• kore müziğinde dinlediğim, hatta severek, zevkle dinlediğim ve takip ettiğim tek grup diyebilirim.

kore filmlerini ve dizilerini, korecemi derdimi anlatacak seviyeye getirebilecek kadar izleyen ve seven bir insan olarak kore müziği ile ilgili gerçekten öyle bir beğeni ve ilgi sahibi olamadım, olamıyorum. pansori türündeki parçaların bazılarını zevkle dinleyebiliyorken, şu an popüler olan o kızlı erkekli grupları dinleyemiyorum. denedim olmadı... olduramadım...

bana gerçekten giyimleri, dansları ve hatta şarkıları çok ilginç geliyor, "alla alla bu nasıl tutmuş da sevilmiş de milyonları peşinden sürüklemiş" dedirtiyor. sanki sadece ergenlik çağındaki gençlerin sevebileceği türde bir müzik ve pazarlama kurgusu gibi geliyorlar bana.

ancak tek bir istisna ile, o da got7 grubu. şimdi geriye dönüp baktığımda inanın hatırlamıyorum, nasıl denk geldim de ilk şarkılarını dinledim diye, ama sanırım ilk dinlediğim "if you do" şarkılarıydı. bir baktım ben o şarkıyı tekrar tekrar günlerce dinler olmuşum. zaten bir şarkıyı beğendiğimde, günlerce tekrar tekrar dinlemek gibi bir huyum var. sanırım bendeki önyargıydı, sahnede kalabalık oluşları, saçları, makyajları, giyimleri mi acaba itici gelmişti de ben sevememiştim kpop dünyasını derken, denedim başka gruplara ve şarkıcılara da şans verdim ama yok olmadı. bir baktım, daha videolar tamamlanmadan yarıda kesmişim ve hooop got7 şarkılarına geri dönmüşüm.

uzun bir süre şarkılarını dinledim, sonra kim bunlar da benim ilgimi ve beğenimi kazandılar diye ufak bir araştırma yaptım. üyeler kimdir necidir derken bir bakmışım ki bu grubun birden fazla bir sürü show programı var. bir bölüm iki bölüm derken bir bakmışım izlemişim ne var ne yoksa. o kadar çok sevdim ki ben bu çocukları, yüzümde bir gülümseme oluşturdular ve içimde şahsen tanımadığım bu çocuklara karşı da bir sevgi oluştu. sonra fark etmeye başladım, diğer gruplar gibi değillerdi, farklı bir havaları en önemlisi de boyalı saçlarına, makyajlarına rağmen çok sıcak bir doğallıkları vardı bu grup üyelerinin. hepsi ayrı ayrı yetenekliydi ve de çok ciddi çalıştıkları, başarılı olmak için ne kadar da yıpratıcı bir süreçten geçtiklerini fark ettim. dışardan ışıltılı zengin ve rahat görünen dünyanın içinde ciddi stresli, yoğun çalışma programları olan ve de rekabetin çok ciddi boyutlarda olduğu bir sektördeydiler. got7 grubunu tanıyana kadar açıkçası kpop sektörü de bana pek bir şey ifade etmiyordu, nerdeyse sıfır düzeyinde bilgim vardı diyebilirim. aslında hala da pek bilgili sayılmam.

ben bu grubu seviyorum ve artık işlerini de takip ediyorum. hatta bu yaz, bu 7 üyeli grubun 2 üyesinin oluşturduğu bir diğer grup olan jj project'in albümünü baştan sona tekrar tekrar zevkle dinledim. jj project, aslında got7'dan da önce kurulan ve var olan bir grup iken daha sonra got7 ile yola devam etmişler. ancak bu yaz bu ikili o kadar güzel bir albüm çıkardılar ki, mutlaka dinleyin derim ve şuraya da şarkılarını dinlensin diye bırakırım : tomorrow, today

sadece grubu değil, üyelerini de ayrı ayrı beğeniyorum, gerçekten çok iyi kalpli, yetenekli ve sıcacık insanlar. bir gruptan çok kardeş gibiler ve o güzel ilişki de o kadar doğal bir şekilde yansıyor ki, insan istemsizce onları izledikçe gülümsüyor.

bugün de yeni albümleri çıktı ve işte son çıkan şarkıları : you are...
  • son jenerasyonda dinlenebilen sayılı gruplardandır. son şarkıları şuana kadar çıkardıkları arasından en iyisi.

calling my name
  • 2014 çıkışlı, 7 üyeden oluşan, jyp şirketine bağlı bir kpop grubu. çok eğlenceli "crackhead" üyeleri vardır, aşağıdaki entryde de bir plot twist vardır:
    you calling my name şarkılarıyla birlikte maalesef bir bağımlılık yaşadım sayelerinde.
    calling my name
    diğer sevdiğim, kıymetlim:
    love you better
    diğer bir beğendiğim, japonca şarkıları için:
    flash up
    şimdi şöyle, bu grubun epey videolarını izledim ben, programlar, video serileri vs. farklı grupları ben de izleyemedim,
    plot twist: hayranları değilim.
    sadece çok eğlenceliler, içlerinde bir entertainer yatıyor. kesinlikle öyle. istemesem de izledim resmen aylarca epey bir video. kendilerinde emeğim vardır yeni albümlerini pek beğenmedim mesela ama yazık ödül alsınlar falan diyebilirim gayet... ya cidden şarkıları çok iddiasız, çok daha iyisi olabilirdi bu konuda kırgınım. öyle bütün şarkılarına kefil degilim ama dinlenir yine. çok celiskili konuşuyorum gibi biliyorum ama durum bu, kişilik olarak ilgimi çekiyorlar.
    neyse, haklarında yazmasam olmayacaktı, koca bir yıl neredeyse onlarla geçmiş.
    hepimizin bildiği sanki tanıdığı bir şarkı: bu da favorimdir:
    if you do
    neyse kısaca grup üyeleri çok eğlencelidir, hayran grupları hemen hepsini eşit sever, 2014 çıkışlı üçüncü nesil bir kpop grubudur. üyelerin en genci 23 en yaşlısı 26 yaşındadır. üyeleri blogta yazdım, link bırakacağım.
    şu kısa videoda üyeleri görebilirsiniz:
    kek süsleyelim
    yani başka grupları ben de izleyemedim nedense, bu gerçekten klişe bir söylem.belki ama hayranları da değilim, önyargılı da değilim sadece diğer gruplari izlemek keyifli gelmedi. neyse, şarkılarini da biraz daha begenebilseydim mükemmel olurdu. üyelerin solo olarak beğendiğim epey şarkıları var bu arada onları da belki başka bir entryde söylerim ya da bloga göz atarsınız, reklam için üzgünüm. got7 part 1 part 2
  • çok komik bir grup. youtube ta bir sürü videoları var çok eğlendim izlerken. yaptıkları müzikler pek tarzım değil ama 2 tane kuvvetli vokali var dinlenir .
    hele bu cozuk favorim.
  • 2014'ün kore'sinden çıkma hip hop grubu. türk antifanları götseven diyormuş. e desinler.

girls girls girls parçaları hoş. gaza getiriyor. tez arefesinde ihtiyaç var. bide yanına exo, temiz.
  • sonunda jyp şrfszi ile yollarını ayırmış olan grup.
    ortada belirsizlik olan dönemde jyp 'nin hisseleri düşmüştü. üyeler jyp' den insanları takipten çıkmaya başlayınca azıcık da olsa ne olacağı tahmin ediliyordu. jyp de albüm stoklarını yenileyerek yine üyelerden nemalanmaya devam edip hisselerini yükseltti.sonunda da şirketten ayrıldıklarını belirttiler.

kpop çok uzun süredir takip ettiğim bir sektör değil karantina dönemi olmasaydı muhtemelen takip etmezdim. ama takip etmeye başladığım süreçte en sevdiğim grup exo oldu. ondan sonra got7 geliyor. exo sm 'in elinde mahvolurken got7 da jyp' nin elinde mahvoldu. çocuklar en verimli dönemlerinde cb falan yapmıyorlardı. cb yaptıklarındaysa promo almadılar. şimdi neler olacağını zaman gösterecek ama uzun bir süre bu yediliyi bir arada göremeyiz gibime geliyor. solo kariyerleri pırıl pırıl olacak çünkü hem çok değerliler hem de çok yetenkeliler.

aynı zamanda bu çocuklar benim için eşittir nezaket demek. bir kadına biri sarkıntılık mı etti kameraman frikik çekmeye mi çalışıyor merdivenden inince birinin yardıma mı ihtiyacı var, eğer got7 oradaysa bilin ki o sorunu çözer. o kadar nazikler ki bu durumu örnekleyecek bir sürü görüntüleri var. birlikte tekrar göreceğimiz günü iple çekiyorum.
  • jyp'nin en son çıkan grubu. pek sevilesidirler. grup resmen dünya karması gibi bir şey. çinli taylandlı amerikalı falan ne ararsan var.
    grup üyelerinden bambam taylandlı, daha 8-10 yaşlarındayken jyp seçmelerine girip geçiyor. çocuğun annesi acaaayip koyu bi rain hayranıymış. çocuğu konserden konsere sürüklerken çocuk da rain'e bayılıyor ve onun gibi şarkıcı olmaya karar veriyor. anne de taylandda rainden esinlenip kore reaturantı açıyor. şuan anne acayip zengin. çocuk da idol aldığı rain'in peşinden jyp'e girip grupta yer alıyor. yalnız rain, bambam'dan sonra şirketten ayrılıyor orası ayrı eheheh
    son şarkıları just right sevimlilikten ölücek.
    mark sen bi gelsene, bişi konuşcam senle.
  • güle oynaya dağılan grup.

tamam şirkette çok kötü muamele görüyorlardı kabul, ama yine de... fanlar günlerdir tetikte, herkes endişeli, grup dağılacak mı diye üzülüyorlar.

sonra bunlar gda törenine çıktılar hopluyorlar zıplıyorlar yüzlerinde güller açıyor. yahu sizin grup isminiz gitti bütün şarkılarınızın telifleri şirkette kaldı derken.... meğer telif hakları kanununda bilmediğimiz şeyler varmış.

got7, jyp entertainment'a bağlı olmadan da got7 olabilirmiş. ahgaseler epey mutlu şu an, üyelerin bi bildiği varmış.

bu arada mark youtube kanalı açtı ve daha bir gün olduğu ve hiç video olmadığı halde 417 bin subscriberı var. link de buyrun buradan

hadi bakalım gelecekte neler olacak.
  • grubun beğendiğim diğer iki b side'ını daha paylaşayım: (evet link hep link, hazır olun )
    run away bknz: sevimlilik

sick
    zaten kpop grupların daha çok mv' si olmayan şarkılarını beğeniyorum.
    bu da defsoul, grubun liderinin solo şarkıları:
    https://youtu.be/nweqxqrn_u0
    jackson:
    bullet to the heart (çince sarkilari çok az ama onlara da bakın, favorim onlar)
    youngjae:
    my day
    kendi sarkisi değil cover ama cidden hoş;
    youth
    edit: ben o kadar dinledim kendilerini bu yıl, bu yazıları yazdıktan kısa süre sonra ayrılık haberleri geldi, şaşırdım sanırım ya üzülecek bir şey yok gibi de, solo çalışmalara agirlik vereceklermis, hepsi farklı şirketlere gidiyor şu an. ileride devam edeceğiz biz ayrılmiyoruz muhabbeti var da, grup işi bir süre olmaz artık. daha da devam ederlerdi bence ama, son albümde de mutlulardı sanki çok son gibi gelmemişti bana. albüm çıkışından bir ay sonra ayrıldıklarını duyurdular. şirketten ayrıldılar sadece muhabbeti sığ geliyor bana şu an, basbayağı ayrıldılar işte. neyse yine de yakın zamanda belki yine dönerler diyecegim yok pek sanmıyorum.
  • encore
    fransızca "hâlâ" ve "daha" gibi anlamlara geliyormuş sanırım. müzikte de yeniden sahneye çağrılmak, tekrarlama, istek parça gibi anlamlari varmış.
    bu şarkılarıyla kendi kanallari ve bir miktar değişen amblemleriyle geri dönmüşler. açıkçası yakın zamanda böyle bir şey beklemiyordum. minnoş bir "aa bakın buradayiz işte" temalı bir şey olmuş yakın zamanda yine başka bir çalışma olmaz artık herhalde ama olsun bu da güzel. solo çalışmalar harici grup olarak da bu yıl ya da olmazsa bir dahaki yıl yine şarkı paylaşırlar gibi artık. umutluyuz. cidden beklemiyordum. askerlik vs de var ama bakalım bir arada olmaları çok hoşuma gitti. şarki olarak ise gayet beğendim. jinyoung yazmış bestelemiş olarak gözüküyor ellerine sağlık kendisinin. ama nakarat harici baslangic kısımları daha çok hoşuma gitti benim. bir eksiklik var benim için nakaratta ama sorun değil pek. fazla yüksek geldi orası yine bana jb ve youngjae ile.
    klip de güzel, özellikle mark'in kısımlarını beğendim masada otururlarken, rap kısımlarını bile sevdim ki pek yok gibiydi benim için zaten. sadece klip daha da çeşitli sahne ve video kolajlariyla mi olsaydı dedim ama pek mühim değil, şarkıyı çekmeden önce o duygu ile video için kamerayla çekim yapılması da hoş olmuş. klip bir de aklıma the rose'un black rose şarkısını hatırlattı, o da alakasızca dursun burada. güzel şarkı ve klip o da.
    neyse, şimdi reklamlar, buyrun blogum: ciddi ciddi powerpoint hazırlamıştım, utanmiyorum, got7, alakasız yarım birakilmış belki birakilmamis kore dizileri ve cidden yaşamsal varoluşsal sıkıntılar içinde biri:
    hayatta kalmaya çalışan biri buradan
hesabın var mı? giriş yap