• çok önemli. "bazı insanlar var ki cinsel yönelimlerini bas bas bağırıyorlar." tarzı yorumlar yapan homofobikler kesinlikle bilmeliler ki genellikle açık olan lgbt bireyler bile cinsel yönelimlerini ilan etmiyorlar. ancak anladığım kadarıyla bayağı megafon alıp ilan etmek gerekiyormuş. geçenlerde başıma geldi de inanamadım; sınıftan bi gerzo transfobik paylaşımlarda bulunuyordu sosyal medyada, ben de bi videonun altına yorumu döşedim. sonra mesaj atıp bana "cnm yha sende haklısın ama hiç görmüoruzki öylelerini :/ ." yazmasın mı? ben de cevap olarak "daha kaç kere okulda karşına çıkmam gerek? aynı sınıftayız." yazınca uzun bir süre cevap gelmedi. medya lgbt bireyleri o kadar yabancılaştırmış ki bariz trans veya eşcinsel olan birisi için hiç o sıfatlar yakıştırılmıyor, hatta seks hayatı yokmuş gibi davranılıyor. bence hepimiz yeri geldiğinde cinsel oryantasyonumuz hakkında konuşmalı ve açıla açıla bir hal olmalıyız. bu toplum bizi yok saymaya çalışıyorsa; biz de körün gözüne parmağı sokarız, işte o kadar!
  • görünürlügün çok kıymetli olduğunu aslında gezi dönemi ve sonrasında lgbt hareket bağlamında deneyimledik. fakat benim değinmek istediğim mesele biraz daha farklı.

şöyle ki görünürlük arttıkça piyasanin hedefi haline gelmek, kapitalizmin sizin için stratejiler oluşturması da mümkün hale geliyor. alanda da türkiye'nin onur yürüyüşü bağlamında olsun, lgbt hareket olarak avrupa ülkeleri gibi piyasalaşma endişesi var ama piyasa sizi ancak görünür olduğunuzda ister, çünkü size bir kod yaratır (h&m'den giyinme vb gibi) bununla mücadele zor olduğu kadar diğer antikapitalist hareketlerle de ortaklaşmayi gerektiriyor gibi gözüküyor.
  • (bkz: sanatçılar)
hesabın var mı? giriş yap