• "göz her şeyi, gönül ise istediğini görür" der hallâc.
  • açık olduğunda, kainatı daha bir derininden görmeye yarayan tanrı vergisidir.
  • “oğlan yakışıklı, bu kıza nasıl bakmış” ya da “kız güzel, bu oğlana nasıl bakmış” dedikleri çiftlerin birlikte olma nedeni ve belki de uzay boşluğunda kaybolan ruh eşini bile çok geride bırakan olay. birini tüm iç/dış kusurlarıyla sevmek, kimsenin ne düşündüğüne aldırış etmeden yan yana yürümek dünyanın en güzel şeyleri arasına girmeli.
  • üniversitede görme engelli bir abimize ders çalıştırıyordum. gel zaman git zaman çok samimi olduk, birlikte kitap okumalar, tavla oynamak için birbirimize gün vermeler.. çok insan canlısıydı abimiz, bir gün eşiyle tanıştırmak için yemeğe davet etti. kıramadım gittim. eşi de görme engelliymiş abi diyorum nasıl tanıştınız? diyor sesi çok güzeldi, o konuşunca kalbimde bir şeylerin uçuştuğunu hissettim. aşk var mı bilmem ama gönül gözüyle sevmek diye bir şey var.
  • bu göz açılınca gönülden okumaya başlar insan. * *
  • bu gözler açılmadığı sürece insan debelenir de durur beyhude yere. yok ben güzel miyim, o benim hakkımda ne dedi, onun osu güzel, bunun busu güzel, öyle oldu böyle oldu, ben acıların çocuğuyum, istediklerim hiç gerçekleşmiyor cinsi (liste uzatılabilir) gündelik sorunlardan ibaret söylemler ardardına gelir, hayat kalitesini yerlerde süründürür gönül gözünün kapalı olması.
    (bkz: mevlana) (bkz: hamdım piştim yandım) (bkz: veni vidi vici)
  • insanın nefsini terbiye etmesi ve olgunlaşması sonucu onda orataya çıkarılan mana alemini görme yetisi diyelim.

mesela, kalp gözü açık olan bir insan, diğer insanları içlerinde bulunduğu psikoloji, o an taşıdıkları niyetler ya da kalp temizliklerine göre çeşitli hayvan suretlerinde görebiliyormuş.
  • sibel tüzün'de kapalı olan göz :p (bkz: kaçın kurası)
  • bilgelik midir cehalet midir erdem tartismalarinin cok uzagindan bakanlarin sahip oldugu super olu$um.
  • kapalı olması durumunda hiç bir şey umrumda değil,seni istiyorum diyen göz
    (bkz: besinci goz)
hesabın var mı? giriş yap