• anadolu'da; "gozlerini fal ta$i gibi acmak" anlaminda kullanilan deyim.
  • annelerin çoklukla yaptığı eylem. bir mimiktir. misafirliklerde yahut babadan saklanması gereken birşey varsa acilen kullanılır. özet olarak "sakın" anlamı taşır. tehdit içerir. fakat kimi yetenekli anneler çeşitli surat ifadeleriyle çeşnilendirerek gözleri belertme eylemi ile 10 a yakın cümle kurabilirler. "sakın bir tane daha kurabiye isteme. evde hesaplaşırız. terlik geliyo bak terlik. otur yerine. akıllı dur. şımarma. ağzından bişiy kaçırma. sus. kal orda." bunlardan birkaçıdır. çok belertilmiş anne gözü ileri yaşlarda pısırıklık ve sosyal fobi gibi sonuçlar verebilir. olsun, sperm sayısını azalttığı saptanmamıştır, korkulacak birşey yoktur.
  • gözlerini, akı çok görünecek biçimde açmak. *
    bir nevi anne tehditi olarak kullanılır, "gelmiyim oraya" anlamını taşır.
  • benim annem bir melek dizisinde oya başar'ın birilerine kızarken sürekli yaptığı harekettir.
  • yıllar yılı gözlerini bereltmek olarak bildiğim gözlerini kocaman açma hadisesi. annem çok kullanır, sırf bu yüzden bereltmek olarak kalsın benim için.
  • annem geçmiş karşıma bin tane nasihatı sıralıyordur arka arkaya,artık öyle bir daral gelirki dayanamazsın ve anneye çemkirilmeyeceğinden gözlerin beyazını en çok gösterebileceğin şekilde açıp 'yeter anne' dersin...sen etkili olacağını düşünürsün ama annem hiç etkilenmez bu durumdan ve gözlerini belertme öyle de dinle beni der...yani açılan gözle kalmış olursun sadece...
  • bizim ailede "memnun olmama ifadesi" anlaminda kullanilirdi.
    yani bakislarla kufretmek gibi bir sey.
    o yuzden "belertme gozlerini!!" kalibini cok duydum zamaninda.
  • tipik anne uyarı sistemidir.

bu sayede anne evladını uzaktan kumanda eder.
hesabın var mı? giriş yap