• pek mma maçı izlemem, bu maçtan önce çok tantana çıktığı ve erken kalktığım için bir acestream linki bulup izledim, adam resmen tecavüz etti gregora, neredeyse hiç tehdit almadı
    küçükken zaten ayılarla güreşiyormuş
    ikisi de kariyerlerine farklı şekilde devam etmişler
    khabib ufc'ye, ayı tekkene
  • başlığın habib nurmagomedov olarak değiştirilmesi gerekiyor.

orijinali latin alfabesiyle yazılmayan özel isimler latin alfabesiyle yazılırken okunuşu esas alınır.

habib nurmagomedov'un adının kiril alfabesiyle yazılışı şu. tartışmaya mahal bırakmaksızın düz bir şekilde "habib" yazıyor orada.

tıpkı khan, khatun kelimelerinde olduğu gibi ingilizler bu ismi yazarken de başına k harfi koyup khabib olarak yazıyorlar. orijinali habib'tir.

kiril alfabesinden latin alfabesine çevrilen bir ismi ingilizceden kopyalayıp türkçede khabib olarak yazmanın hiçbir mantığı yok. tamamen saçmalık. ilk hecedeki ses gırtlaktan gelen bir "h" bile olsa türkçede biz o sesi "h" olarak yazar okurken gırtlaktan okuruz. "kh" diye bir gösterim yok bizde.

edit: ben ismi direkt kiril alfabesinden okuduğum ve her yerde de böyle duyduğum için nurmagomedov diye telaffuz edildiğini düşünmüştüm çünkü düz bir biçimde nurmagomedov yazıyor. yukarıda mridul adlı yazarın paylaştığı videoyu izledim kendi ismini nurmuhamadov olarak telaffuz ediyor ilgili video
  • önden söyleyeyim, deistim.

ekşi sözlük kendini özgürlükçü diye niteleyen, özünde ise çomar diye hakaret ettiği kimselerden farklı olmayan tiplerin çoğunlukta olduğu bir yer. kafes dövüşünü duymuşluğum var ama hiçbir maç izlemedim. 3 gün öncesine kadar da ne habib nurmagomedov’u ne de gregor’u biliyor/izliyordum. haklarında bir fikrim yoktu. önce olaylı maçın özetini ve asıl maç sonrası olaylara denk geldim. izledim. ve dedim ki, neden?
    sonra habib ile gregor’un maç öncesi bastın toplantısı izledim. benim gördüğüm görüntü şuydu, rakibini dili, dini, ırkı yüzünden aşağılayan bir maymun ve ona karşı sakin olmaya çalışan bir insan evladı olduğuydu. maç sonu yaşadığı adrenalin ve bu basın toplantısının etkisi birleşince o olayların çıktığını idrak edebilecek akla sahibim. bunu onaylamıyorum, ama anlayabiliyorum. size ırkınız, dininiz, anneniz, kız kardeşiniz üzerinden hakaret eden birinie vereceğiniz tepkinin aynısını, göz önünde ve öğrendiğim kadarıyla kemer sahibi bir dine mensup insan yapınca neden bok atıyorsunuz? empatiden bu kadar mı yoksunsunuz, yoksa içinizdeki ırkçı kişilerin inanışlarına, şekline göre mi değişiyor?

türkiye, dört tarafı cahil ve okumuş çomarlarla çevrili bir kara parçasıdır.

edit: habib 'in çocukken ayı ile güreştiği videoeklendi.
  • conor mcgregor denen irkci, itici orospu cocugunun hayatini sikmistir.
  • yok sürüngendi ufc dovuscusu degildi reisciydi putinciydi. cody'den stephen thompson'a dc'den jon jones'a tum ufc dovusculeri adama ovguler yagdırıyor eksi bebeleri begenmiyor! sen bi 30 sn gures bakalım nerenden nefes alacaksın sonra gor... adam justin'i 1. roundda bitirmisti justinin nasıl soludugunu gorduk. striking dehaları edson barboza dustin poirier conor mcgregor alayını dumduz etmis bi adam ufc dovuscusu degilmis. hayır mma'in acılımını zaten bilmiyorsun onu anladık da adamın dini dili ırkı destekledigi sana niye dert oluyor. bu adam 155 lbs'de kim gelse bugunku triangle choke gibi herkesi hupleterek serer. nitekim mactan sonra da conor dustin macıyla ilgilenmiyorum ikisini de zaten bogarak yendim demistir. mma izlerken bjj judo ve wrestling tekniklerinden keyif almıyorsan sen zaten mma'den anlamıyosundur. git bare knuckle boxing izle, zeka kırıntısı olmayan sacmalıklar yıgını sana orda keyif verir. ha bi de dikkat et yolda bi guresciye denk gelirsen abi gures yasak ben sadece low kick atabiliyorum deme dinlemezler choke'larlar.

edit: bazı kekolar anlamadıgı halde hala fikir uretmeye devam etmis, onları egitelim. abu dhabi'de adamlar fight island insa etti. corona doneminden oturu maclar orda oynandı. yani tamamen giris cıkıstaki yasaklardan dolayı. senin mantıgına gore whittaker ve volkov da dunyanın umrunda olmayan dovusculer cunku abu dhabi'de dovustuler dun. ya da jorge, darren till, ısrael adesanya, usman... cok cahilsin gercekten:) dunyanın umrunda degil dedigin adam icin ufc president'ı dana'nın mac sonu basın toplantısını izle istersen diycem ama zaten hayatında bi tane mma macı izlemissin gelip politika, din, ırk zırvalıyosun. ayrıca kimi destekledigi neye inandıgı zerre umrumda degil. kendi klasmanındaki en iyi dovuscu mu, "evet!" gerisi elmayla armutu karıstıran holiganların isi.

edit2: https://twitter.com/…tatus/1320255394908938240?s=19
  • ulan adam zaten pound for pound da jon jones'u geçmek için bu maçı kabul etti şuan pound for pound'ta ufc tarihinin 1 numarası konumuna yükseldi. adam hala jon jones'tan sonra diyor. ilaçlı yakalanan ceza yiyen maç kaybeden jon jones nere khabib nere. bilmediğiniz her şeye yorum yapmasanız olmaz.
  • olm ufc ya da mma yani "mixed martial arts" ne demek bilmeyenler gelmis gures filan diyor. trol degilsen malsin. umarim trol yapiosundur.

anasini sikti khabib az bile yapti. ufc 3'de simdi alip bir de ben ustunden gececem connor in.
  • bu adamın isid i desteklediğini gösteren bir video var mı? yoksa siz orospu çocukları elhamdülillah dediği için mi boyle diyorsunuz?
  • maçla pek alakam yok ama dağıstan'a 3 kere gitmiş, rusya'yı da iyi bilen biri olarak, şu türklük olayını açıklayım. dağıstan avarları türk soyundan değil arkadaşlar. kafa karışmasın çin'den gelen avar türklerinden bahsetmiyorum. bu dağıstan avarları, kafkasların yerlisi ve zamanla dört bir yandan gelen türkler tarafından asimile edilip, türk kültürüne girmişler. bu yüzden de kendi kültürlerini yok eden, türkleri pek sevmezler. günümüzde de ruslar tarafından asimile edilmeye çalışılsa da rusça'nın en az konuşulduğu özerk bölgelerden birisi dağıstan. bölgenin kendine has bir sürü dili var. sonuç olarak kulaklarından ve dağıstanlı olmasından dolayı eski bir güreşçi olduğu belli olan bu arkadaş türk değildir.
  • kafkas kartalı, ataları gibi. fazla söze gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap