• bu oyundaki tv minibüslerinin antenleri de sürekli save noktasına işaret eder.
  • oyunda ikinci seviyede çok hoş bir bonus bulunmakta. şöyle ki; şehirde dolaşırken sağda solda üzerinde 1 den 8 e kadar numaralar olan spor otomobiller göreceksiniz. kendileri genelde binaların üstü gibi kolay görülmeyen ve kolay ulaşılmayan yerlerdeler. eğer bunlara bir şekilde ulaşıp, arabaya girmeye çalışırsanız başka bir bölgeye teleport olacaksınız. teleport olduğunuz yer bir ikinci el otomobil dükkanı ve önünde 8 tane boş park yeri var. eğer üç arabayı bulup da binerseniz bu park yerlerinde bir tank, bir firetruck bir silahlı ordu jipi, bir special agent's car ve 4 tane fuero gt bulacaksınız. ayrıca bütün bu araçlar silahlıdır. firetruck, su yerine ateş püskürtür ve cephanesi sınırsızdır. tank bildiğimiz tank. agent car da makinalı tüfek var 50 cephaneli. ordu jipinde de benzeri bir silah var. fuero gt lerin birinde makinalı tüfek, ikisinde mayın, birinde de oil slack var diye hatırlıyorum.
  • 3d modelleri çıkmış olan grand theft auto serisinin bende en çok iz bırakan oyunudur. çünkü bu oyunda küfür katsayısı bile gerektiği kadar kullanılmış, şiddet dozu ayarsız bir düzende(?!) gitmiştir. aklıma gelen fantastik detaylara gelirsek;

--- spoiler! ---

- gta tokenlarının hepsini bulsanız bile bir tanesi eksik mi kalıyor? o halde training mission'ı bitirmelisiniz ki kelkafa size özel token versin.

- tüm görevlerin isimleri radyolarda söyleniyor, belli yerlerde.
    (bkz: pizza cake)
    (bkz: taxi drivers must die)

- bulunduğunuz bölgeye göre göre radyo seçimi ve ses kalitesi/seviyesi değişiyor. tekrar eski bölgeye döndüğünüzde yerine oturuyor.

- 22 görevi de bitirirseniz, tüm mafyaların liderleri zırhlı ve simgesiz arabalarla peşinize düşüyorlar.

- oyunda b ve z type dışında "a type" adına sahip bir araba daha var ve sadece "yutes must die" görevinde görülebiliyor.

- gta tokenlarının bazıları denizaşırı olduğundan ancak rampa kullanılarak ulaşılıyor.

- save noktalarını bulmak için en etkili yol, cadde adları.
    1. bölümde yakuzaların yeşil telefonundan giderek avalon'u takip etmek çok akıllıca. çünkü çitleri gördüğünüz an training mission'a çıkıyorsunuz.
    2. bölümde scientistler ile zaibatsu kesişiminden aşağıya iniyorsunuz. tam 2 cadde kesişiminde bulunuyor.
    3. bölümdeki save noktası ise tedium'u biraz gezince sarnıç benzeri yapıların arasında. gonad'dan da gidiliyor.

- merak etmeyin, kill frenzy görevini tamamlarsanız polis pe$inizi bırakıyor. ancak tamamlamazsanız hem frenzy failed oluyor, hem de polis sayısı değişmiyor.

- arandığınızda, eğer ilk bölümdeyseniz ve training missionı tamamlamadıysanız, telefonu çaldırın. polisler gidiyor.

- yeşil giyimliler oto hırsızı. kırmızı giyimliler ise hırsız. bunu kısa zamanda anlıyorsunuz. ancak lacivert giyimli biri size doğru hızla koşuyorsa, kaçmanızı tavsiye ederim. ya da uzi vs. ile taramanızı. yumruklamaya geliyor çünkü.

- üniversitenin içinde (ilk bölümden bahsediyorum) bir alt geçitten geçtikten sonra otomatikman arabanız bombalı oluyor. para da ödemiyorsunuz.

- mafyaların size güveni minimumsa, yani "-" taraf yanıp sönüyorsa ilk bölümde peşinizden pistolla koşuyorlar. 2. bölümde tarıyorlar ya da flamethrower kullanıyorlar.

- aynı durum üçüncü bölümdeyse işler tamamen arap saçı oluyor, can kurtarmak bile çok zor.
    zaibatsu: rocket launcher
    krishna: flamethrower
    russian: shotgun, uzi, electrogun vs. ile saldırıyor.

--- spoiler! ---
  • bilgisayarım gta5 i çalıştırmayacağı için gaza gelip yüklediğim oyun.
    yayaları ezerken çıkan o jörk! sesini bile özlemişim açıkçası. ne eğlenceli günlerdi.

tanım: kişinin nostalji hissini kabartıp göğsünün sıkışmasına neden olan bir oyun.
  • otobüs durağından topladığımız sivillerle sucuk yapma görevinde insanlığımdan utandığım efsane oyun.
  • tab a basarak bol bol geğirip osurduğum oyun
  • 3. haritada oyanarken,sehirde katliam yarattiginiz icin swatlar pesinizden gelir.bunlari atlatip daha fazla suc islerseniz siyah arabali siyah elbiseli siyah gozluklu ajanlar pesinize takilir.olayi abartip ajanlarida atlatabilirseniz tum sehir evlerine cekilir ve ordu sizi oldurmek icin sokaklara dagilir.zaten ordudan kacma olanaginiz pek yoktur.cunku birsuru tank yolunuzu keser ve sizi fuze yagmuruna tutar.
  • oyunu save etmek için gittiğiniz kilisede jesus saves tabelasının altına yeterli paranız (50.000$) olmadan girerseniz tok bir erkek sesi sinirle "damnation! no donation, no salvation!" diye bağırırdı.
  • yıllarca oynayıp sıkılmadığım oyunlardan. uzun bir süre oynamamıştım, yükleyip tekrar oynamaya başladım. ama bu kez hiç yapmadığım şekilde, para biriktirip diğer bölüme geçmek için değil, bütün görevleri tek tek tamamlayarak. ilk bölüm görevleri fazla zorlanmadan geçilebiliyor. peşinize en fazla swat ekibi takıldığından fazla problem çıkmadan görevler bitirilebiliyor.

ikinci bölümün görevleri ise bariz biçimde daha zor fakat, haritası kolay ezberlenen türden. araba boyatma yerleri şehrin en stratejik yerlerine yerleştirilmiş, polis fazla canınızı sıkmadan görevleri tamamlamak mümkün olabiliyor. burada ise, redneck'lerin tank çalma görevi haricinde peşinize en fazla beş polis, yani special agent'lar takılıyor, amacı sizi arabadan indirip öldürmek, aracınıza ateş etmiyorlar, bu iyi bir durum. canınızı polisten ziyade sıkacak olan şey ise çetelerin size karşı olan nefreti. en kızgın oldukları anda redneck'ler molotof kokteyli ile, zaibatsu makineli tüfek ile ki bu nispeten iyi bir durum, bir de zaibatsu'nun bir görevde bio-bitches dediği scientist'ler var. onlar ise flamethrower ile saldırıyor. bu aletin en ufak bir alevi size temas ederse öldünüz, çok dikkatli olmalısınız, ben scientist'ler ile arayı iyi tutup görevleri devam ettirdim sürekli. scientist bölgesinde geçen herhangi bir zaibatsu veya redneck görevi için bu kesinlikle şart. özellikle zaibatsu'nun orta seviye görevi olan scientist jenaratörlerini patlatma görevi. bu görev orta zorlukta olsa da scientist'ler ile aranız bozuksa yapmak imkansız.

ikinci bölümün bence en zor görevi ise redneck'lerin kırmızı telefonundaki ikinci görev. bu görevde içki satışı yaparken bilinçli şekilde yakalanarak kendinizi hapse attırıyorsunuz. hapiste polis kılığına girip nöbetçi polisleri öldürerek isyan çıkartıyorsunuz. isyandan sonra polis kılığında olduğunuzdan mahkumlar size saldırıp öldürüyor, bir strateji geliştirmeniz lazım. benim bu görevi bitirmemi sağlayan stratejim şöyleydi, en uzak yerdeki iki polisi belirleyip onları öldürüyorsunuz, silahlarını almayı unutmayın. isyan çok kızışmadan, mahkumlar sizle değil de birbirleri ile uğraşırken silahı ve üniformayı aldığınız yere girip önünüzden geçen polisleri öldürüyorsunuz, mahkumlar buraya pek girmiyor, girerse de geri geri koşarak kolayca vurabilirsiniz. burada beklerken önünüzden üç veya dört tane polis geçebiliyor. sayısı toplamda sekiz olan polislerin diğerleri ise olduğunuz yerin sol tarafındaki bölgede olduğundan önünüzdeki mahkumları öldürerek bu polislere ulaşmanız mümkün. sonra kapıyı açmak için gerekli olan jenaratörleri patlatacağınız yere, avlunun kuzeyine gitmelisiniz. üniformayı ve silahı aldığınız yerin tam karşısı, yine önünüze çıkan mahkumları öldürüp buraya gidin ve jenaratörleri patlatın. patlamadan sonra ise doğudaki avluda bulunan spacial agent car'a binmenizi istiyor görev. arabaya giderken de karşınıza çıkan mahkumlara dikkat etmelisiniz.

yine ikinci bölümde, redemption adında bir bölge mevcut ve redneck'lerin kontrolü altında, gördüğümde red dead redemption'ı anımsadım.

wang cars ise müthiş. şehirde rahat rahat terör estirebilmeniz için her şey var, su yerine alev püskürten itfaiye aracı, tank, makineli tüfekli askeri araç, makineli tüfekli special agent car, yağ, mayın ve makineli tüfeği olan dört tane furore gt mevcut. caps de aldım size aha şöyle;

http://i46.tinypic.com/2009vu0.png

tüm görevler bitince mafya sizi öldürmek için peşinize takılıyor. z car'dan inip roket ile saldırdı hayvanın teki, limuzin'de olduğumdan araç patlamadı allahtan inip hallettim, redneck lavuğu kamyonetinden inmeden temizledim ama siyah renkli meteor'dan inen schenist flamethrower ile saldırınca yandım, bonus olarak çıkan bu son görevi tamamlayamadım. ondan sonra ise şehirde kaos başladı, sokakta herkes birbirine saldırırken polis hiçbir şey yapmıyor. mafyanın şehri kontrolüne de inceden selam çakıldı böylece. save yaptıktan sonra şehir normale döndü, artık rahatça gezebiliyorum.

ikinci bölümün her şeyini bildiğimden mi yoksa dört beş gündür aralıklarla oynadığımdan mı bilmem bayağı alıştım, üçüncü şehre geçesim gelmiyor. mad island ve azeri heights çok kasvetli. ikiden sıkılıp geçip orayı da tamamlayınca editlerim artık.
  • süper oyun, hala oynarım ama bi kaç şey söylemem lazım...

- ulan polisler düşmeyin peşime, mafya öldürüyoruz size yardımcı oluyoruz, benim peşime düşüonuz amua goym.. bu nasıl iştir anlamadım.
    - kırmızı elbiseli soyguncu orospu çocuğu... seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım. ulan yavşak, elimde her türlü silah var, gelmişsin hala benden para çalmaya çalışıosun. manyak mısın bilader. böyle yersin kafana işte.

tamam geçti sinirim, entryimi bitirebilirim...
hesabın var mı? giriş yap