• google ipini çekmiş (facebook'a rakip olarak konumlandırmaktan vazgeçmiş) geçmiş olsun. hatalarını en başından söylemiştim (bkz: google+/@ssg) özet geçeyim:

- zorla üye yapma (youtube) ve kullandırma (bildirim kırmızısı) çabası (bkz: linkleri görmek için tıklayınız). "google" markası ve imkanları verdiğin bir proje bu tür çakallıklara ihtiyaç duyuyorsa zaten bitmiş demektir. google buzz ve wave'in bile bu kadar antipati topladığını zannetmiyorum. çok kötü iletişim.

- insan doğasını anlamama: karmaşık numaralı profiller, isimli profillere izin vermemek, yıllar sonra verdiğinde de sıkı bir "gerçek isim" kısıtlaması gütmek (feysin de hatası), son kullanıcı için çok karmaşık sosyal mimari (circles) vs vs.

- insanı içerik okumaktan da üretmekten de tiksindiren çok kolona yayılmış akış düzeni.

google, buzz'da olmadı, wave'de olmadı, plus'ta olmadı ama bi sonrakinde olacak inanıyorum. sadece mütevazı bir paylaşım platformuna dönmesi uzun vadede kurtuluşu da olabilir.
  • sol frame'de google+ (18) olarak görünce, google'ın farklı bir içerikle hizmete sunacağını sandığım projesidir.

(bkz: algıda seçicilik)
    (bkz: anlık yanılsamalar)
  • bu sabah gelen bildirim ile ciddi anlamda google'dan korkmama sebep olan olusum.

dun, telefondaki fotolarimi yedeklemek uzere android telefonuma yetki verdim. gun icinde fotolari upload etmis. sabah bir bildirim geldi; senin icin fotograflarini guzellestirdik gibisinden. allah allah deyip bir actim, gozlerime inanamadim. hani fotograf cektirirken bu guzel olmamis bir daha cek, bir de boyle cek dersin ya, ha iste adamlar o resimleri birlestirip gif yapmis. ki makine sabit bir yerde de degildi. uzerinde islem gormus. yani sanki makine hic oynamamis gibi, esimle ben ise hareketli.

bitmedi! dun gece cektigim kar fotografina(izmirde kar kalinligi 2mm gecti) kar efekti koyup gif yapmis. sanki kar yagiyor.

(bkz: big brother is watching us)
    (bkz: google auto awesome)

-bitmedi edit-: ahahaha şimdi de geçen yaz çektiğim videolardan klip yapmışlar. müziği de bilerek seçtiklerinden eminim. çünkü iki farklı klip var ve ikisinde de iki ayrı müzik. cuk diye oturan cinsinden.

olm manyak mısınız lan?!
  • bir kaç eksiği de giderildigi takdir de facebook'un tahtını sallayacaktir.

not: davetiye isteyen mesaj atsın.

edit : sanırım bi beşyüz kişiye attım. arada kaybolanlar kusura bakmasın, yüzlerce mesaj geldi. mail'i alanlar mesaj atsın.

budut : vay ibneler, bir tanesi de çevresine eklememiş beni.
  • voice chat, video chat falan hepsi hikaye. profiline kim bakmış, kaç dakika durmuş, hangi resimleri incelemiş, resimlerine bakıp kaç kez iç geçirmiş özelliğini getirsin facebook'un üye sayısının alayını kapmazsa şerefsizim.
  • şuan bi google+ açmıyorsam tek sebebi gurur yapıyor oluşum.

göt oğlanlarına bak ya, zamanında beni almadınız şimdi kimse gelmeyince "eleph'çim gelsene google+ çok güzel." bok güzel, şerefsizler sizi.
  • açıkçası şu anda google+ ile kendimi sosyal bir boşlukta hissediyorum. facebook'ta en azından sınırlarını benim çizdiğim bir domain içindeydim burada circle'lar arası ilişkilerin nerelere dokunduğunu kestirmek çok güç. kimlere ulaşıyorum ve kimler bana ulaşıyor konusunda tamamen bir belirsizlik içindeyim. mesela twitter'da bu sınırlar kesin: yok. bitti. google+ ise yol açtığı muğlaklıkla bence twitter'dan daha kötü bir iş yapıyor, en başta kendisinden soğutuyor. zira ortam girdiğinizde bir kesinlik ve güven vermediğinden paylaşımı da cesaretlendirmekten uzak kalıyor.

öte yandan google+ hayatımda şu olumlu değişikliğe yol açtı: sosyal ağlarda toplamda daha az vakit geçirmeye başladım. hayatım sadece facebook iken daha çok sosyal zaman ayırıyordum şimdi enflasyonun getirdiği bir genel soğuma hasıl oldu. stayfocusd'a ihtiyaç duyacak kadar delirdiğim dönemler geride kaldı.

tepedeki uyarı çubuğu basitçe google+'ın en büyük hatası ve bunda ısrarı bence google+'ın kullancıların sanal yaşam alanlarını halen doğru anlamadığının göstergesi (bkz: google buzz/@ssg). gerçekten google'da "abi tüm servislerimizin tepesine uyarı ikonu koyarsak alakasız işler için gelenler bile girip bakmak ister böylece google+ çok tutar ve popüler olur" fikrini kim bulduysa umarım daha fazla google'a zarar vermeden kovulur.
  • amin evladi! evet. tam bir amin evladi orospu cocugu. abi beddua diye birsey varsa bundan batacak bu amcik. milyonlarca kisinin bedduasini aldi. google'in batmis bokluklar coplugunu boylayacak.

ilk basta davetiye sistemiyle hype yarattilar. bunu google wave'den ne bok oldugunu bildigim icin zerre sikime takmadim. zaten cogu kisi de takmamisti. spamler icin kullandigim gmail hesabimla bi bakip ciktim herkese acilinca. "facebook'un beyazlisi" deyip siktir ettim (bi de linus torvalds'in sayfasina bi comment atip kactim). cogu insan da boyle yapmistir zaten.

derken google psikoza girdi. "nasil olmaz lan?! niye bunu kimse kullanmiyor!" diye her sike entegre etmeye basladilar. devir sosyal medya devri ve hepimizin agzindan gotunden sosyal medya fiskirmaliydi. hicbir sey private olmamali her siki zorla da olsa paylasmaliydik. youtube'da bu entegrasyon infiale yol acti. google sikine zerre takmadi. ben de zaten spam gmailimi kullandigimdan ben de irgalamadim.

ama yillar sonra (ki 3 yil oluyor) bu ipnenin agina dustum. ben de bir akilli telefon sahibi olup suruye ehm pardon trende uymustum. lan dedim play'de bikac yorum yapayim, app oylayayim o heyecanla. "hop birader! ya google+ ya da siktir git" cekti bana google. o an iste gafil avlandim ve ciddi emailimle uye olma hatasi yaptim. madirfakir!... once arkadaslardan "lan whatsapp'a neden 1 yildiz verdin artizzz" gibi mesajlar gelmeye basladi. megersem google+ benim tum oylama ve yorumlarimi -birak sadece google talk listemi- zamaninda emaillestigim tum gmail hesaplari icin gorulur yapmisti.

akabinde ikinci sok telefondaki tum fotograflarin benden izinsiz auto backup ayagi altinda google+'a upload edilmesi olarak geldi. bu boku kapadim ve tam bu necasetteki profilimi silecekken bana bir email geldi. picasa picasa olmaktan cikmis ve privacy ayarlari degismisti. "sensitive" sayilabilecek fotolarimi 7 cihan gormesin diye kulliyatini sildim. ve sonunda profilimi sildim.

ulan serefsiz! google buzz, google wave ve diger sicmis google zimbirtilari gibi tarihin derinliklerine gomuleceksin!

ps: bir safak vakti ansizin telefonumda google talk guncellenip kendimi google+ hangouts belasiyla karsi karisya bulmustum. eyyorlamalarim icin (bkz: #47016855)
  • "dünyada bir sürü sedat kapanoğlu var o yüzden sedatkapanoglu profil adını size veremeyiz sedatkapanoglu3332382873 seçmeyi düşünmez misiniz?" diyen aşmış yapay zeka gibi bişey. çok iyi.

https://twitter.com/…esci/status/510109200513785856
hesabın var mı? giriş yap