• baba meyvesidir bu.. genelde tüketildiği evlerde ancak evin babası sever.. dier hanı halkı da mecbur kalmadıkça yemez..
    oysa ki gayet lezizdir.. son zamannarda sevmeye başlamam geleceimle ilgili kaygılı düşüncelere sevketmektedir beni..
    bi de tabi babamın bu meyveyi pek sevmesi ve benim de hem onu alıştırmış olmam ve kıyamamam gerekçesiyle zarlarına kadar herbişeyini ayıklayıp direk içini kendisine servis yapma alışkanlığım itibariyle "iyi ki dört mevsim çıkmıo bu" dememe sebep olan şey.. portakalın yandan yemişi..
  • greyfurtun ilaclara olan etkisi konusunu biraz daha acmakta fayda var. genelde konusmak gerekirse, greyfurtun, agizdan alinan ilaclarin büyük bir kismini, vücutta parcalayan cyp450 3a isimli enzimi inhibe ettigi bilimsel olarak bilinen bir gercek. hatta gereyfurt ile alinan bazi hiv karsiti ilaclarin aktivitesinin 40 kat arttigi gorulmustur. bu da daha az miktarda ilac aliminin mümkün oldugunu gösteriyor.

aslinda cok ilginc bir konu bu. yani aldigimiz ilacin tamami ilac olarak görevini yerine getiremeden yine vücut tarafindan parcalanip atiliyor. iste agizdan alinan ilaclarin büyük bir kismini bu cyp450 3a kisaltmali enzim metabolize etmekte yani parcalamaktadir. bu enzimi inhibe eden greyfurt ise ilaclarin cok daha az parcalanarak vücuda dagilmasini saglamaktadir ki bu her zaman icin iyi birsey degildir elbette ki. sadece ilacin dozunu azaltmakta kullanilabilir ama bunun da doktor kontrolunde yapilmasinda fayda var.

sonuc olarak greyfurt ile birlikte hic bir ilacin alinmamasini tavsiye eder, ilacin fazlasinin da zehirli etki gösterdigini hatirlatirim.
  • kabuğunu ve acı ekmeğini iyice soyduktan sonra, dilimlere ayırıp, o dilimlerin üzerindeki zarları da temizleyip yutarım üşenmeden. içim dışım vitamin olmuş gibi, greyfurt yediğim sürece şu dünyada bana ölüm yokmuş gibi gelir. sonra da bir ohhhh çeker, allah baba'ya bin şükür ederim böylesi nimetler yarattığı için.
  • tüm acılığına rağmen aslında çok çok enteresan bir bitkidir greyfurt.. kafa karışıklığı, kıskançlık ve hayalkırıklığı gibi olumsuz düşünce durumlarında ilaç olarak kullanılır. bu durumları yok eder ve canlandırıcı karakteri ile kararsızlık, sürüncemede bırakma ve geçmiş için kaygılanma durumlarında fayda sağlar. manik ve depressif arasında gidip gelen durumlarda yardımcıdır. yaa.. öğrenin bunları kardeşim..
    (bkz: didaktik entry)
  • greyfurt insanın ağzında , gereğinden uzun kalmış antibiyotik tadı bırakıyor. her ne kadar acı da olsa, etli etli, sulu sulu bir greyfurt yemek kadar bana zevk veren başka bir meyve yok bildiğim. koca greyfurtu bitirince kendimi çok mühim bir vazifeyi başarmış gibi hissediyorum. şu sıralar fiyatı da çok ucuz; kilosu 1 lira. yağ yakıcı özelliği de ayrı bir cazip tarafı tabi, ehue.
  • greyfurt seveni severim. ortaya bir karakter koyuyordur çünkü. sevmeyeni de sevebilirim ama garanti değil.

o kendine has acılığı sevmek bir karakter meselesi çünkü.

ha yok şöyle yararlı, böyle vitaminli, öyle detoks diye yiyeni de üzerim, greyfurt ciddi meyvedir; çıkar ilişkisini kaldırmaz.

kararında yiyin, saygıda kusur etmeyin.
  • ilaç besin etkileşimi en yüksek olan meyvedir. ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan cyp450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan p-450 3a4 isimli türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerekir. eğer ilaçların farmakokinetik seyrini bozmamak ve zarar değil yarar görmek istiyorsak ilaç tedavi süresince greyfurt suyu içilmemelidir.
  • portakal'ın babası, mandalina'nın dedesi. saygımız sonsuz. çok seviyoruz.
  • kötü düşünceye, hayalkırıklığına, kıskançlığa birebir bir meyveymiş greyfurt. kafa karışıklığı , evhamlanma kuruntuya kapılma , depresif hal gibi durumlar içerisinde bulunanlara ikram edilmesi şarttır. canlandırıcı özelliği de vardır tabi hepsinin yanında. kötü bi olay yaşandığı vakit bi bardak greyfurt suyu dikilirse bi iki saat o bütün acıdan üzüntüden kurtulur insan .öyle de güçlü bi etkiye sahiptir.

tansiyon ilacı kullananların yemeden doktora danışması gerekir derler , bilmem neden. c vitamini deposudur bu da diğerleri gibi. bol bol lif bulunurmuş içinde.*

acı tadı içindeki narinjenin adlı kimyasaldan kaynaklanıyor. şeker oranı diğer türdaşlarına göre daha az ve sitrik asit oranı daha fazla, bu da greyfurt için "çok acı bi meyve" dememize sebep oluyor.

greyfurt acısına dayanmak bazı ülkelerde erkekliğe geçişi sembolize ediyormuş , bunu da dipnot düşiyim.
  • greyfurt ile ilgili olarak bir ileti posta geldi bana. bunu hiç dokunmadan sözlük yolu ile kamuoyuna sunuyorum.

--- spoiler ---

merhaba,
    mutlaka aklinizda bilmeniz gereken bir olaydan bahsedecegim.
    bundan yaklasik 1.5 yıl önce esim çok ciddi bir bas dönmesi yasadi.
    aylarca sürdü.
    bas dönmesi o kadar kötüydüki oturdugu yerden yere düsüyor.
    tv ile izleyemiyor hicbir seyi okuyamıyor.
    tekbasina yuruyemiyordu.
    hatta uyukusunda bile yataktan dusebiliyordu.
    ruyasinda bile basinin dondugunu söyledi.
    bu bas donmeleri sonucunda da surekli kusuyordu.
    bir sürü farklı; doktor gezmemize ragmen care bulamadilar. tum doktorlar klasik 1-2 bas donmesi ilaci verdi o kadar. ama hicbiri care olamadi.
    sorun 2-3 ay sonra bas donmesi gecerek tekrar eski haline geldi.
    sonra cok arastirdim. neden boyle olmustu ?.
    sonra bunu bulmayi basardim arkadaslar. (google sagolsun) problem greyfurt idi.
    esim hasta olmadan 1 hafta once cok agir grip olmus ve doktor bir suru ilac yazmisti yaninda da greyfurt suyu icmisti c vitamini takviyesi diye.
    grip gectikten sonra da bu bas donmeleri baslamisti.
    greyfurt icilen ilaclarin karacigerde parcalanip atilmasini engelleyen dunya daki tek meyveymis.
    boylece greyfurt ile ilac aliyorsaniz ve ilaca 1 hafta boyunca devam ederseniz tum ilaclar sanki bir kere de yutulmus gibi vucutta duruyormus. bu ilaclarin turune gore olumler bile olabilmekteymis. biz bas donmesi ile kurtardik. sizlere de bu uyariyi yazmak istedim. birkac yerde bununla ilgili mesajlar gormeye basladim ama cogu insan hala bilmiyor.
    lutfen ilac kullanirken greyfurt yemeyiniz veya suyunu icmeyiniz. bu emaili arkadaslariniza gonderirseniz, insanlarin biliclenmesini saglamis olursunuz.

--- spoiler ---

işte böyle...

ayrıca konu ile ilgili olarak;
    (bkz: #3845035)
hesabın var mı? giriş yap