne diceem, bi akşam size gelelim biz konuşuruz eşinle detaylı detaylı
    - ne ben kesmedim galiba
    + yok bee aşkolsun
    - tamam gelin gelin, ya benim bi topl...
    + tamam tamam tutmiiim ben seni
    - görüşürüz, tekrar hayırlı olsun, görüşelim

yedin 20 dakkamı ayak üstü ama seviyorum kız ben seni yine de
  • bazılarında bir sebeple var olan ne yadırganması ne büyütülmesi ne de mevzuu yapılması gereksizdir.
    bazı insanların tercihidir. vardır kendince sebepleri kime neyse.

- olm senin facebook arkadaşın bir kadın var, hamile mi o ?
    + bilmem olm kimmiş ki lan o ?
    - ne bileyim hatırlamıyorum zeynep mi ne?
    - hamile mi o?
    + bilmiyorum dedim ya ne bileyim en azından benle birinci dereceden alakası yok, kesin. hem sanane olm, senin nerden haberin oluyorsa, işi gücü bıraktın benim arkadaş listemi mi tarıyorsun ?
    - la yok bea, kadın aka boka anons ediyor hamileliğini sen farketmiyorsun, çarşaf çarşaf resimleri
    + la olm olabilir de sanane sanaaaneeeee
    - dikkatimi çekmiş olm amma büyüttün haaa
    + neeaay ? ben mi sen mi? allaa allaaa yaaa
  • bu kadar güzel bir haberi paylaşmak istemek neden kötü olsun ki? kadınların bu haberi vermeye meraklı olmalarına hiç de şaşmıyorum. gayet yerinde bir merak.
    çocuk doğduktan sonra iş yerinde ay bugün 5 kere sıçtı dün işedi diye anlatmasınlar da ne yaparlarsa yapsınlar.
  • yakın zamana kadar bu meraktaki kadınlarla dalga geçerken bir anda bu meraka sahip olmuş olan bir kadın olarak, kimseyi kınamamak gerekir diye düşünüyorum. eee ne demiş atalarımız büyük lokma ye ama büyük konuşma. bir de bu merakına sözlüğü alet eden kadınlar vardır, bunlar belki reel hayatta kimseye söyleyemedikleri için sözlüğü kullanıyorlardır. (bkz: ben)
hesabın var mı? giriş yap