• resmen office yerine gecmistir benim icin. en ufak dokumanda bile senkronizasyon ve kollektif calisabilme gibi ozellikleri otomatik saglayan ve bazi konularda office'ten daha pratik bir secenek (mesela heading1, heading2 secmek icin klavye kisayollari olmasi. office'te varsa office bana bunu ogretmeyi basaramadi. oysa google docs herhangi bir secenek uzerinde klavye kisayolunu da soyleyip seni daha mukemmel bir kullanici olmak konusunda egitiyor).

bir de spell checker'ini kapattim miydi.
  • -the bad news is that google docs & spreadsheets has just encountered an error.
    -the good news is that you've helped us find a bug, which we are now looking into.

diye bir bir hata vererek sabah sabah beni neşelendiren servis.
  • diyelim ki bir arkadaşınız saatlerce uğraşıp, yazıp, çizip ödevini oluşturup, dosyayı da odt * diye kaydetmiş. başka bir bilgisayara gidip çıktısını alması gerekiyor ama odt diye kaydettiği bu dosyayı açamıyor. sizden yardım istiyor. siz de converter mönvortırla filan uğraşmak istemiyorsunuz. hemen docs.google.com adresini arkadaşınıza yollayın ve bırakın işin geri kalan kısmını google halletsin. bir sürü dosya tipini desteklemesi oldukça faydalı olmuş.
    (bkz: reklam tadında entry girmek)
  • -- *.xls dosyasında denenmiştir.--

bir dosyayı sınırsız paylaşıma açtınız diyelim. arkadaşınız o dosyaya "totoş" yazıp enter'a bastığında eğer sayfa o esnada sizde de açıksa pat diye totoş yazıverir.. bu yönüyle ipnelik yapmak isteyenler instant messenger olarak kullanabilirler.

(bkz: türk gibi düşünme ana bilim dalı)
  • okulda öğretmenlerin toplu halde branşına göre doldurduğu ve tüm puanların hesaplandığı bir puanlama sistemi vardı.

önce excel dosyasını bir güzel ayarladım her haltı otomatik yapacak şekilde. öğretmenin tek yapması gereken kendi branşına gelip dersine girdiği şubeleri süzgeçten geçirip öğrencilerin puanlarını vermek. sonra zaten tüm hesaplamalar yapılıyordu. tek bir dosyayı herkese gönderip öyle doldurttum tüm hocalara. sonra herkesten dolu halde geri aldığım dosyalardaki tabloları birbirine aktarıp tek dosyada birleştirerek hesaplamaları yaptırdım.

aslında bunları yapmak çok zor olmasa da her ay tekrarlamak gereksiz bir uğraş olacaktı.

işte o an kafamda dank etti bu hede. tanışmam böyle oldu.

artık e-okul gibi aynı anda tek belgede tüm öğretmenler çalışma yapabilecek. şimdi artık tek derdim öğretmenlere bu olayı anlatmak.
  • bozuk pdf leri acrobat reader acamazken , bu aygıt açıyor daha ne diyim.
    (bkz: adamın götünden kan alırlar kamil)
  • eğer öğrenci evinde kalıyorsanız ve arkadaşlarınız sorumsuz insanlar değilse ev bütçenizi takip etmek için rahatlıkla kullanabileceğiniz servistir. gelirleri giderleri bir spreadsheet'te tutar, basit bir kaç formül ile o ay kişi başı yatırılması gereken tutarı hesaplatırsınız. bu spreadsheet'i paylaşıma açarsınız ve isteyen istediği zaman ev bütçesi ile ilgili güncel bilgilere ulaşmış olur. bu şekilde yaklaşık iki yıldır ev bütçesini hatasız bir şekilde yürütüldüğü gibi bundan on ay önceki elektrik faturasının tutarı ve ne zaman yatırıldığı gibi saçma sapan bilgilere ulaşılabilmektedir.
  • kolleftif çalışma özelliği hayatı inanılmaz kolaylaştırabilen ofis yazılımı. mesela iki ya da 3 kişi ortak bir metin hazırlamanız gerekiyorsa, klasik olarak bir kişi yazıyı yazar diğerlerine mail atar, onlar da üzerinde düzeltme yapar geri gönderir, sonra yapılan düzeltmeler için tekrar mail atlır, o ona, bu şuna derken iş uzar. halbuki google docs'ta dosyayı yaratıp istediğiniz kişinin editlemesine izin veriyorsunuz ve aynı anda 2-3 ya da daha fazla kişi dosyayı gerçek zamanlı olarak değiştirtebiliyor ve siz bunu aynı anda görüyorsunuz. yandaki chat kısmında da gerekirse yapılacak şeyleri konuşabiliyorsunuz. tek kelimeyle muhteşem bir olay
  • bana neredeyse ms office programlarını unutturan google güzelliği. artık ne laptop ne de usb stick taşıyorum yanımda. bir bilgisayar bir de internet yetiyor. cloud computing'in canını seveyim.
  • microsoft powerpoint'in "bozuk bu" diyip ömür billah açamadığı ppt dosyasını açan uygulama.
hesabın var mı? giriş yap