• dün izleme şerefine ulaştığım bir süper kahraman filmi. evrenin koruyucuları yüzükler yaparlar ve yüzükleri evreni koruması için her galaksiden falan filan... ok güzel. oturup bu filmi oyunculuk, senaryo bilmemne açısından eleştirecek halim yok. öyle çerezlik, eğlencelik sinemadan da haz ediyorsan izle. saate baktırmıyorsa olmuştur.

--- spoiler ---

fakat bir noktaya çok takıldım ve değinmeden geçmeyeceğim. ulan evrenin koruyucuları var. düşünce ve istek gücünü gerçeğe dönüştüren potansiyeli sonsuz yüzükler var. bunları veriyorlar. evreni gezegen falan yiyebilen kötülerden koruyorlar. tamam amenna. bu yüzük bir şekilde bir insanı seçiyor ilk defa. bu da tamam.

fakat bu nasıl gevşeklik ve rahatlıktır ulan! evren polisi gibi bir şey olmuşsun, uçuyorsun, düşüncenle jet uçağından, uçaksavara, otoyoldan, kılıca silaha her şeyi yapman mümkün, bir nevi galaksilerarası süper kahraman olmuşsun; şaşıran yok. adamın kendi şaşırmıyor, arkadaşları, manitası da şaşırmıyor. manitaya gelip durumu anlattıktan sonra eve bıraktığında; "işte hal sen çok iyisin ama neden her şeyden kaçıyorsun." gibi sikimsonik ucuz felsefeler. lan adam uçuyor ablacım bilmem farkettin mi? enerjiden oluşan yeşil kıyafeti var, isteyince havada otoyol yapıyor. buna mı takıldın? öbür gözlüklü arkadaşı da öyle. televizyoncular bile öyle lan. adam helikopteri yarattığı yarış arabasına bindirip havada yarattığı otoyolda gezdirdi. haberciler tv'de olaydan "gizemli kahraman helikopter kazasını önledi" diye bahsettiler. nasıl önledi lan manyaklar? bunu sormaz mısınız? havada yeşil enerjiden varlıklar meydana getiriyor. cem yılmaz misali "aynı bizim faruk. o da yeşil will gücüyle çok güzel madde yaratıp kötülerle savaşır ama işi iyi bulaşmaz bu mevzulara" havası var herkeste.

uzay lan, uzay ordusu, yeşil düşünce gücü, uçaksavar, uçan adam, yeşil enerji kıyafeti... ne bileyim, dediğim gibi bu tip eğlencelik filmlerde pek fazla şeye takılmam ancak burada dikkat çekici derecede normal karşılandı olaylar.

-aşkım dünyaya uzay gemisi düştü. içindeki uzaylı kişi ki aynı zamanda evrenin en büyük kahramanı bana yüzük verdi, şimdi istek ve düşüncelerimi yoğunlaştırarak sınırsız bir potansiyele ulaşabiliyorum, yokluktan nesneler yaratıp süper gücüm ve dayanıklılığım ile evreni koruyacağım.
    -hep böyleydin. bağlanmaktan korkma.
    -aşkım uzay diyorum, evrenin ordusu diyorum, yüzük diyorum, bak buraya uçarak geldik.
    -korkularınla yüzleşmelisin. her şeyden böyle kaçamazsın. kendine bunu yapma.
    -eeehhhh!!!!(otoyol yaparım mode on)

--- spoiler ---
  • yamulmuyorsam son zamanların en hızlı süper kahraman filmi.
    dikkat: aşağıdaki spoiler yüksek hız içermektedir

--- spoiler ---

hop kahramanı tanıd...hop yüzük geld...hop yeşil fener old...hop adamımız buna alışt...hop kötü adam ortaya çıkt...hop kahramımız eğitim ald...hop dünyadaki yarini kurtard...hop herkes onun gerçek kimliğini tanıd...hop büyük kötüyü halletti...hop bitti

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

her şeyi geçtim tek bir nokta gözüme battı;

güneş neden o kadar küçük?!

--- spoiler ---
  • filmdeki en büyük mantık hatası hal jordan'ın "ben daha bugüne kadar evrende bizden başka kimse olduğunu bilmiyordum" demesiydi. sayın hal jordan, superman ne lan ? at mı o ? superman !! bu filmi yazan çizen kimse kafam girsin sayın seyirciler. koskoca dc evreninin en önemli karakterlerinden birinin filmini çekiyorsun ve sanki bizim mahellede geçiyormuş gibi bir background hazırlıyorsun. dc evrenindeki, hatta şu yaşadığımız dünyada da, ilk süper kahraman superman'dir (jsa'yı saymıyorum). dakika bir gol bir adam krypton'lu olduğu söyler zaten. şimdi, eğer green lantern, superman'den önce bu olaya girdi diyorsan sevgili yönetmen ben de sana girerim. amına koyim bir kere gotham ya da metropolis falan demedi adam kahraman olunca.

bak marvel'a, ne güzel her şeyi bağlıyorlar.
  • yüzüklerin olayi düşünülen herşeyi düşünülmekte olduğu süre için maddeye getirmesi... yani, limitler size kalmiş... şöyle diyeyim, kyle yüzüğü ilk aldiğinda kizarkadasi ona "işine yarayacak birşeyler düşün" dediğinde "not giant boxing gloves?" diye sormuştur... şimdi diyeceksiniz, bunu niye anlattin komik falan değil, bişey de anlatmiyor, niye yordun sözlük server'ini diyeceksiniz, * çünkü alex'in -bu kiz oluyor - verdiği "definitely not giant boxing gloves" cevabi gl'in en kült repliklerinden biri olmuştur, bilin istedim...

herneyse, mesela ilk zamanlarda kyle uzun sopa meydana getirmek, adamin kafasina taş düşürmek gibi basit oluşumlarda kalirken, son sayilarda şöyle bir sahne gördüm, hastasi oldum: bir grup eleman bankayi soymakta, green lantern da yüzüğünden birsürü ufak cin meydana getirmiş, cinler bu soygunculari durdururken kendisi de yarattiği yeşil bir merdivenden yere inmekte... güzel bir görüntüydü velhasil, iyi de çizilmişti, takdir ettim... velhasil ne demek?

yüzüklerin böyle süper özellikleri var, fakat şarj istiyorlar... makara yapmiyorum, valla... normal yüzükler günde bir kez, kyle'inki daha uzun zaman gidebiliyor, ion pil galiba... bir de normak yüzükler sari maddelere karşi etkisizler, fakat kyle'inki yine bu zayifliktan nasibini almamiş... bu sari renge olan zatifliği da gl'ler omnipotent olmasin diye guardian'larin özellikle yapmiş olduğu söyleniyor... ne ise, yeter size bu kadar...
  • tarkan'in salina salina sinsice klibinde canlandirmaya yaklastigi karakter.
  • in brightest day,
    in blackest night,
    no evil shall escape my sight.
    let those who worship evil's might,
    beware my power,
    green lantern's light!
  • seyircinin, süper kahraman oluyorsun da buna şaşırmıyorsun kahrını başından sonuna kadar çektiği film. yok iki laf ben de patlamasan rahatlamayacam.

--- spoiler ---

takmışsın yüzüğü eline, gözünü açıyorsun başka bir gezegendesin. böyle duvarlar falan mağara gibi parlak şekilli teraslı açık bi' oda dışarda uçan robot gibi şeyler adamlar. sen aynadan kıyafetine şekil yapıyorsun. e oha. e yuh amk.

--- spoiler ---
  • bıyık bırakan ırkın sadece insanlar olmadığını gösteren ilginç bir film.
  • bir de şu modu vardir kardeşin, özellikle yeşil yüzüğünü taktiği ilk zamanlarda, dc universe içerisinde superman, batman ya da wonder woman gibi taşakli hero'larla karşılaştığında şöyle olmasidir:

superman: bu adami masumlara zarar vermeden yakalamalıyız!
    green lantern: evet süpermen, acele etmeliyiz (oha süpermenle konuştum lan)
    superman: daha önce de karşılaştık, denyonun allahıdır
    green lantern: dombilidir taocudur (lan lan! bizzat süpermen lan)
    superman: o zaman metropolise dönelim!
    green lantern: eee... süpermen?
    superman: evet kyle?
    green lantern: abi bi imzani alsam? arkadaş için yani?
hesabın var mı? giriş yap