• quarklarin bir araya gelerek olusturdugu madde parcasi..(quarklar asla tek basina bulunmaz)..iki cesit hadron vardir: baryon ve meson..quarklar hadronlari 0 elektrik yuku ve 0 color chargei tasiycak sekilde meydana getirir..hadronlarin garip bi ozelligi ise kutlelerinin sadece cok az bir bolumunun iclerinde quarklar yuzunden olmasidir..
  • fizik lisans temel tanecik fizigi dersinin içeriginde yer alan konulardan biridir. hadron isimlendirmesi mezonlar ve baryonların ortak adıdır diyebiliriz.

atom alti parcaciklar konusunda temeli teskil etmektedir. baryonlar 3 adet kuarktan (baryonlar antileri disinda anti quark içermezler) , mezonlar ise bir quark ve bir anti quarktan olusmaktadır.
    ilk ve orta ogretimde yillardir en kucuk bolunemeyen parcacik atom dur sartlandirmasi neticesinde ilk duydugunuzda afallasanizda sonra aldiginiz bilgiler. temel bilimlerden fizikte atom alti seviyelerde varilan noktanin proton ve notrondan ibaret olmadiginin ispati hadronlar dir.
  • problemsiz çalışan wireless mouse markası. hap kadar usb vericisi ve sorunsuz yüzey seçmeden çalışmasının yanı sıra 20 - 25 tl gibi bir fiyata alabileceğiniz (abartmayım ama) logitech ayarında performans sergileyen hede. üzerine birde daha yüksek tarama yapabilmesi ve oyunlarda performansı artırması için dpi tuşu koymuşlar.
  • laptop şarj adaptörü kalitesiz olan marka. birkaç ay sonra bozulduysa heyecan yapmayın, aletin ömrü gelmiş demektir.
  • bunun termal macununu aldım laptopun derecesi yükseldi soğutucusunu aldım kendini soğutamıyor ki laptopa hayrı olsun. uzak durulması gereken, ucuz etin yahnisini doğrulayan markamsı.
  • hadronlar,protonlar gibi kütlesinden yalnız küçük bir kısmı, hadronların içindeki quarklarin durgun kütlelerinden oluşur... hadronların kütlelerinin çoğu, sistemdeki kinetik ve potansiyel enerjilerinden oluşur...e=mc² denklemindeki gibi, bir sistemde enerji..kütle olarak ele alınır...her zamanki gibi kütle bir enerji seklidir*..
  • kesinlikle uzak durulması gereken marka. mahalledeki bilgisayarcıdan laptop için şarj adaptörü aldım. yaklaşık 1 ay içerisinde bozuldu. adama götürdüm daha 1 ay anca oldu alet bozuldu dedim. adam abi karşıda servisi var ben oraya göndereyim 5 güne halledip gönderirler dedi, tamam dedim çıktım. 1 hafta geçti gidip sorayım ne oldu bizim adaptör diye adam bana sıfır kutudan çıkarıp aynısından verererek yenisini verdiler dedi. ben anladım ki aslında yenisini falan veren olmadı, bilgisayarcı mahcup olmamak için yenisinden bir adaptör vermişti. an itibariyle 6 aya yakın süredir kullandığım bu adaptörde gün itibariyle bozulmuştur. ucuz ne olacak olmadı atarım diye alınan mallar sırtınızda bir yük oluşturur. hiç girmeyin böyle şeylere gidin orjinalini alın.
  • kütle ve spinlerine göre baryonlar ve mezonlar olmak üzere iki grupta sınıflandırılan atom altı parçacıklardır.baryonlar diğer atomaltı parçacıklara göre daha büyük kütlelidir.baryonlar;proton-karşıtproton,nötron-karşıtnötron,lambda-karşıtlambda,sigma-karşıtsigma,ksi-karşıtksi,omega-karşıtomega parçacıklarını içermektedir.mezonlar ise pion-karşıtpion,kaon-karşıtkaon parçacıklarını içermektedir.
  • hadron sıralı tam liste şöyledir:

leptonların listesi
    elektron
    müon
    leptonların kütlesi hayal etmesi oldukça güç derecede küçüktür.

mezonların listesi
    artı pion
    eksi pion
    nötr pion
    artı kaon
    eksi kaon
    uzun-k
    kısa-k
    eta

baryonların listesi
    proton
    nötron