• turisti kazıklayıp, yerli turisti itin götüne sokmaya çalışan eşkiyalarla dolu yer. halkı da esnafı da birilerine geçirmenin derdinde. gitmeyin efendim. alternatif arıyosanız ıhlara vadisi'ne gidin.

bi hata yapıp giderseniz, aktiviteler için bu şirketi tercih edin ki size güzel bi geçirsinler:
    (bkz: öz kapadokya tur)
  • yalan,soygun ve saygısızlık yüklü bir iç anadolu kasabası. müşterilerini dünyanın en zengin ve aptal insanları zanneden bir esnaf kitlesi var. otellerin çoğu hayvan barınağı olarak bile kullanılabilecek seviyede değil. coğrafya harika tam 3 bin yıllık kadim bir yer ama ismine inat gelin görün ki tinerci kılıklı garson ve çalışan kitlesi var. adı üstünde arkadaşlar göreme, göremeyi verin bir zahmet pişman olmazsınız zira gelirseniz pişmanlık garanti.

not: uçhisar ve ortahisar görülüp kalınabilir epey mekan barındırıyor.
  • "göreme'de çok ot çekiyorlarmış. anadolu'nun amsterdam'ı diyorlar."

nişantaşı the house cafe'de yan masada oturan gay couple'dan biri, az önce.
  • 10 yıl sonra bugün yeniden geldiğim güzide beldemiz. nerede ne yenir, nerede kalınır, burada olduğum sürece editlerle not düşeceğim.

öncelikle aysel'in mutfağı( link) adlı merkezdeki mekanın yağlamasını muhakkak yemelisiniz. 1 porsiyon 2 kişiyi rahatlıkla doyuruyor. yanına aperatif de söyledik tadımlık, sarması çok güzeldi... uygun bir yemek alternatifi olarak listeye ekleyebilirsiniz.

burada her mekanın porsiyonları inanılmaz büyük. açıkçası çok pahalı olduğuna dair yazıları okuyunca ürkmüştüm ama belki biraz da araştırıp gelmiş olmamızdan kaynaklı biz gayet ekonomik bulduk restoranları.

akşam yemeği için gözünüz kapalı nostalji restorana gidebilirsiniz. testi kebabı (dana olan) da kuru fasulyesi de efsaneydi, yörenin iki lezzeti de meşhur malum. pekmezli un helvalarından ikram ettiler, bundan sonra ben de helvayı böyle yapacağım karar verdim süperdi. 100 liraya iki kişi birer tek içip aşırı yemek yedik, bu lezzette bu fiyatla bir yerde yemek yemek istanbulda imkansız. yarı fiyatına da rahatlıkla doyulabilirdi biz biraz abarttık :). müzikler de tam rakılıktı, erkan oğur, sezen aksu, şevval sam gibi isimlerin yanında anonim türküler de bol bol çaldı. mekanda sigara içilmiyor, kapının önüne çıkılıyor bu da dipnot olsun. ailecek gelenler de vardı, erkek erkeğe içenler de... biz iki kadın içtik keyifli keyifli... hem arkadaşlarla, hem çoluk çocuk tercih edilebilir. hem alkol hem de ev yemeği bulunan bir restoran.

göremeden bahsedecek olursam esnaf güleryüzlü, yerli turiste özellikle ihtimamlı. kazıklama girişimi görmedim şahsen, aksine etiket fiyatından indirim yapıyorlar yerli turiste. yabancı olarak her yerde koreliler var. belde inanılmaz boş, resmen esnaf kan ağlıyor. kime sorsam bin ah işittim.

otel olarak osmanlı manor oteli tercih ettik. göremenin en ucunda merkeze yürüyerek 600 metre. çalışanların güleryüzlü olduğu bir işletme. merkez her yerde bir otel inşaatı olduğundan iyi ki burayı seçmişiz dedik, zira sessiz sakin bir tatil oldu. camlar da çift cam sanırım, kapının önündeki parke taşları sökmüş yeniden dizmiş belediye, karınca sesine uyanan ben hiç duymamışım. odamızın manzarası kızıl vadiye bakıyordu, çok memnun kaldık. otel ararken etrafta inşaat olup olmadığını muhakkak sorun bence, tatiliniz ziyan olmasın.

ufak bir dipnot bölgede (ilk geldiğimde de avanosa gelmiştim orası da aynıydı) sular inanılmaz kireçli. 2-3 kere duş aldıktan sonra cildinizde müthiş bir kuruma hissediyorsunuz. yanınızda krem ve kremli şampuan vs. getirin muhakkak.

ortahisar notum (bkz: #67765395)
    uçhisar (bkz: #67765543)
    mustafapaşa (bkz: #67765585)
    ürgüp (bkz: #67765879)
  • ne yazıktır ki böylesine güzel bir yerin esnaf tayfası kaba saba, turistle nasıl konuşalacağını bilmeyen insanlardan oluşuyor. yabancı turistleri düdüklemeye alışmışlar aynısını türk’e de yapabileceklerini zannediyorlar.
    halıların önünde fotoğraf çekilmek için 350-400 lira isteyen mi ararsın turist azarlayan mı ararsın.. hepsi burada.
    ben denetimde olduğumdan bi şey yapamadım ama elbet bir gün bir baba yiğit bu gavatların haddini bildirir.
  • bir kaç gün geçirdikten sonra masal gibi ortamda yaşadığınızın farkına vardığınız, japonya'nın şirin ilçesi.

alacağınız keyfi maksimuma çıkarabilmek için mutlaka her tepesine tırmanın, her sokağında dolaşın, bulduğunuz her deliğe kafanızı uzatın.
  • söylenceye göre, göreme adı yörenin insanı şaşırtan , ürperten doğasından gelen yerleşim merkezidir...
    burayı görenler, görmeyenlere, "göre e mi!" demişler. zamanla yörenin adı göreme olarak kalmış.
    göreme hakkında bilgisi olmayan kapadokya ile göreme'yi birbirine karıştırır.
    islamiyet'e kadar anadolu hıristiyanlarının merkezi kayseri idi. güneyde kurulan islam devletinin baskısı altında kalan kayseri hıristiyanları, zamanla batıya yerleşme ve savunma kolaylığına sahip göreme bölgesine göç etmeye başladılar. kayaları oyarak evler, barınaklar ve kiliseler yapıp koloniler kurmuşlardır.

kayserili st. basile, inzivaya çekilip tapınma yerine manastır eğitimi yoluyla misyoner yetiştirmek ve bu misyonerler vasıtasıyla hıristiyanlığı yayma fikrini ileri sürerler. amacını gerçekleştirmek için de çevresine topladığı dini liderlerle kapadokya'da bu amaca en müsait olan göreme vadisini seçer.
    bu şekilde de göreme'de manastır usulü eğitim yapan din okulları kurulmuş olur. göreme'de 450 adet kilisenin olduğu tespit edilmiş, sadece bugün 360 kilise ve şapel ortaya çıkarılmıştır.
    kapadokya bölgesinde ise binlerce dini ibadet yeri bulunmaktadır
  • nicolas cage'den " niko " diye bahseden esnaf lokantası çalışanları var lan bu ilçede.

olum bu nası bi ünlüye doymuşluk, bu nası bi yabancıyı kanıksamışlıktır böyle lan.

piuuuuu.

hayır adam o yörede film çekti diye böylesi asker arkadaşı muhabbeti ? vay ki ne vay.

not : nicolas cage'den zerre hazzetmemem ayrı bi yazının konusu ancak göreme şahane, göreme canmış. süpersonik bi yermiş.
  • urgup, goreme... gor ama kimseye soyleme.

(bkz: cem yilmaz)
  • bir çeşit beddua'dır.
hesabın var mı? giriş yap