• - a$ikar ozne - *

cumlende
    gizli ozneligimdi
    giz im .

a$ikar oldum
    cumlen bitti.

reha yunluel / $iirhane
  • öyle bir şeydir ki, şimdi burada küfretsem, kime küfrettiğimi anlarsınız.

bakın anladınız di mi?
  • nihan kaya’ nın ilk romanı, yazarın nisan 2018’ de yazdığı notu ile ithaki yayınları’ ndan yayınlanmış.

nihan kaya, romandaki bihter karakterine ve çocukluğuna atıfta bulunarak düşüyor notunu;

“ evde mağdur olan çocuk, dışarıda da mağdur olmasını öğrenir. biz çocuğa suçlu olduğunu öğretirsek, dışarıda da herkes kendi suçluluk hissindeki suçu ona kolayca yükler, yakıştırır.
    kendimizden bağımsızlaştıramadığımız ve biz de kendisine yaklaşırken sosyal kaygılarımızdan bağımsızlaşamadığımız çocuk, duygularında ve düşüncelerinde özerk, otonom, ayrı bir birey olamaz.”
  • sen, ben, biz, siz, onlar, hepimiz, hepbirimiz, kimimiz, hangimiz olmadık ki ayrılık dolu bir cümlenin solgun gizli özneleri. kaçımızın hiç hevesi yoktu, ağlak bir tümcenin adımızın yerini tutan zamiri olmaya. bilinmesin istedik, görülmesin, yaşanmasın...
  • eylemi yapan belli değildir... bu tanım gayet özetleyicidir velakin ismi eylem olanların bazılarının alınabileceği bir gizli özne tanımlama biçimidir tabi...
  • şahsiyetsiz öznedir. benim gözümde böyledir, insan olsa, azıcık dürüst olsa paşalar gibi ortaya çıkar uğraştırmaz. mertlik ölmüş.
  • olympos gölge bar'da sahnelerine çıkmama izin verip, bana the wall söyleten grup. inmeyip kalıp vokal yapmamı da hiç yadırgamadılar.

98 yılında kurulmuş olan grupta 2004 yılından beri aynı dörtlü (vokal: muhi, bas: alper, gitar: burçin *, davul: ali) birlikte çalmakta. bulduğunuz yerde bir dinleyiniz, zira oldukça başarılı, uyumlu, eğlenceli, enerjik ve samimiler.
  • kurdugum cumlelerin en platonik ogesidir gizemli ozne.
  • bazıları;

eylemin, eylemi gerçekleştiren kişinin egosundan sıyrılabildiğinde; gölgede kalandan çok, edilgen cümlede yerini alıp kaybolmayı kabul edebilen insanevladır.
  • rock'n dark express 2009 birincisi grup. bu yaz çarşamba ve perşembe geceleri olimpos roadhouse bar'da sahne almaktalar.
hesabın var mı? giriş yap