• nasıl anlatılır ki bu parça. biriyle çok iyi arkadaş olursunuz, yürekten bağlanırsınız, sonra sevmeye başlarsınız. o da sizi sevebilir ama sizin istediğiniz gibi değil. sonra kontrolünüzden çıkmaya başlar bu arkadaşlık/aşk ilişkisi. kurtulmak, uzaklaşmak istersiniz. hayatınıza bu şekilde hem onunla hem onsuz devam edebilmeniz sizin için o kadar zordur ki. artık yeter, herşey gönlünce olsun, bütün dileklerin hakikati bulsun diyerek ayrılırsınız, onu bir daha görmemecesine. çünkü sizin için doğru olan budur. üzülürsünüz, açar bu şarkıyı dinlersiniz, dinlersiniz, dinlersiniz ama geçmesi için şarkı değil sadece zaman gereklidir.

yıllar sonra tekrar açıp dinlediğinizde bu şarkıyı içinizi kaplayan hüzün, eski günlerin fotoraflarını ağır ağır gözünüzün önünde döndürür, belki bıraktığınız sigarayı yaktırır, eski bir dost sesi gibi gelir, özlersiniz, üzülürsünüz yine yapacak birşey yoktur. dinlersiniz
  • fleetwood mac sarkisinin sozleri;

loving you
    isn’t the right thing to do
    how can i ever change things
    that i feel

if i could
    maybe i’d give you my world
    how can i
    when you won’t take it from me

you can go your own way
    go your own way
    you an call it
    another lonely day
    you can go your own way
    go your own way

tell me why
    everything turned around
    packing up
    shacking up is all you wanna do

if i could
    baby i’d give you my world
    open up
    everything’s waiting for you

you can go your own way
    go your own way
    you an call it
    another lonely day
    you can go your own way
    go your own way

kanimca en iyi fleetwood mac sarkisidir.
  • "loving you
    isn’t the right thing to do
    how can i ever change things
    that i feel"

"seni sevmek çok bi' bok değil ama işte insan duygularını değiştiremiyor" diyor lindsey buckingham, karmaşık bir ilişkisi olan stevie nicks'e yazdığı bu şarkıda. fleetwood mac'in en sevdiğim şarkılarındandır ve rumours albümünde kendisi.

birlikte söylerler; http://www.youtube.com/watch?v=p8ojjn35kp8

ayrıca rolling stones'un the 500 greatest songs of all time listesinde yer alır.
  • fleetwood mac'in en has şarkılarından biri. efsanevi rumours albümünden zannederim.
  • cranberries'in icinde gitar solosu bulunan tek sarkisi (cover olmasi bunun cevabi olabilir), bu nedenle diger sarkilarindan ayri bir tat verir dinleyene.
  • bi' fleetwood mac gerçeği var, onu kabul edelim. rüyamda mı gördüm ne olduysa saatlerdir söyleyip, yine de açmayı akıl edemediğim kutsal.

lan bazı insanların aşkları savaşa dönüşüyor sözlük ya, dinlemesi de -vicdansızca ama- acayip keyifli oluyor.
  • çok kişi tarafından bilinip ayağa düşmediği için "işte benim şarkım" diyebileceğim ender güzellikteki şaheserlerden birisi.
    yakın zamanda keşfettim kendisini, spotify'ın mood booster özellikli şarkılarından biri.
    hatta o kadar uyan başka bir şarkı düşünemiyorum "mood yükseltici" olarak.

o yumuşak sesiyle o kadar güzel " you can go your own way " diyor ki, o çok sevip kıyamadığınız laf söyleyemediğiniz sevdiceğinize bu kadar düzgün bir şekilde nasıl siktir çekilebilir diye düşünüyor insan.

olayların çıkmaz sokağa girip, herkesin kendi yoluna gitmesi gereken ve o sihirli cümlelerin söyleneceği ana gelmeyi elbet kimse istemez, ama bir o kadar da kaçınılmaz bir sondur bu cümle.

bu cümlenin sonrasında gelen zorunlu lonely daylere de çok güzel değinmiş.
    madem yollarınızı ayırdınız, sizin için ufuk çizgisinde görülen tek şey, boşluk ve yalnızlık hissi.

gidebilirsin, beni yalnız bırakabilirsin, o kadar çaresizim ve senin kararlarına saygı duyuyorum ve seni seviyorum ki, dilediğin herşeyi yapabilirsin şarkısı bu.

olayların üstünden zaman geçtikten sonra dinlendiğinde eski sevgilinin, sevdiceklerin o bir daha haber alınamayan insanların, çok tatlı oluyor bu şarkı.
    onların haline üzülmek geliyor içinizden ama şarkı buna izin vermiyor.
    şarkı o kadar moral verici ki,
    ne yaşanırsa yaşansın ben burda hala iyiyim diyor sanki.

you can go your own way,
    you can call it another lonely day.

çok da umurumdaydı.
  • rock band'in gitarla hard/expert'te calmasi en zevkli sarkilarindan biridir.
  • dolores'in sesinin tınısındaki içtenlikle hayat bulan, hayat veren fleetwood mac hediyesi.
    hediyenin vesilesi, hayatın kendisi.

http://bit.ly/goyourownway
  • you can call it another lonely day...
hesabın var mı? giriş yap