• üç yönetmenin elinde üç farklı şekilde şekillenmiş şehir. ikisi bu işi çok iyi becerirken, bir tanesi şehri istenilen görsellikte sunamamış, rezil etmiştir.

en güzel, en doğru tasvir şüphesiz ki tim burton tarafından yapılmıştır. gotik tarz, karanlık ortam, kasvetli sokaklar ve suç şehrin yapısına işlemiştir. şehir gündüzleri bile karanlıktır, yağmurludur, sislidir ama bu göze batmaz. denizi gündüzleri bile siyah olsa, sokaklarından zift aksa, binanın ortasından baca çıksa yadırgamazsın. o derece mükemmel bir tasvirdir.

en saçma, en yanlış tasvir şüphesiz ki joel schumacher tarafından yapılmıştır. fütüristik bir tasarım olmasına rağmen, çok fazla renklidir. belki de bu kadar renkli olmasa beğenilebilirdi. sonuçta bu tasarımda da alakasız büyüklükte heykeller, gökdelenlerin arasından geçecek kadar yüksekliği olan köprüler, enteresan yapılar vardır. ama şehir o kadar renkli ve karnaval havasındadır ki, bir türlü kendini kabul ettirememiştir.

günümüze en uygun, en gerçekçi tasvir ise christopher nolan tarafından yapılmıştır. şehrin gerçekçi olmasının en büyük sebebi, çekimlerin efektlerle değil gerçek bir şehir üzerinde yapılmış olmasıdır. böyle olması bir bakıma dezavantaj olsa da nolan bu işi güzel kıvırmıştır. tim burton'ın tasarladığı gotik tarzı yakalayamasa da, bir suç şehri kimliğini, karanlık ve yozlaşmış bir şehri çok güzel yansıtmıştır. bu da nolan'ın başarısıdır. günümüz gotham'ını perdeye çok güzel aktarmıştır.
  • hayırsızın, uğursuzun eksik olmadığı, caddelerinde sokaklarında haydutların fink attığı kent.

ne vakit gotham city'den geçsem, gothamlı ünlü şair nedim'e ithaf edilen o muazzam gotham city kasidesi'ni anımsarım. geçmişe selam eder, göçmüşleri fatihalarla yad ederim. hazretin de buyurduğu üzere:

bu city-i gotham ki bin mislü beladır
    yek pare batman'ine haydut joker fedadır

yüreğine sağlık lale nedim, toprağın bol olsun çiçeğim.
  • türkiye'deki muadili kocaeli'dir. karanlık, kasvetli, havası pis tam gotham city.
  • gökdelenleri ve mimari yapısıyla buram buram ığdır kokan vasat hayali şehir. ığdır'dan esinlenerek yaratılan bir şehrin kahramanına nasıl ezeli rakip batman şehrinin adını verir yapımcılar anlamak mümkün değil. acilen türkiye futbol federasyonuna konuyla ilgili bir şikayet dilekçesi yazacağım.
  • batman'in şehridir. ilk kez batman'in 4. sayısında, 1940 yılında ismi geçmiştir. gotham city ismini ilk kez batman yazarlarından bill finger kullanmıştır. alan moore da özellikle bazı swamp thing maceralarında background olarak gotham city'yi seçmiştir.

nightwing, black canary, batwoman, ragman, hitman ve section 8'in öyküleri de gotham city'de geçer.

kriminal tiplerin oyun parkıdır. zaten çoğu batman yüzünden bu gotham'a gelirler. esasındanew york city'nin nickname'idir.

(bkz: gotham)
  • karanlık ve kasvetli hali en son 1995'de görülebilmiş şehir. bu tarihten sonra gelen yönetimler şehri çocuk parkı ile wall street arası bir şekle sokmuştur.
  • harvey dent diye bi adam varmış. yok efendim suçluları hapse attırıyomuş da kötülüklere savaş açmış da tamamen safsata bence o da diğerleri gibi cebini doldurmanın peşinde. şimdi de parti kurucak diyolar. biz bunun gibileri iyi biliriz. takmış peşine siyah pelerinli bi herifi adalet dağıtıyo güya. hayır sen kimsin ki adaleti sağlıyosun ya. otorite misin nesin sen. bunun gibilerin oyununa gelmeyelim elimizi vicdanımıza koyup, bu adamın gotham'a verdiği zararları görmemiz lazım.
  • (bkz: mecidiyeköy)
  • batman cataclysm'de şiddetli bir depremle neredeyse tamamı yerle bir olan, batman no man s land'de hükümetin karantinaya alıp sadece uçakla bıraktığı yardım kolileriyle oradakilere destek olduğu, başta penguen ve two face olmak üzere suçluların bölgeleri paylaştığı, sonrasında lex luthor'un (sadece o mu bilmiyorum) büyük bir finansman sağlayarak yeniden inşa edilen şehir (en azından nml'nin sonunda öyle olacak deniyordu).
hesabın var mı? giriş yap